ALL

LIVE SCOREBOARD: Final girls basketball and hockey playoff scores for Monday, Feb. 25

Please check back throughout the night as this list will be updated every 10-15 minutes as we gather scores.



GIRLS DISTRICT BASKETBALL PAIRINGS

Class A

District 8


(at Grand Blanc)

Monday, Feb. 25

G1: Holly 47, Ortonville Brandon 25

Wednesday, Feb. 27

G2: Fenton vs. Holly, 5 p.m.

G3: Grand Blanc vs. Linden, 7 p.m.

Friday, March 1

G4: winner G2 vs. winner G3, 7 p.m.



District 18

(at Canton)

Monday, Feb. 25


G1: Plymouth vs. Salem, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 27

G2: Novi vs. Northville, 5 p.m.

G3: Canton vs. winner G1, 7 p.m.

Friday, March 1

G4: G3 winner vs. G2 winner, 7 p.m.



District 21

(at Farmington Hills Mercy)

Monday, Feb. 25


G1: Detroit Mumford 64, Farmington 57 (OT)

G2: Farmington Hills Mercy 55, Detroit Henry Ford 19

Wednesday, Feb. 27

G3: Redford Union vs. Mumford, 5:30 p.m.

G4: Detroit Renaissance vs. FH Mercy, 7 p.m.

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 7 p.m.



District 24

(at Royal Oak)

Monday, Feb. 25


G1: Berkley 40, Oak Park 17

G2: Royal Oak 50, Southfield 29.

Wednesday, Feb. 27

G3: Southfield-Lathrup vs. Berkley, 5:30 p.m.

G4: Birmingham Groves vs. Royal Oak, 7 p.m.

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 7 p.m.



District 25

(at North Farmington)

Monday, Feb. 25


G1: Farmington Hills Harrison 48, North Farmington 45

G2: Walled Lake Western 53, Walled Lake Central 27

Wednesday, Feb. 27

G3: Walled Lake Northern vs. Harrison, 5 p.m.

G4: Lakeland vs. Western, 7 p.m.

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 6 p.m.



District 26

(at Fowlerville)

Monday, Feb. 25


G1: Hartland 43, Brighton 34

G2: South Lyon 51, Fowlerville 40

Wednesday, Feb. 27

G3: Howell vs. Hartland, 5 p.m.

G4: Milford vs. South Lyon, 7 p.m.

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 7 p.m.



District 27

(at Birmingham Marian)

Monday, Feb. 25


G1: Bloomfield Hills Andover 53, Bloomfield Hills Lahser 46

Wednesday, Feb. 27

G2: Birmingham Seaholm vs. West Bloomfield*

G3: Birmingham Marian vs. Andover

Friday, March 1

G4: winner G2 vs. winner G3

* — listed at 7 and 7:30 p.m. on MHSAA website



District 29

(at Troy Athens)

Monday, Feb. 25


G1: Pontiac 41, Troy 29

G2: Waterford Mott 41, Waterford Kettering 38

Wednesday, Feb. 27

G3: Auburn Hills Avondale vs. Pontiac, 6 p.m.

G4: Troy Athens vs. Mott, 8 p.m.

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 7p.m.



District 30

(at Oxford)

Monday, Feb. 25


G1: Romeo 49, Rochester Adams 32

Wednesday, Feb. 27

G2: Oxford vs. Romeo, 5:30 p.m.

G3: Lake Orion vs. Clarkston, 7 p.m.

Friday, March 1

G4: winner G2 vs. winner G3, 7 p.m.



District 31

(at Rochester)

Monday, Feb. 25


G1: Stoney Creek 41, Utica Eisenhower 26

G2: Utica Ford 55, Rochester 48

Wednesday, Feb. 27

G3: Sterling Heights Stevenson vs. Stoney Creek (time TBA)*

G4: Utica vs. Utica Ford II (time TBA)*

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 7 p.m.

— both listed at 5 p.m. on MHSAA website



Class B

District 42

(Host needed)

Monday, Feb. 25


G1: Ferndale 47, Detroit Old Redford 44

G2: Southfield Bradford vs. Warren Fitzgerald, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 27

G3: Hazel Park vs. winner G1, TBA

G4: Ferndale University vs. winner G2, TBA

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, TBA



District 44

(at Clawson)

Monday, Feb. 25


G1: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 60, Clawson 38

G2: Macomb Lutheran North 48, Pontiac Notre Dame Prep 41

Wednesday, Feb. 27

G3: Birmingham Detroit Country Day vs. Cranbrook, 5:30 p.m.

G4: Madison Heights Lamphere vs. Lutheran North, 7 p.m.

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 6 p.m.



District 45

(at South Lyon East)

Monday, Feb. 25


G1: Detroit Community vs. Detroit Communication Media Arts, 4:30 p.m.

G2: Detroit Cesar Chavez Academy vs. Livonia Clarenceville, 5 p.m.

G3: Livonia Ladywood 65, South Lyon East 36

Wednesday, Feb. 27

G4: Ann Arbor Gabriel Richard vs. winner G1, 5 p.m.

G5: winner G2 vs. Ladywood, 6:30 p.m.

Friday, March 1

G6: winner G4 vs. winner G5, 6 p.m.



Class C

District 73

(at Mt. Clemens)

Wednesday, Feb. 27


G1: Madison Heights Madison vs. Detroit Winans Academy, 5:30 p.m.

G2: Detroit Allen Academy vs. Highland Park Renaissance Academy, 7 p.m.

Friday, March 1

G3: winner G1 vs. winner G2, 6 p.m.



District 80

Monday, Feb. 25


(host sites)

G1: Royal Oak Shrine 70, Pontiac Academy for Excellence 25

G2: Auburn Hills Oakland Christian 38, West Bloomfield Jewish Academy 17

G3: Madison Heights Bishop Foley 51, Rochester Hills Lutheran Northwest 25

Wednesday, Feb. 27

(at Rochester Hills Lutheran Northwest)

G4: Bloomfield Hills Sacred Heart vs. Oakland Christian, 5:30 p.m.

G5: Royal Oak Shrine vs. Bishop Foley, 7 p.m.

Friday, March 1

(at Rochester Hills Lutheran Northwest)

G6: winner G4 vs. winner G5, 7 p.m.



Class D

District 103

(at Plymouth Christian Academy)

Wednesday, Feb. 27


G1: Novi Franklin Road Christian vs. Wixom St. Catherine of Siena, 5:30 p.m.

G2: Plymouth Christian vs. Southfield Christian, 7:15 p.m.

Friday, March 1

G3: winner G1 vs. winner G2, 7 p.m.



District 104

(at Sterling Heights Parkway Christian)

Monday, Feb. 25


G1: Birmingham Roeper 60, Sterling Heights Parkway Christian 35

Wednesday, Feb. 27

G2: Auburn Hills Christian vs. Roeper, 6 p.m.

G3: Waterford Our Lady of the Lakes vs. Warren Macomb Christian, 7:30 p.m.

Friday, March 1

G4: winner G2 vs. winner G3, 7 p.m.



District 106

(at Flint School for the Deaf)

Monday, Feb. 25


G1: Clarkston Everest Collegiate 60, Genesee Christian 21

G2: Flint Madison Academy 38, Flint Michigan School for the Deaf 22

Wednesday, Feb. 27

G3: Burton Faith vs. Everest Collegiate, 5 p.m.

G4: Burton St. Thomas More Academy vs. Madison Academy, 7 p.m.

Friday, March 1

G5: winner G3 vs. winner G4, 7 p.m.





HOCKEY REGIONAL PAIRINGS

DIVISION 1

Region 4

Pre-regional at Bay County Ice Arena in Bay City

Monday, Feb. 25


Saginaw Swan Valley 10, Gladwin 1

Bay City Central 9, Essexville-Garber 3

Wednesday, Feb. 27

Bay City Central vs. Saginaw Swan Valley, 7 p.m.

Pre-regional at Perani’s in Flint

Tuesday, Feb. 26


Flushing vs. Lapeer, 5 p.m.

Kearsley-Brandon-Holly Unified vs. Swartz Creek, 7 p.m.

Thursday, Feb. 28

Final, 5 p.m.

Regional final: Saturday at Perani’s in Flint, TBD



Region 5

Pre-regional at Detroit Skating Club in Bloomfield Hills

Monday, Feb. 25


Grand Blanc 6, Fenton 1

Tuesday, Feb. 26

Clarkston vs. Lake Orion, 6 p.m.

Thursday, Feb. 28

Final, 7 p.m.

Pre-regional at Mt. Clemens Ice Arena

Monday, Feb. 25


Dakota 4, Rochester United 3 (OT)

Wednesday, Feb. 27

Dakota vs. Eisenhower, 7:30 p.m.

Regional final: Saturday at Onyx Ice Arena in Rochester Hills, 7 p.m.



Region 6

Pre-regional at Great Lakes Sports City in Fraser

Monday, Feb. 25


Troy 3, Sterling Heights Stevenson 2 (OT)

Troy Athens 4, Clinton Township Chippewa Valley 1

Wednesday, Feb. 27

Troy vs. Troy Athens, 7:15 p.m.

Pre-regional at City Sports Arena in Detroit

Tuesday, Feb. 26


Berkley-Ferndale vs. Grosse Pointe North, 5:30 p.m.

St. Clair Shores Unified vs. Detroit U-D Jesuit, 8 p.m.

Thursday, Feb. 26

Final, 5:30 p.m.

Regional final: Saturday at Troy Sports Center, TBD



Region 7

Pre-regional at Farmington Hills Ice Arena

Monday, Feb. 25


Farmington Hills Unified 6, Birmingham Unified 4

Birmingham Brother Rice 3, Orchard Lake St. Mary's 2

Wednesday, Feb. 27

Birmingham Brother Rice vs. Farmington Hills Unified, 6:55 p.m.

Pre-regional at Arctic Edge Arena in Canton

Monday, Feb. 25


Northville 1, South Lyon Unified 0 (OT)

Wednesday, Feb. 27

Northville vs. Catholic Central, 6:45 p.m.

Regional final: Saturday at St. Mary’s Ice Arena, 6:55 p.m.



DIVISION 2

Region 11

Pre-regional at Hartland Sports Center

Tuesday, Feb. 26


Milford vs. Lakeland, 6 p.m.

Thursday, Feb. 28

Final, Milford/Lakeland vs. Hartland, 6:30 p.m.

Pre-regional at Novi Ice Arena

Monday, Feb. 25


Walled Lake Northern 4, Novi 3 (5OT)

Walled Lake Western 6, Walled Lake Central 3

Wednesday, Feb. 27

Walled Lake Northern vs. Walled Lake Western, 7:30 p.m.

Regional final: Saturday at Hartland Sports Center, TBD



Region 12

Pre-regional at Lakeland Ice Arena

Monday, Feb. 25


West Bloomfield 6, Waterford Kettering 3

Wednesday, Feb. 27

West Bloomfield vs. Waterford Mott, 7 p.m.

Pre-regional at Detroit Skating Club in Bloomfield Hills

Monday, Feb. 25


Royal Oak 3, Bloomfield United 2 (OT)

Wednesday, Feb. 27

Final: Royal Oak vs. Warren-Mott, 7 p.m.

Regional final: Saturday at Detroit Skating Club in Bloomfield Hills, 6 p.m.



Region 13

Pre-regional at Perani’s in Flint

Monday, Feb. 25


Port Huron Northern 3, Davison 2

Port Huron 4, Otisville-Lakeville 3

Wednesday, Feb. 27

Port Huron Northern vs. Port Huron, 5 p.m.

Pre-regional at Suburban Ice in Macomb

Monday, Feb. 25


Oxford 4, Romeo 2

Wednesday, Feb. 27

Oxford vs. Anchor Bay, 7 p.m.

Regional final: Saturday at Glacial Pointe Arena in Port Huron, TBD



Region 14

Pre-regional at Suburban Ice in Macomb

Tuesday, Feb. 26


L’Anse Creuse vs. L’Anse Creuse North, 4 p.m.

Utica vs. Stoney Creek, 6:30 p.m.

Wednesday, Feb. 27

Final, 4:30 p.m.

Pre-regional at City Arena

Monday, Feb. 25


Warren De La Salle 8, Fraser 0

Wednesday, Feb. 27

De La Salle vs. Grosse Pointe South, 6:30 p.m.

Regional final: Saturday at Great Lakes Sports City in Fraser, TBD



DIVISION 3

Region 21

Pre-regional at McMorran Arena in Port Huron

Tuesday, Feb. 26


Marysville vs. Macomb Lutheran North, 8:15 p.m.

Thursday, Feb. 28

Final, Marysville/Lutheran North vs. St. Clair, 7:45 p.m.

Pre-regional at Wallace Ice Arena in Bloomfield Hills

Monday, Feb. 25


Cranbrook 10, Notre Dame Prep 0

Wednesday, Feb. 27

Cranbrook vs. Avondale, 7 p.m.

Regional final: Saturday at Wallace Ice Arena in Bloomfield Hills, TBD



Region 22

Pre-regional at McCann Arena in Grosse Pointe Woods

Thursday, Feb. 28


Final, Liggett vs. Bishop Foley, 5 p.m.

Pre-regional at Farmington Hills Ice Arena

Tuesday, Feb. 26

Country Day vs. Royal Oak Shrine, 6:55 p.m.

Thursday, Feb. 28

Final, Country Day/Shrine vs. Farmington, 6:55 p.m.

Regional final: Saturday at Farmington Hills Ice Arena, TBD

Last Updated: 2/26/2013 1:40:33 AM EST

blog comments powered by Disqus

Promotions & Specials

See All