We've moved! To view our most current content, click here.

ALL

Prep schedule of games Feb. 1-6

Monday, February 1

BOYS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

FML — Lapeer West at Ortonville Brandon

GIRLS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

CHSL — Madison Heights Bishop Foley at Ann Arbor Gabriel Richard, 7:30 p.m.; Royal Oak Shrine at Waterford Our Lady of the Lakes; Farmington HIlls Mercy at Dearborn Divine Child;

FML — Ortonville Brandon at Lapeer West

MIAC — Ann Arbor Greenhills at Birmingham Roeper

NON LEAGUE — Hazel Park at Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood; Wyandotte Mt. Carmel at Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart

SKIING

Hartland vs. Orchard Lake St. Mary’s; West Bloomfield vs. Walled Lake Western; Milford vs. Novi;

Tuesday, February 2

BOYS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

CHSL — Detroit Loyola at Madison Heights Bishop Foley, 7:30 p.m.; Detroit U-D Jesuit at Novi Detroit Catholic Central, 7:30 p.m.; Birmingham Brother Rice at Orchard Lake St. Mary’s; Royal Oak Shrine at Pontiac Notre Dame Prep, 7:30 p.m.; West Bloomfield Jewish Academy at Waterford Our Lady of the Lakes;

FML — Linden at Holly; Oxford at Fenton

KLAA — Brighton at Milford; Plymouth Salem at Novi; Northville at South Lyon; Livonia Stevenson at South Lyon East; Lakeland at Waterford Kettering; Waterford Mott at Walled Lake Western; Walled Lake Northern at Walled Lake Central;

METRO — Hamtramack at Bloomfield Hills Cranbrook-Kigswood

MIAC — Novi Franklin Road Christian at Plymouth Christian, 7:30 p.m.; Birmingham Roeper at Lutheran High Westland, 5:30 p.m.; Sterling Heights Parkway Christian at Southfield Christian;

NON LEAGUE — Grosse Pointe University Liggett at Auburn Hills Oakland Christian; Allen Park Inter-City Baptist at Rochester Hills Lutheran Northwest

OAA — Birmingham Seaholm at Rochester Adams; Stoney Creek at Rochester; Lake Orion at Troy; Troy Athens at Berkley; Royal Oak at Bloomfield Hills Andover; Farmington at Bloomfield Hills Lahser; Clarkston at Southfield-Lathrup; Farmington Hills Harrison at Birmingham Groves; Ferndale at Hazel Park; Oak Park at North Farmington; Auburn Hills Avondale at Pontiac; Southfield at West Bloomfield

GIRLS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

CHSL — Warren Regina at Birmingham Marian; Pontiac Notre Dame Prep at Riverview Gabriel Richard, 7:30 p.m.

FML — Holly at Linden; Fenton at Oxford

KLAA — Novi at Plymouth Salem; South Lyon at Northville; South Lyon East East at Livonia Stevenson; Waterford Kettering at Lakeland; Walled Lake Western at Waterford Mott; Milford at Brighton; Walled Lake Central at Walled Lake Northern;

MAC — Madison Heights Madison at New Haven; St. Clair Shores South Lake at Madison Heights Lamphere; Sterling Heights at Clawson;

METRO — Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood at Hamtramack

MIAC —Macomb Christian at Novi Franklin Road Christian

NON LEAGUE — Romeo at Stoney Creek; Auburn Hills Oakland Christian at Plymouth Christian; Pontiac at Birmingham Detroit Country Day, 6:30 p.m.

OAA — Farmington at Farmington Hills Harrison; Birmingham Groves at Troy Athens

ICE HOCKEY

KLAA — Milford at Pinckney; South Lyon at Plymouth

NON LEAGUE — Lakeland at Rochester United; Davison at Stoney Creek; Birmingham Detroit Country Day at Plymouth Salem, 7:30 p.m.

BOYS SWIMMING

NON LEAGUE — Birmingham Detroit Country Day at Erie-Mason

OAA — Troy Athens at West Bloomfield

SKIING

Novi vs. Walled Lake Western; Milford vs. Walled Lake Central; West Bloomfield/Lakeland vs. Walled Lake Northern

Wednesday, February 3

GIRLS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

METRO — Macomb Lutheran North at Rochester Hills Lutheran Northwest

WRESTLING

CHSL — Pontiac Notre Dame Prep Quad Meet, 6 p.m.

FML — Fenton quad (w/Holly, Oxford)

KLAA — KLAA team championships

METRO — Livonia Clarenceville tri-meet (w/Rochester Hills Lutheran Northwest)

OAA — Hazel Park tri-meet (w/Rochester Adams, Hazel Park and Clarkston); Ferndale tri-meet (w/Stoney Creek, Troy and Ferndale); Troy Athens quad (w/Troy Athens); Birmingham Seaholm quad (w/Farmington, North Farmington, Royal Oak and Seaholm); Berkley quad (w/Berkley, Bloomfield Hills Andover, Southfield and Pontiac); Birmingham Groves quad (w/Groves, Oak Park, Bloomfield Hills Lahser and Southfield-Lathrup)

ICE HOCKEY

KLAA — Novi at Livonia Stevenson; Waterford Kettering at Waterford Mott

MIHL — Novi Detroit Catholic Central at Trenton;

NON LEAGUE — Bloomfield United at Walled Lake Central; Southgate at Pontiac Notre Dame Prep; Birmingham Detroit Country Day at Oxford; Auburn Hills Avondale at Grosse Pointe Woods University Liggett

OAA — Troy at Royal Oak

Thursday, February 4

BOYS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

NON LEAGUE — Auburn Hills Oakland Christian at Allen Park Inter-City Baptist; Ann Arbor Greenhills at Birmingham Roeper; Riverview Gabriel Richard at Southfield Christian;

GIRLS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

CHSL — Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart at Detroit Urban Lutheran; Waterford Our Lady of the Lakes at Marine City Cardinal Mooney; Allen Park Cabrini at Royal Oak Shrine;

MAC — Center Line at Madison Heights Madison; Madison Heights Lamphere at Sterling Heights; Clawson at Eastpointe East Detroit;

NON LEAGUE — Plymouth Christian at Rochester Hills Lutheran Northwest; Highland Park at Farmington Hills Mercy;

OAA — Rochester Adams at Auburn Hills Avondale; Rochester at Southfield-Lathrup; Stoney Creek at Troy Athens; Clarkston at Troy; Ferndale at Birmingham Seaholm; Bloomfield Hills Andover at Berkley; Farmington at Royal Oak; Farmington Hills Harrison at Oak Park; West Bloomfield at North Farmington; Lake Orion at Pontiac; Birmingham Groves at Southfield;

ICE HOCKEY

KLAA — Livonia Franklin at South Lyon

OAA — North Farmington at Clarkston

BOYS SWIMMING

FML — Oxford at Holly

KLAA — Novi at Livonia Stevenson; South Lyon at Northville; Waterford at Walled Lake Northern

NON LEAGUE — Clarkston at Ortonville Brandon

SKIING

Alpine Valley divisional championships

Friday, February 5

BOYS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

CHSL — Madison Heights Bishop Foley at Ann Arbor Gabriel Richard, 7:30 p.m.; Novi Detroit Catholic Central at Birmingham Brother Rice, 7:30 p.m.; Orchard Lake St. Mary’s at Warren De La Salle, 7:30 p.m.; Waterford Our Lady of the Lakes at Allen Park Cabrini; Pontiac Notre Dame Prep at Detroit Loyola; Royal Oak Shrine at Dearborn Divine Child;

FML — Swartz Creek at Holly, 7:30 p.m.; Ortonville Brandon at Flint Kearsley, 7:30 p.m.; Lapeer West at Oxford, 7:30 p.m.

KLAA — Hartland at Milford; Novi at Northville; South Lyon East at South Lyon; Waterford Kettering at Waterford Mott; Walled Lake Western at Walled Lake Central; Walled Lake Northern at Lakeland;

MAC — Madison Heights Madison at Fraser; Clawson at Madison Heights Lamphere;

METRO — Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood at Macomb Lutheran North

MIAC — Rochester Hills Lutheran Northwest at Southfield Christian; Macomb Lutheran South at Novi Franklin Road Christian

NON LEAGUE — Rochester Hills Lutheran Northwest at Southfield Christian

OAA — Troy Athens at Stoney Creek; Birmingham Seaholm at Troy; Lake Orion at Berkley; Ferndale at Bloomfield Hills Andover; Royal Oak at Bloomfield Hills Lahser; Clarkston at Pontiac; Farmington at Birmingham Groves; Farmington Hills Harrison at Hazel Park; Auburn Hills Avondale at North Farmington; Oak Park at West Bloomfield; Southfield at Southfield-Lathrup, 4 p.m.

GIRLS BASKETBALL (all games at 7 p.m. unless otherwise noted)

CHSL — Madison Heights Bishop Foley at Riverview Gabriel Richard, 7:30 p.m.; Ann Arbor Gabriel Richard at Pontiac Notre Dame Prep, 7:30 p.m.

FML — Swartz Creek at Holly, 6 p.m.; Ortonville Brandon at Flint Kearsley, 6 p.m.; Lapeer West at Oxford

KLAA — Milford at Hartland; Northville at Novi; South Lyon at South Lyon East; Waterford Mott at Waterford Kettering; Walled Lake Central at Walled Lake Western; Lakeland at Walled Lake Northern;

METRO — Macomb Lutheran North at Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

MIAC — Allen Park Inter-City Baptist at Novi Franklin Road Christian, 6 p.m.; Grosse Pointe Woods University Liggett at Birmingham Roeper, 7:30 p.m.; Auburn Hills Oakland Christian at Southfield Christian;

OAA — Stoney Creek at Troy Athens

WRESTLING

OAA — OAA Blue finals (w/Berkley)

KLAA — KLAA individual championship (w/Milford)

ICE HOCKEY

KLAA — Novi at Plymouth Salem; Hartland at Lakeland;

NON LEAGUE — Rochester United at Midland; Saline at South Lyon; Stoney Creek at Saginaw Heritage; Lake Orion at Birmingham Unified (at Orchard Lake) 4 p.m.; Troy Athens at Waterford Mott

OAA — Bloomfield United at West Bloomfield

CHSL — Orchard Lake St. Mary’s vs. Pontiac Notre Dame Prep at Troy Sports Center, 3 p.m.;

BOYS SWIMMING

Oakland County diving championships

Saturday, February 6

BOYS BASKETBALL

NON LEAGUE — Birmingham Detroit Country Day vs. Columbus Northland at Delta College (Saginaw), 5 p.m.

GIRLS BASKETBALL —

CHSL — Birmingham Marian at Dearborn Divine Child, 7:30 p.m.

WRESTLING

FML — FML tournament at Lapeer East (w/Holly, Oxford)

KLAA — Westland John Glenn individual championships (w/South Lyon); KLAA individual championships (w/Waterford Kettering)

OAA — OAA league meet (w/Rochester Adams); OAA White meet (w/Ferndale)

CHSL — CHSL league finals at MH Bishop Foley/Catholic Central

ICE HOCKEY

FML — Oxford at Fenton

KLAA — Walled Lake Northern at Waterford Kettering; Livonia Churchill at Lakeland; Walled Lake Central vs. Walled Western at Buhr Park, 1:15 p.m.;

OAA — OAA/MAC showcase (w/Stoney Creek)

CHSL — Orchard Lake St. Mary’s vs. Detroit U-D Jesuit at Oxford, Ohio, 3 p.m.; Warren DeLaSalle at Novi Detroit Catholic Central;

NON LEAGUE — University Liggett at Birmingham Detroit Country Day, 1:30 p.m.; Trenton at Birmingham Brother Rice, 6:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Oakland County meet

Last Updated: 1/30/2010 6:53:38 PM EST


blog comments powered by Disqus