Auburn Hills Avondale HS's Page Birmingham Detroit Country Day HS's Page All Track And Field Stories

Auburn Hills Avondale pictured with its state title on Saturday at Houseman Field in Grand Rapids

Track And Field

TRACK AND FIELD: Avondale boys win Division 2 state title WITH VIDEO

Country Day girls tie for title with Divine Child

Game Info

>> View more scores

Related Articles

>> View more news

GRAND RAPIDS — It was like deja vu all over again.

For the last few years, the Birmingham Detroit Country Day and Dearborn Divine Child girls track and field teams battled back and forth for the Division 2 track and field state title.

In 2010, Divine Child took home the state title, while Country Day finished as runner-up.

Last year, Country Day emerged as state champions while Divine Child took second place.

This year, Divine Child grabbed first place in the final event of the day, the 1,600 meter relay and forced a tie with the Yellowjackets for the Division 2 girls state title, each finishing with 60 points.

“Elation,” said Country Day head coach Dave Wilson on his team’s state title. “To compete against a team like Divine Child and come up even with them and share the title is a tremendous thing. We are very proud and happy for our seniors who led us to this and six first-place wins throughout the course of the meet.”

On the boys side of the meet, another group of Yellowjackets emerged as state champions as the Auburn Hills Avondale boys team scored 47 points on the day to edge out Lansing Sexton which finished with 40.

Avondale head coach Wes Harden said that with a team of new coaches, including himself, his team’s talent and hard work paid off in the end.

“We had a lot of talent this year,” he said. “We had an outstanding coaching staff, it was the first year for a lot of the coaches and we had a great team, good, outstanding athletes and we all worked hard. We had a great dynamic and we all pushed it and worked our way to the end.”

Leading the way for Country Day was senior thrower Brittany Mann who defended her state titles in the shot put (41-11) as well as the discus (156-8).

Mann said that the heavy winds affected some of her throws in the discus, and kept her from breaking the state record, but noted that she'll take the back-to-back state titles in both events.

"The wind was kind of a problem today," Mann said. "Every time you went to throw, it was in your face and pushing the disc all around. I think it affected a lot of people's throws. They were good throws, and I wanted the record, but a win's a win."

Junior Kendall Baisden broke her own Division 2 state record as she won the state title in the 400 meter dash as Baisden crossed the finish line with a scorching time of 54.58, breaking her previous time of 54.91, set back in 2010 when she was a freshman.

Baisden, who crashed to the ground after the her win in the race said that she was a bit tired from running in the 400 and 800 meter relays, but still had enough left in the tank to hold off the rest of the field.

“Coming off of the four-by-one and four-by-two, I was a little winded, a little tired,” she said. “With my legs a little tired I just wanted to get out nice and easy, and if they come, I have to kick.”

The Yellowjackets also had an early first-place effort from Syndey Cureton who broke her own record in the Division 2 100-meter dash record with a time of 11.9. Cureton’s previous record was timed at 11.92 at last year’s state meet as a junior.

“I just wanted to stay low and keep driving, make sure that I got out well and just run my race and not really pay attention to what other people did,” said Cureton of her 100-meter dash win.

The Country Day team of Jonell Nwabueze, Cureton, Ava Nasrollahzadeh and Baisden won the state title in the 800-meter relay (1:42.24) while the team of Nwabueze, Baisden, Natasha Sood and Cureton took home first place in the 400-meter relay.

Pontiac Notre Dame Prep’s Sara Barron finished off her dominant season with a pair of state titles on Saturday, winning the 1,600-meter run (4:51.67) as well as the 800-meter run (2:13.83). Barron also ran a leg on the third place 1,600-meter relay team for the Irish as well.

“It just feels surreal,” Barron said of her two state titles. “I didn’t make it to the state meet individually as a freshman. I always wanted to be the girl that won the mile and the 800, and the fact that I am, I can’t even believe it, I’m just so grateful.”

On the boys side of the meet, Avondale was led by its senior workhorses, Kyle Redwine and Nate Chapman who each won an individual state title and contributed on key relay teams.

But Avondale locked up its state title in the 1,600-meter relay as the team of Geoffery Williston, Redwine, J.T. Ozerities and Chapman came from the third of four heats to upset several teams and finish in second place to lock down the state title, clocking a time of 3:24.94 and finishing just behind Sexton.

Redwine continued his dominance in the 100 meter dash as the senior sprinter crossed the finish line with a time of 10.53.

“I just had to dig down and get that extra gear out,” said Redwine, who won the race thanks to an impressive kick towards the end of the race to beat out Linden’s Ted Parcher. “I opened up my stride a lot in this race to go and catch Ted, because he’s a really quick kid.”

Chapman won the 400-meter dash in a time of 48.71 and edging out Country Day’s Jibril Mims. Chapman said that he knew Mims, who almost bested him at the regional meet, was going to give him a run for his money, but was able to hold him off late in the race.

“I knew it was going to be tough,” Champman said. “It’s the state meet, and I had some friendly faces to my right, Jibril Mims nearly caught me at regionals and I just barely beat him out there. Here, I knew I had to focus on my start, I had a good start and floated for the first 200 meters, I felt really good and I knew I was going to have a good kick and came in strong.”

The Avondale team of Jeff Douglas, Henry Paul, Redwine and Myles Wright took home the state title in the 400-meter relay (42.83), while the team of Chapman, Redwine, Douglas and Wright finished fourth in the 800-meter relay.

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood’s Karen Blake finished in second place in the 200-meter dash with a time of 25.35.

TEAM SCORING - Auburn Hills Avondale 47; Lansing Sexton 40; Chelsea 38; Alma 36; Grand Rapids Christian 28; Zeeland West 21; Cedar Springs 20; Linden 19; Zeeland East 18; Williamston 18; Grand Rapids Forest Hills Eastern 17; Hamilton 17; Mason 17; Livonia Clarenceville 16; Paw Paw 16; Sparta 16; Benton Harbor 15; Cadillac 15; Muskegon Orchard View 11; Petoskey 10; Redford Thurston 10; Marine City 10; Melvindale 9; Grand Rapids Ottawa Hills 9; Niles 9; Adrian 9; Fowlerville 9; Detroit Country Day 8; Allegan 8; Lansing Waverly 7; Dearborn Divine Child 7; Dowagiac 6; Carleton Airport 6; Harper Woods Chandler Park Academy 6; Saginaw Swan Valley 6; Ludington 6; Wyoming Kelloggsville 6; Imlay City 6; Battle Creek Pennfield 6; Birch Run 5; Detroit Crockett 5; Sturgis 5; Allendale 5; Croswell-Lexington 5; Haslett 5; Hazel Park 4; Standish-Sterling 4; Armada 4; Three Rivers 4; Warren Lincoln 3.50; Riverview 3; Stevensville Lakeshore 3; Ionia 3; Edwardsburg 2; Gaylord 2; Pontiac Notre Dame Prep 2; Goodrich 2; South Haven 1.50; Hastings 1; Vicksburg 1; Milan 1; Algonac 1; Howard City Tri-County 1; Grand Rapids Creston 1; Marshall 1.

DISCUS -- 1. T.J. Beelen, Zeeland East, 189-8; 2. Dylan Banagis, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 171-11; 3. Kellen Sorenson, Carleton Airport, 162-0; 4. Keith Rodgers, Allendale, 160-3; 5. Clay Walderzak, Standish-Sterling, 159-11; 6. Cole Woods, Alma, 159-8; 7. Michael Mahon, Middleville Thornapple-Kellogg, 159-3; 8. Drake Miller, Sturgis, 157-10.

POLE VAULT -- 1. Jaime Salisbury, Marine City, 16-1 (New L.P. Division 2 Final Meet Record – Old Record; 16-0.5, Max Babits, Fowlerville, 2010); 2. Micheal Hovater, Chelsea, 14-4; 3. Travis Weiss, Chelsea, 14-1; 4. Cody Ball, Williamston, 13-10.01; 5. Zack Sutton, Muskegon Orchard View, 13-10; 6. Colton Arnett, Adrian, 13-4.01; 7. Connor Wood, Goodrich, 13-4; 8. Justin Spisz, Fowlerville, 12-10.01.

SHOT PUT -- 1. Riley Norman, Cadillac, 61-2.50; 2. T.J. Beelen, Zeeland East, 57-2.50; 3. Robert Kelly, Harper Woods Chandler Park Academy, 55-5; 4. Jeff Roe, Birch Run, 54-6; 5. Drake Miller, Sturgis, 53-7; 6. Adam Coon, Fowlerville, 52-4; 7. Kyren Kemp, Lansing Sexton, 52-1; 8. Clay Weidenhamer, Sparta, 51-10.50.

HIGH JUMP -- 1. Louis Lamberti, Petoskey, 6-8; 2. Demarcus Leak, Paw Paw, 6-6; 3. Matt VanDyk, Imlay City, 6-4.02; 4. Jeiel Burrell, Grand Rapids Christian, 6-4; 5. Jon Cok, Grand Rapids Christian, 6-4; 6. John Mrosewske, Three Rivers, 6-2; 7. (tie) Kameron Ferguson, South Haven, 6-2; Jalen Ford, Warren Lincoln, 6-2.

LONG JUMP -- 1. Eric Wilson, Redford Thurston, 22-7.50; 2. Demarcus Leak, Paw Paw, 22-5.50; 3. Dontell Highsmith, Dowagiac, 22-2.25; 4. Sam Lohman, Hamilton, 22-1; 5. Zachary Sand, Armada, 21-7.50; 6. Austin Otterbridge, Grand Rapids Christian, 21-4.76; 7. Jordan Berning, Battle Creek Harper Creek, 21-4.75; 8. Isaiah Fountaine, Marshall, 21-4.25.

3,200-METER RELAY -- 1. Zeeland West, 7:55.62 (Braden Werley, Sam Plaska, Jordan Lambert, Brad Mesbergen); 2. Alma, 7:56.00 (Tim DeJong, Jake Morey, Broderic Bender, Adam Sanchez); 3. Grand Rapids Christian, 7:57.43 (Eric Veldkamp, Andre Otte, Cody Powers, Wuoi Mach); 4. Croswell-Lexington, 8:03.11 (Andrew O’Connor, Garrison Schuettle, George O’Connor, Trevor Wilczynski); 5. Sparta, 8:03.24 (Austin Jacobson, Nick Hosmen, Adam Birkeland, Tom Willet); 6. Dearborn Divine Child, 8:05.34 (Nicholas Soter, Matthew Mangulabnan, Griffin Miller, Christain Martain); 7. Cadillac, 8:06.62 (Josh Belt, Ryan Hearth, Jalen Brooks, David Stalker); 8. Ionia, 8:08.15 (Brandon Winter, Brice Brown, Ruben Cardenas, Nick Wharry).

110-METER HIGH HURDLES -- 1. Austin Loewen, Williamston, 14.46; 2. Chaz Bradshaw, Alma, 14.48; 3. Austin Hornik, Hamilton, 14.55; 4. Brandon Partee, Niles, 14.65; 5. Galen Neuroth, Fowlerville, 14.85; 6. David Washington, Lansing Sexton, 14.97; 7. Raheem Franklin, Benton Harbor, 14.98; 8. Jacob Comer, Hastings, 14.99.

100-METER DASH -- 1. Kyle Redwine, Auburn Hills Avondale, 10.53; 2. Ted Parcher, Linden, 10.67; 3. Kassius Kelly, Livonia Clarenceville, 10.79; 4. Daizoun Oliver, Melvindale, 10.90; 5. Berkely Edwards, Chelsea, 10.92; 6. Teyland Avery, Grand Rapids Ottawa Hills, 11.02; 7. Jake Romeo, Pontiac Notre Dame Prep, 11.06; 8. Connor Vanderhyde, Howard City Tri-County, 11.14.

800-METER RELAY -- 1. Lansing Sexton, 1:27.99 (Kendell Jackson, Adrian Sanchez, David Washington, Anthony Goodman) (New L.P. Division 2 Finals Meet Record – Old Record: 1:28.11, Auburn Hills Avondale, 2011); 2. Grand Rapids Christian, 1:29.49 (Austin Otterbridge, Rietsma Mpindi, Christian Benn, Kavon Frazier); 3. Grand Rapids Ottawa Hills, 1:29.51 (Sam Beal, Donte Carey, Teyland Avery, Teyland Avery); 4. Auburn Hills Avondale, 1:29.69 (Nathan Chapman, Jeff Douglas, Myles Wright, Kyle Redwine); 5. Niles, 1:30.06 (Quention Irby, Ronnie Jones, Cicone Palmore, Brandon Partee); 6. Adrian, 1:30.33 (Dan Smaw, Josh Perez, Jeff Lofton, Isaac Gradless); 7. Hamilton, 1:30.47 (Justin Kingdom, Nathan Pando, Austin Hornik, Sam Lohman); 8. Vicksburg, 1:30.59 (Colin McCaw, Keenan Boulnemour, Connor McCormick, Zak Haines).

1,600-METER RUN -- 1. Connor Mora, Cedar Springs, 4:13.97; 2. Bryce Bradley, Chelsea, 4:15.28; 3. Luke Johnson, Ludington, 4:19.99; 4. Ben Deuling, Muskegon Orchard View, 4:20.04; 5. Nicholas Soter, Dearborn Divine Child, 4:20.88; 6. Mowgli Crosby, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 4:23.66; 7. Josh Clark, Edwardsburg, 4:26.15; 8. Ike Fink, Milan, 4:26.90.

400-METER RELAY -- 1. Auburn Hills Avondale, 42.83 (Henry Paul, Jeff Douglas, Myles Wright, Kyle Redwine); 2. Saginaw Swan Valley, 43.39 (Johnathon Grace, Jake McLellan, Josh Simmons, Alex Grace); 3. Linden, 43.40 (Connor O'Connell, Kevin Baker, Austin Buerkel, Ted Parcher); 4. Lansing Sexton, 43.43 (David Washington, Justin Fugua, Adrian Sanchez,

Anthony Goodman); 5. Sparta, 43.47 (Terry Bulloch, Adrian Garza, Nate VanPatten, Roger Krum); 6. Adrian, 43.56 (Nick Amador, Dan Smaw, Josh Perez, Isaac Gradless); 7. Grand Rapids Christian, 43.71 (Austin Otterbridge, Austin Otterbridge, Christian Benn, Kavon Frazier); 8. DeWitt, 43.77 (Ryan Mackinen, Noah Rogers, Blake Smith, Brad Parsons).

400-METER DASH -- 1. Nathan Chapman, Auburn Hills Avondale, 48.71; 2. Jibril Mims, Detroit Country Day, 49.10; 3. T.J. Burrnett, Wyoming Kelloggsville, 49.23; 4. Marcel Wyckoff, Detroit Crockett, 49.28; 5. Aaron Mays, Lansing Waverly, 49.67; 6. Colby Clark, Stevensville Lakeshore, 49.94; 7. Luke Oliver, Chelsea, 49.95; 8. Kendell Jackson, Lansing Sexton, 50.04.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. David Washington, Lansing Sexton, 38.18; 2. Raheem Franklin, Benton Harbor, 39.02; 3. Nick Robbins, Grand Rapids Forest Hills Eastern, 39.23; 4. Chaz Bradshaw, Alma, 39.61; 5. Austin Hornik, Hamilton, 39.71; 6. Kris Krach, Riverview, 40.12; 7. Justin Hunter-Smith, Muskegon Orchard View, 40.24; 8. Galen Neuroth, Fowlerville, 40.45.

800-METER RUN -- 1. Connor Mora, Cedar Springs, 1:56.41; 2. Adam Sanchez, Alma, 1:57.28; 3. Brain Dregne, Battle Creek Pennfield, 1:57.80; 4. Brad Mesbergen, Zeeland West, 1:57.89; 5. Nathan Chapman, Auburn Hills Avondale, 1:58.07; 6. Josh Belt, Cadillac, 1:58.28; 7. Nate Fischer, Gaylord, 1:58.96; 8. Connor Bauserman, Battle Creek Harper Creek, 1:59.05.

200-METER DASH -- 1. Kassius Kelly, Livonia Clarenceville, 21.36 (New L.P. Division 2 Final Meet Record – Old Record: 21.70, Clinton Allen, Muskegon Orchard View, 2005); 2. Gary Jones, Allegan, 21.61; 3. Ted Parcher, Linden, 21.64; 4. Andrew Ellis, Benton Harbor, 21.73; 5. Daizoun Oliver, Melvindale, 22.08; 6. Roger Krum, Sparta, 22.24; 7. Janelle Poydrus, Warren Lincoln, 22.46; 8. Sam Freeman, Grand Rapids Creston, 23.01.

3,200-METER RUN -- 1. Bryce Bradley, Chelsea, 9:24.41; 2. Tanner Hinkle, Mason, 9:27.30; 3. Mason Vandyke, Mason, 9:32.12; 4. Ryan Beyea, Haslett, 9:37.11; 5. Dallas Sprat-Shields, Hazel Park, 9:37.84; 6. Joe Cecil, Mason, 9:43.44; 7. Brandon Winter, Ionia, 9:43.55; 8. Aaron Baumgarten, Williamston, 9:45.44.

1,600-METER RELAY -- 1. Lansing Sexton, 3:23.94 (Herman Mason, Adrian Sanchez, Anthony Goodman, Kendell Jackson); 2. Auburn Hills Avondale, 3:24.16 (Geoffery Williston, J.T. Ozerities, Nathan Chapman, Kyle Redwine); 3. Zeeland West, 3:24.76 (Derek Postma, Sam Plaska, David Mora, Braden Werley); 4. Parma Western, 3:26.50 (Payton Wheeler, Devin Cole, Will Knickerbocker, Levert Franklin); 5. Alma, 3:26.78 (Tim DeJong, Vinny Costanzo, Chaz Bradshaw, Adam Sanchez); 6. Lansing Waverly, 3:27.13 (Dartanion Cook, Devyn Manson, Martin Bennett, Aaron Mays); 7. Williamston, 3:27.86 (Austin Loewen, Tyler Lamar, Kody Ware, Austin Syrek); 8. Algonac, 3:29.21 (Tyler Banks, Tyler Kristoff, Trace Petrovich, Colton Wirgau).

Last Updated: 6/4/2012 2:17:02 AM EST


blog comments powered by Disqus