All Track And Field Stories

Track And Field

TRACK AND FIELD: Roosevelt is really boys' champion this time (PHOTOS)

Daries Davis, Saturday's 300 hurdles champ, and the Roosevelt Bears walked off with their first News-Herald title since 1998. Photo by Dave Chapman.

Robert Atwater's high jump of 6-feet, 9-inches was not enough to set a meet record, which is a ridiculous 7-feet, but it was an impressive leap nonetheless and easily won this year's championship. Photo by Dave Chapman.

A year after a controversial second-place finish, the Roosevelt boys’ track team left nothing to chance at Saturday’s News-Herald Track & Field Championships and ran away with a first-place finish.

Last year, Roosevelt was awarded first-place honors after narrowly edging Woodhaven in the team standings, but a scoring error led to a recalculation and a Warrior win two days later.

No recounts were necessary this year as the Bears removed any potential drama with seven first-place finishes for a meet-high 121 points.

“I feel like we did our job,” Roosevelt Coach Dave Lustig said. “I told the guys we need to go into this meet and make sure we win by 20 points so they can’t take it away from us again. We don’t want that to happen to us. We know how bad that feels.

“We needed to make a statement and our guys stepped up today. A lot of different guys.”

Five-time defending champion Woodhaven was runner-up with 71 points and Riverview finished third with 62.

Trenton (54.5) took fourth and was followed by Melvindale (54), Anderson (53.5), Carlson (51), Lincoln Park (45), Romulus (38), Grosse Ile (33), Allen Park (30), River Rouge (24), Cabrini (9), Kennedy (6), Truman (6) and Gabriel Richard (1).

Danny May won the 800 for the third-straight season, Dominic Davis defended his championship in the 3,200 and Daries Davis earned a gold medal in the 300 hurdles.

The Bears swept all four relays with wins in the 4 x 100 (David Davis, Damon Singleton, Daries Davis, Brandon Sowards), the 4 x 200 (David Davis, Eric Tyson, Singleton, Sowards), the 4 x 400 (Tyson, May, Corley, Sowards) and the 4 x 800 (Dominic Davis, Tyson, Corley, May).

Roosevelt is only the second team to ever sweep all four relay events with the other being Ecorse back in 1988.

“I told the guys that if we get this trophy today, let’s have a little fun with it and they did that today, so it was good,” Lustig said. “As much as we want to go on and do nice things, we still have to appreciate the fact that around here, we were named the number one team, so that’s also a cool thing.”

Woodhaven’s Conrad Schultz, Logan Kleam and Cameron Karagitz went 1-2-3 in the 1,600 and Schultz also placed third in the 3,200 to earn N-H Track MVP honors.

Lincoln Park’s Robert Atwater was named Field Event MVP after jumping an impressive 6-foot, 9-inches in the high jump. The jump was nearly a foot higher than his effort from last year’s event (5-10) and the junior nearly cleared 7-feet on two of his three attempts.

Atwater also finished second in the pole vault.

Melvindale’s Daizoun Oliver defended his championship in the 100 with a narrow victory over Riverview’s Marcus Samuels and Roosevelt’s Singleton with a run of 10.90.

Grosse Ile’s Andrew Mitroka cruised to a first-place run in the 200, Romulus’ Leroy Rutherford III won the 400 and Carlson’s Cameron Smith won the 110 hurdles.

In the field, Anderson’s Austin Sloan was tops in the shot put, Lincoln Park’s Byron Evans won the discus, Trenton’s Gabe Wykle finished first in the pole vault and Melvindale’s Anthony Fitzgerald won the long jump.





Boys team scoring: Roosevelt 121, Woodhaven 71, Riverview 62, Trenton 54.5, Melvindale 54, Anderson 53.5, Carlson 51, Lincoln Park 45, Romulus 38, Grosse Ile 33, Allen Park 30, River Rouge 24, Cabrini 9, Kennedy 6, Truman 6, Gabriel Richard 1



Discus

1. Byron Evans, Lincoln Park, 138-10; 2. Anthony Alfredo, Carlson, 128-0; 3. Evan Sleep, Anderson, 117-4; 4. Clarence Oliver, River Rouge, 114-10; 5T. Gabe Wykle, Trenton, 113-9; 5T. Austin Sloan, Anderson, 113-9; 7. Garrett Bow, Riverview, 112-0; 8. Branden Henderson, Lincoln Park, 110-9.



High jump

1. Robert Atwater, Lincoln Park, 6-9; 2. Anthony Fitzgerald, Melvindale, 6-2; 3. Andrew Mitroka, Grosse Ile, 6-1; 4. Paul Gass, Cabrini, 6-1; 5. Cody Pratt, Trenton, 6-1; 6. Justin Ruloff, Riverview, 5-11.1; 7. Joe Decoster, Lincoln Park, 5-11; 8. Chimezie Agodu, Truman, 5-9.



Long jump

1. Anthony Fitzgerald, Melvindale, 21-3; 2. Kenny Williams, Woodhaven, 20-10.5; 3. Justin Ruloff, Riverview, 19-3; 4. Jon Swiatkowski, Trenton, 19-0; 5. Alex Rahming, Carlson, 18-9.75; 6. Jon Miller, Allen Park, 18-0.



Pole vault

1. Gabe Wykle, Trenton, 12-6; 2. Robert Atwater, Lincoln Park, 12-6; 3. Kyle Martin, Woodhaven, 12-0; 4. Matthew Dube, Roosevelt, 11-6; 5. Quinn Chapman, Lincoln Park, 10-6; 6. Andrew Harrison, Roosevelt, 10-6; 7. Chris Cooney, Anderson, 10-0; 8. Ryan Wilkin, Carlson, 9-6.



Shot put

1. Austin Sloan, Anderson, 46-2; 2. Jordan Nellenbach, Grosse Ile, 45-11; 3. Matthew Schrzan, Melvindale, 43-9.5; 4. Jacob Bias, Roosevelt, 43-2; 5. Byron Evans, Lincoln Park, 41-7; 6. Zachary Kasper, Roosevelt, 41-3.5; 7. David Taylor, Truman, 41-1; 8. Josh Berry, Trenton, 40-9.



3,200 relay

1. Roosevelt (Dominic Davis, Eric Tyson, Donnie Corley, Danny May), 8:20.8; 2. Woodhaven, 8:24.7; 3. Trenton, 8:28.1; 4. Anderson, 8:30.4; 5. Riverview, 8:42.0; 6. Carlson, 8:51.8; 7. Grosse Ile, 9:05.7; 8. Allen Park, 9:06.2.



110 hurdles

1. Cameron Smith, Carlson, 15.4; 2. Richard Gamble, Allen park, 15.5; 3. Justin Ruloff, Riverview, 16.1; 4. Justin Garbin, Roosevelt, 16.2; 5. Terrance London, Melvindale, 16.3; 6. Chimezie Agodu, Truman, 16.4; 7. Cody Pratt, Trenton, 16.8; 8. Jared Edison, Lincoln Park, 16.9.



100 dash

1. Daizoun Oliver, Melvindale, 10.9; 2. Marcus Samuels, Riverview, 11.1; 3. Damon Singleton, Roosevelt, 11.11; 4. Jshmoz Perry, River Rouge, 11.2; 5. David Davis, Roosevelt, 11.21; 6. Caleb Sims, Romulus, 11.3; 7. Michael Barmore, River Rouge, 11.4; 8. Joshua Smith, Riverview, 11.7.



800 relay

1. Roosevelt (David Davis, Eric Tyson, Damon Singleton, Brandon Sowards), 1:31.6; 2. Melvindale, 1:33.5; 3. Woodhaven, 1:34.9; 4. Romulus, 1:36.5; 5. Anderson, 1:36.7; 6. Grosse Ile, 1:36.9; 7. Lincoln Park, 1:39.0; 8. Gabriel Richard, 1:39.4.



1,600 run

1. Conrad Schultz, Woodhaven, 4:31.3; 2. Logan Kleam, Woodhaven, 4:33.9; 3. Cameron Karagitz, Woodhaven, 4:34; 4. Erik Davis, Riverview, 4;41.6; 5. Sean Nowak, Trenton, 4:44.9; 6. Amir Joseph, Romulus, 4:45.3; 7. Cameron Herron, Roosevelt, 4:46.0; 8. Riley Bohr, Riverview, 4:46.8.



400 relay

1. Roosevelt (David Davis, Damon Singleton, Daries Davis, Brandon Sowards), 43.9; 2. Melvindale, 44.8; 3. River Rouge, 45.0; 4. Woodhaven, 45.7; 5. Grosse Ile, 46.0; 6. Anderson, 46.2; 7. Romulus, 46.4; 8. Carlson, 46.8.



400 dash

1. Leroy Rutherford III, Romulus, 52.0; 2. Marvin Franklin, Carlson, 52.4; 3. Trevor Boike, Riverview, 53.1; 4. Jeremy Horst, Trenton, 53.2; 5. DaVon Wheeler, Anderson, 53.4; 6. Eric Tyson, Roosevelt, 53.7; 7. Paul Gass, Cabrini, 53.9; 8. Daison Love, Anderson, 54.4.



300 hurdles

1. Daries Davis, Roosevelt, 40.9; 2. Richard Gamble, Allen Park, 41.4; 3. Michael Kinney, Kennedy, 42.2; 4. Cameron Smith, Carlson, 42.7; 5. Jon Miller, Allen Park, 43.4; 6. Justin Garbin, Roosevelt, 43.5; 7. Jared Edison, Lincoln Park, 43.7; 8. Tyler Dinkins, Trenton, 44.5.





800 run

1. Danny May, Roosevelt, 2:01.2; 2. Amir Joseph, Romulus, 2:02.1; 3. Keegan Biegalski, Trenton, 2:03.9; 4. Ryan Pickell, Riverview, 2:04.4; 5. Trevor McGrath, Anderson, 2:05.5; 6. Cameron Karagitz, Woodhaven, 2:06.7; 7. Theodore Lossing, Riverview, 2:08.3; 8. Joe Yoakum, Carlson, 2:09.2.



200 dash

1. Andrew Mitroka, Grosse Ile, 22.5; 2. David Davis, Roosevelt, 22.7; 3. Jshmoz Perry, River Rouge, 22.8; 4. Joshua Smith, Riverview, 22.9; 5. Leroy Rutherford III, Romulus, 23.2; 6. Sidney Williams, Carlson, 23.8; 7. Demetrios Sanders, Anderson, 23.9.



3,200 run

1. Dominic Davis, Roosevelt, 9:52.5; 2. Jonathon Houdek, Riverview, 10:00.3; 3. Conrad Schultz, Woodhaven, 10:01.9; 4. Logan Kleam, Woodhaven, 10:09.3; 5. Jake Coulter, Roosevelt, 10:11.6; 6. Sean Nowak, Trenton, 10:17.2; 7. Mark Klingel, Carlson, 10:19.1; 8. Thomas Jozwiak, Anderson, 10:26.3.



1,600 relay

1. Roosevelt (Eric Tyson, Danny May, Donnie Corley, Brandon Sowards), 3:33.9; 2. Anderson, 3:34.8; 3. Allen Park, 3:39.8; 4. Carlson, 3:40.5; 5. Trenton, 3:40.7; 6. Romulus, 3:41.1; 7. Cabrini, 3:45.4; 8. Lincoln Park, 3:46.4.





Last Updated: 5/14/2013 1:08:17 PM EST

Promotions & Specials

See All