We've moved! To view our most current content, click here.

ALL

Basketball, Hockey

How ranked teams fared

GIRLS BASKETBALL: How the AP Top-10 fared this past week

How The Associated Press ranked high school girls basketball teams fared this past week, with records in parentheses:

Class A

1. Detroit King (14-1) beat Detroit Westside Christian 79-13.

2. Grosse Pointe South (16-1) beat Sterling Heights Stevenson 73-31.

3. Birmingham Marian (16-1) beat Dearborn Divine Child 66-40; beat Allen Park Cabrini 52-16.

4. Farmington Hills Mercy (16-1) beat Livonia Ladywood 58-28, beat Riverview Gabriel Richard 70-40, beat Ann Arbor Gabriel Richard 57-15.

5. Grand Ledge (13-2) beat Okemos 44-38, beat Jackson 71-51.

6. Midland (13-1) beat Flint Carman-Ainsworth 74-60, beat Saginaw Heritage 44-39.

7. Southgate Anderson (16-1) beat Allen Park 57-39, beat Trenton 75-44, beat Taylor Kennedy 57-37.

8. Haslett (13-1) beat St. Johns 70-35, beat DeWitt 55-50.

9. DeWitt (13-3) beat Ionia 55-48, lost to Haslett 55-50.

10. Clarkston (13-2) beat Stoney Creek 46-41, beat West Bloomfield 40-23.

Class B

1. Grand Rapids South Christian (16-0) beat Wayland 71-61, beat Grand Rapids Catholic Central 28-27, beat Caledonia 54-22.

2. Flint Powers (15-1) vs. Saginaw Nouvel ppd. to Feb. 17, beat Flint Carman-Ainsworth 75-46.

(tie) Goodrich (14-1) beat Perry 55-29, beat Montrose 55-34, beat Flushing 55-40.

4. Detroit Country Day (15-0) beat Detroit Consortium 53-30, beat River Rouge 75-40, beat Saginaw Arthur Hill 74-20.

5. Midland Bullock Creek (14-1) beat Ovid-Elsie 76-19, beat Saginaw Swan Valley 69-31.

(tie) Portland (12-2) beat Lansing Catholic 43-26, beat Lake Odessa Lakewood 41-28.

7. Grand Rapids Catholic Central (11-4) beat Middleville Thornapple Kellogg 66-23, lost to Grand Rapids South Christian 28-27.

8. Clare (14-1) beat Harrison 72-32, beat Sanford-Meridian 63-29.

9. Marshall (13-2) beat Battle Creek Pennfield 48-26, beat Battle Creek Lakeview 39-31.

10. Houghton (14-2) lost to Marquette 60-54, beat Ontonagon 66-30.

Class C

1. Reese (15-1) lost to Saginaw Nouvel 49-43, beat Elkton-Pigeon Bay Port Laker 44-32.

2. Sandusky (13-1) beat Harbor Beach 53-24.

3. Niles Brandywine (14-1) beat Benton Harbor Dream Academy 56-4, beat Buchanan 53-51.

4. Blissfield (12-0) beat Hillsdale 64-12.

5. St. Ignace LaSalle (13-2) beat Sault Area 78-51.

6. Flint Hamady (15-1) beat New Lothrop 30-28, beat Burton Atherton 61-15, beat New Lothrop 38-25.

(tie) Hemlock (12-2) beat Shepherd 62-44, lost to Freeland 48-27.

8. Carson City-Crystal (14-1) beat Sparta 56-34, beat Ashley 58-10.

9. Michigan Center (14-3) lost to Manchester 46-36, beat Grass Lake 56-36.

10. Saginaw Nouvel (11-3) beat Reese 49-43, vs. Flint Powers ppd. to Feb. 17, beat Bay City John Glenn 53-51.

Class D

1. Crystal Falls Forest Park (17-0) beat Baraga 82-45, beat West Iron County 71-24.

2. Posen (16-0) beat Lincoln-Alcona 55-42, beat Fairview 62-43, beat Hale 67-17.

3. Eben Junction Superior Central (13-1) beat Bark River-Harris 61-60.

4. Gaylord St. Mary (14-1) beat Fife Lake Forest Area 66-13, beat Pellston 74-19.

(tie) Marine City Cardinal Mooney (14-1) beat Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 45-36, beat Macomb L'Anse Creuse North 33-25.

6. Frankfort (14-1) beat Leland 66-22, vs. Mesick no report.

7. Athens (14-3) beat Jonesville 46-37, beat Quincy 59-18.

8. Stephenson (14-1) beat Bark River-Harris 91-47, beat Powers North Central 68-39.

9. Birmingham Roeper (12-2) beat Novi Franklin Roads Christian 52-36, beat Bloomfield Hills Sacred Heart 53-30, lost to Grosse Pointe Woods University Liggett 48-25.

10. St. Joseph Lake Michigan Catholic (10-1) beat Bridgman 49-17, beat Marcellus Howardsville Christian 59-26, vs. Benton Harbor Countryside Academy no report.

BOYS BASKETBALL: How the AP Top-10 fared this past week

How The Associated Press ranked high school boys basketball teams fared this past week, with records in parentheses:

Class A

1. Muskegon (15-0) beat Grand Rapids Kenowa Hills 69-38, beat Zeeland East 68-60, beat Benton Harbor 73-55.

2. Saginaw Arthur Hill (12-2) beat Bay City Western 73-52.

3. Detroit Pershing (15-2) beat Detroit Renaissance 59-57, beat Detroit Western International 69-61.

4. Taylor Truman (12-0) beat Melvindale 60-49, vs. Brownstown Woodhaven, ppd.

5. Detroit U-D Jesuit (12-1) beat Ann Arbor Gabriel Richard 79-34, beat Orchard Lake St. Mary 60-40.

6. Romulus (11-2) beat Belleville 56-36, beat Dearborn Edsel Ford 76-31, vs. Dearborn Heights Robichaud, ppd.

7. Holland (12-2) lost to Hudsonville Unity Christian 54-51, beat Byron Center 50-45, beat Holland Christian 56-53.

8. Clarkston (11-3) lost to Flint Carman-Ainsworth 71-57, beat Southfield Lathrup 55-52, beat Southfield 69-53.

9. Detroit Southeastern (10-6) lost to Detroit Douglass 48-45, OT.

10. Marquette (12-0) beat Gladstone 70-39, beat Escanaba 69-47.

Class B

1. Jackson Lumen Christi (14-0) beat Jackson Northwest 76-48, beat Parma Western 60-42.

2. Wyoming Godwin Heights (13-0) beat Hopkins 88-47, beat Spring Lake 65-50.

3. Millington (13-0) beat Essexville Garber 84-67, beat North Branch 60-51.

4. Grand Rapids South Christian (13-1) beat Wayland 71-61, beat Grand Rapids Catholic Central 70-54, beat Caledonia 74-49.

5. Reed City (10-2) beat Newaygo 73-58, lost to Lakeview 81-56.

6. Otsego (12-2) beat Coloma 71-59, beat Allegan 77-34.

7. Yale (13-1) beat Algonac 57-42.

8. Imlay City (13-0) beat Fair Haven-Anchor Bay 50-49, beat Armada 77-51, beat Madison Heights Madison 75-69.

9. Milan (10-3) beat New Boston Huron 66-21, beat Riverview 81-31.

10. Comstock Park (12-1) beat East Grand Rapids 74-45, beat Fruitport 69-40, beat Sparta 74-35.

Class C

1. Mount Clemens (14-0) beat New Haven 75-53, beat Warren Lincoln 88-46.

2. Detroit Consortium (9-2) lost to Detroit Country Day 67-66, beat Macomb L'Anse Creuse North 79-46.

3. Shelby (12-1) beat Ravenna 61-40, lost to Whitehall 57-54.

4. Boyne City (12-0) beat East Jordan 66-60, OT, beat Elk Rapids 51-39.

5. Negaunee (13-1) beat Ishpeming Westwood 76-57, beat Ishpeming 52-43.

6. Detroit Allen (14-1) beat Detroit Cesar Chavez 93-47, beat River Rouge 72-55.

7. Muskegon Heights PS Academy (11-1) beat Muskegon Catholic Central 71-58, beat Kalamazoo Phoenix 78-66, beat Grand Rapids Northpointe Christian 89-87.

8. Leroy Pine River (12-1) beat McBain 42-36.

9. Detroit Loyola (10-3) beat Dearborn Divine Child 59-37, lost to Birmingham Brother Rice 58-54.

10. Sanford-Meridian (13-1) beat Houghton Lake 68-21, beat Clare 52-29.

Class D

1. Southfield Christian (14-1) beat Rochester Hills Lutheran Northwest 84-42, beat Allen Park Inter-City Baptist 68-56.

2. Powers North Central (15-0) beat Republic-Michigamme 53-28, beat Carney-Nadeau 71-70, beat Cooks Big Bay de Noc 86-63.

3. Bellaire (11-1) beat Indian River-Inland Lakes 65-38, beat Central Lake 80-34.

4. Battle Creek St. Philip (12-0) vs. North Adams-Jerome, ppd., beat Bellevue 52-50, OT.

5. Cedarville (13-1) beat Pickford 82-62, beat Charlevoix 67-30.

6. Allen Park Inter-City Baptist (10-4) beat Grosse Pointe Woods University Liggett 85-57, lost to Southfield Christian 68-56.

(tie) Peck (12-0) beat Armada 53-49, beat Mayville 72-43.

8. Lake Linden-Hubbell (13-1) lost to L'Anse 76-62.

9. Crystal Falls Forest Park (12-1) beat Iron Mountain North Dickinson 57-55, beat Rapid River 57-41.

10. Baldwin (10-1) beat Mason County Eastern 73-41, beat Walkerville 80-33.

HOCKEY: State rankings for the week of Feb.10

MiHockey Hub rankings for the week of Feb. 10, 2014

DIVISION 1

1. Novi Detroit Catholic Central

2. Orchard Lake St. Mary's

3. Detroit U-D Jesuit

4. Rochester United

5. Bay City Central

6. Brighton

7. Birmingham Brother Rice

8. Northville

9. Plymouth

10. Lake Orion

Next 10: Jenison, Howell, Clarkston, Macomb Dakota, Plymouth Salem, Utica Eisenhower, Troy, Woodhaven, Grandville, Rockford

DIVISION 2

1. Trenton

2. Novi

3. Livonia Stevenson

4. Midland Dow

5. Saginaw Heritage

6. Hartland

7. Grosse Pointe South

8. Stoney Creek

9. Escanaba

10. Berkley Unified

Next 10: Port Huron Northern, Traverse City Central, Romeo, Muskegon Reeths Puffer, Bay Area Thunder, Warren De La Salle, Lakeland, Ann Arbor Pioneer, Davison, Anchor Bay

DIVISION 3

1. Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

2. Houghton

3. Sault Ste. Marie

4. GP Woods University Liggett

5. Grand Rapids Kenowa Hills

6. Grand Rapids Catholic Central

7. Flint Powers

8. Birmingham Detroit Country Day

9. Grand Rapids Christian

10. Dearborn Divine Child

Next 10: Hancock, Farmington, Allen Park, Grand Rapids Forest Hills Central, East Grand Rapids, Cadillac, Jeffers, Riverview Gabriel Richard, Alpena, Chelsea

USHSHO.com rankings through Feb. 4, 2014

Overall Top 10

1. Cranbrook, 18-1, 13.66 points

2. Novi Detroit Catholic Central, 13-5, 13.21

3. Trenton, 15-3-1, 12.86

4. Orchard Lake St. Mary's, 12-5-1, 12.51

5. Houghton, 16-3, 12.23

6. Livonia Stevenson, 18-5, 12.10

7. Birmingham Brother Rice, 6-9-1, 11.99

8. Detroit U-D Jesuit, 15-2, 11.75

9. Bay City Central, 18-3, 11.44

10. Brighton, 15-6-1, 11.42

Last Updated: 2/11/2014 10:29:30 AM EST