All Hockey - Boys Stories

Hockey - Boys

HOCKEY: MHSHCA releases its 2012-13 All-State hockey teams

Berkley-Ferndale junior goalie Stephen Wroe was one of four players at his position selected first-team all-state in Division 1. (The Oakland Press file photo)

Birmingham Brother Rice's Andrew Roye (8) was one of three Warriors to earn first-team all-state honors in Division 1. (The Oakland Press file photo)

Detroit Country Day's Sebastian Stankiewicz (left) earned first-team all-state honors in Division 3. (The Oakland Press file photo)

Rochester United goalie Kyler Patenaude was selected second-team all-state in Division 1 after leading his team to an OAA Red championship. (The Oakland Press file photo)

Game Info

>> View more scores

Related Articles

>> View more news
2012 Michigan High School Hockey Coaches' Association All-State teams



DIVISION 1

FIRST TEAM

Forwards


Michael Yuhasz, Brighton

Michael Babcock, Novi Detroit Catholic Central

Russell Cicerone, Birmingham Brother Rice

Reed Hrynewich, Muskegon Mona Shores

Craig Pelley, U-D Jesuit

Nick Schultz, Plymouth

Joey Leider, Berkley-Ferndale

Ross Haffey, Birmingham Brother Rice

Alek Zultowski, Salem

Charlie Green, Novi Detroit Catholic Central

Cooper Marody, Orchard Lake St. Mary's

Stino Biondo, Utica Eisenhower

Defense

Andrew Roye, Birmingham Brother Rice

Jack Strander, Grosse Pointe North

Brett Pietila, Brighton

Carson Gatt, Novi Detroit Catholic Central

Chris Morgan, U-D Jesuit

Tommy Apap, U-D Jesuit

Goalies

Nate Rabbitt, Muskegon Mona Shores

Jimmy Milletics, Brighton

Stephen Wroe, Berkley-Ferndale

Derek Moore, Novi Detroit Catholic Central



SECOND TEAM

Forwards


Trent Bravata, East Kentwood

Nathan Gurzell, Troy Athens

Jeffrey Herron, Grosse Pointe North

Adam Ulfsax, Muskegon Mona Shores

Michael Pelino, Rochester United

Chad Roskelly, Dakota

Dino Balsamo, Utica Stevenson

Danny Bosio, Brighton

Pete McMahon, U-D Jesuit

Mike Schultz, Plymouth

Ryan Bloom, Northville

Luke Gagnon, Jenison/Zeeland

Dean Griffin, Muskegon Reeths-Puffer

Zach Hill, T.C. St. Francis

Adam Hyrst, Wayland Union

Ryan Jaros, Eisenhower

Defense

Mike Burkhardt, Eisenhower

Tyler Layle, East Kentwood

Brad Schornak, Dakota

Matthew Manning, Birmingham Brother Rice

Brenden Alderink, Muskegon Reeths-Puffer

Dean Gunther, Plymouth

Goalies

Carter Edmondson, Traverse City West

Kyler Patenaude, Rochester United

Jack Bowman, Birmingham Brother Rice



HONORABLE MENTION

Forwards


Jake Sealy, Salem

Jack Clary, Grand Blanc

Jack Guest, Grosse Pointe North

Max Harper, Rochester United

Conner Jean, Birmingham Brother Rice

Eric Stanis, Farmington Unified

Cooper Anstett, Orchard Lake St. Mary's

Alex Birkman, East Kentwood

Joe Brisson, U-D Jesuit

Branton Cottrell, Muskegon Mona Shores

Brian Dowd, Brighton

Jeremy Joyce, Muskegon Reeths Puffer

Defense

Nick Marek, Rochester United

Anthony Scarsella, Orchard Lake St. Mary's

Jared Karnitz, Muskegon Mona Shores

Cam Bathum, Rockford

Reede Burnett, Farmington Unified

Robby Flannery, Berkley-Ferndale

Adam Johns, Clarkston

Goalies

Anthony Benvenuti, Dakota

Sean Schmeiser, Grandville

Kenny Stralko, Utica Eisenhower



DIVISION 2

FIRST TEAM

Forwards


Dominic Lutz, Livonia Stevenson

Cooper Macdonell, Traverse City Central

Ted Pietila, Kingsford

Nico Saco, Traverse City Central

Mike Williams, Woodhaven

Andrew Sawyer, Trenton

Bryce VanHorn, Port Huron Northern

Brett Bandyk, Hartland

Jon Calhoun, Wyandotte

Louis Marr, Ann Arbor Pioneer

Patrick Rogowski, Pinckney

Tom Zelenka, Grand Haven

Defense

Travis Harvey, Livonia Stevenson

Nick Pleshakov, Hartland

Brady Brantley, Traverse City Central

Niko Michos, Ann Arbor Pioneer

Joe Smellie, Wyandotte

Vinny DaBrowa, Trenton

Tyler Ploeg, Grand Haven

Goalies

Zach Kooi, Grand Haven

Bill Vermetten, Traverse City Central

Matt Fernandez, Port Huron Northern



SECOND TEAM

Forwards


Ian Hibbard, Grand Haven

Cam Givens, Traverse City Central

Brandon Mezuk, Warren-Mott

Justin Dunn, Trenton

Mitch Pacitti, Romeo

Matt Kaiser, Anchor Bay

Austin Sereno, Waterford Mott

Carson Hibner, Warren De La Salle

Devin Kelly, Livonia Stevenson

Kelly O'Brien, Southgate

Tyler Angers, Saginaw Heritage

Tyler Irvine, Livonia Stevenson

James Radatz, Port Huron Northern

Defense

Tyler Hughes, Port Huron Northern

Mark Janigna, Pinckney

Ryan Korpal, L'Anse Creuse

Mike Perry, Woodhaven

Dave Kruse, Portage Northern

Hayden Gerwig, Grand Haven

Goalies

Nick Santi, Romeo

Conner Humitz, Livonia Stevenson

Joey Lopez, Warren De La Salle



HONORABLE MENTION

Fowards


Vinnie Jelsomeno, Wyandotte

Matt Presta, Portage Northern

Tom Quain, Grand Rapids West Catholic

J.R. Dellies, Fraser

Evan Fall, Royal Oak

Kyle Truscott, Port Huron Northern

Mitch Miklosi, Grand Rapids West Catholic

Aaron Robinson, Wyandotte

Eric Rosteck, Walled Lake Central

Chase Smith, Bloomfield United

Chris Stanbury, Stoney Creek

Matt Bederka, Woodhaven

Antonio Diaz, Saline

Hunter Jenuwine, Romeo

Shane Mackin, Warren-Mott

Dominic Moore, Woodhaven

Hayden Richardson, Stoney Creek

Defense

Jacob Rutkoske, Romeo

Ben Thompson, Wyandotte

J.J. Bloom, West Bloomfield

Jake Kierdord, Livonia Stevenson

Kyle Mroz, Grand Rapids West Catholic

Tommy Raleigh, Warren De La Salle

Goalies

Larry Parisi, Anchor Bay

Justin Armatis, Wyandotte

Tyler Babinski, Portage Northern

Trevor Monaco, Woodhaven



DIVISION 3

FIRST TEAM

Forwards


Alex Alger, Cranbrook

Brian Bachnak, Riverview

Raymond Brice, Houghton

James Cousman, Liggett

Jeremy Loewenstein, Cranbrook

Connon Hannon, Houghton

Brendan Jaques, Calumet

Sebastian Stankiewicz, Country Day

Willem Gauthier, Sault Ste. Marie

Garret Gormley, Flint Powers

Josh Koepplinger, FNV Griffins

Michael Romund, Cranbrook

Defense

Jeff Martin, Cranbrook

Lordanthony Grisson, Liggett

Hunter Rajala, Houghton

Jay Helstowski, Riverview

Zach Feldman, Cranbrook

Jake Hartje, Country Day

Goalies

Casey Korhonen, Flint Powers

Jacob Winkler, Mattawan

Spencer Applebaum, Cranbrook



SECOND TEAM

Forwards


Taylor Atchley, Chelsea

Eric Hillock, Sault Ste. Marie

Brad Popiel, Divine Child

Tyler Nabozny, Mattawan

Thomas Rietema, Grand Rapids Christian

Jacob Ryan, Chelsea

Jacob Soyka, Liggett

Jeff Gorsi, Grand Rapids Catholic Central

Lucas Lanhala, Calumet

Tyler Brewer, Grand Rapids Forest Hills Central

Cooper McLean, Farmington

Anthony Scala, Divine Child

Defense

Luke Moma, Grosse Ile

Matt Lundeen, Flint Powers

Joe Carney, Big Rapids

Brian Cain, Grand Rapids Catholic Central

Steven McAuliffe, AA Gabriel Richard

James Roznowski, Divine Child

Goalies

John Lethemon, Farmington

Nick McKenzie, Sault Ste. Marie

Dominik Stankiewicz, Divine Child



HONORABLE MENTION

Forwards


Jared Coulter, Flint Powers

Dylan Lewis, Monroe St. Mary's Catholic Central

Tim Lyons, Riverview

Nick O'Brien, Ann Arbor Gabriel Richard

Jordan Sanford, East Grand Rapids

Jake Stone, Flint Powers

Devin Dickow, Riverview Gabriel Richard

Parker Lint, Grand Rapids Forest Hills Central

Blake Mastaw, Sault Ste. Marie

Pete Daniels, Big Rapids

Aaron Porter, Allen Park

Travis Wesa, Jeffers

Defense

Joey Olmstead, Chelsea

James Sturos, Calumet

Kyle King, Marysville

D.J. Rankin, Farmington

Kyle Hauswirth, Hancock

Zachary Lemerand, Grosse Ile

Henry Mikesell, Monroe St. Mary's Catholic Central

Goalies

Ryan VanDerWoude, Grand Rapids Christian

Matt Mandernach, Riverview Gabriel Richard

Steven Longfellow, East Grand Rapids



Jason Schmitt covers high school hockey for The Oakland Press. Email him at jason.schmitt@oakpress.com, read his "In The Zone" blog here and follow our high school hockey coverage on Twitter @MIPrepZone.

Last Updated: 3/17/2013 12:41:32 PM EST

blog comments powered by Disqus

Promotions & Specials

See All