We've moved! To view our most current content, click here.

ALL

Weekly Prep Schedule for Monday, March 20

Tuesday, March 21

BOYS BASKETBALL - MHSAA Quarterfinals

Wednesday, March 22

GIRLS SOCCER – Holly at South Lyon; Livonia Stevenson at Birmingham Detroit Country Day; Auburn Hills Avondale at Waterford Kettering; Farmington Hills Mercy at Birmingham Marian; Westland John Glenn at North Farmington

BOYS LACROSSE – Novi Detroit Catholic Central at Grosse Pointe South; Wixom St. Catherine at Walled Lake Western; Stoney Creek at Waterford Mott; Utica at Madison Heights Bishop Foley

GIRLS LACROSSE – Birmingham Detroit Country Day at Ann Arbor Gabriel Richard; Stoney Creek at Bloomfield Hills; Birmingham Groves/Seaholm at Ann Arbor Pioneer; Livonia Ladywood at Farmington; Farmington Hills Harrison at Novi

TRACK AND FIELD – Saginaw Valley State University Meet D1 (w/ Ortonville Brandon, Clarkston, Fenton, Holly, Lake Orion, Mt. Pleasant, Novi, Walled Lake Northern, Waterford Kettering, Waterford Mott, Lakeland, multiple teams)

Thursday, March 23

BOYS BASKETBALL - MHSAA Semifinals

BASEBALL – Troy Athens at Birmingham Detroit Country Day; Birmingham Groves at Rochester; Garden City at Walled Lake Central

SOFTBALL - Clawson at Sterling Heights

GIRLS SOCCER – South Lyon at West Bloomfield; Rochester at Lake Orion; Armada at Berkley; Birmingham Groves at Bloomfield Hills; Dexter at Pontiac Notre Dame Prep; Oakland Christian at Madison Heights Bishop Foley

GIRLS TENNIS – Royal Oak at Clawson

BOYS LACROSSE – Pontiac Notre Dame Prep at Rochester Adams; Plymouth Canton at Lake Orion; Bloomfield Hills at Birmingham United; South Lyon East at Farmington; Troy Athens at Farmington Hills United

GIRLS LACROSSE – Stoney Creek at Waterford United; Plymouth Salem at Huron Valley United

Friday, March 24

BOYS BASKETBALL - MHSAA Semifinals

BASEBALL – Novi Detroit Catholic Central at Detroit Western; Madison Heights Lamphere at Clinton Township Clintondale

GIRLS SOCCER – Utica Eisenhower at Rochester Adams; Holly at Waterford Mott; Fenton at Birmingham Detroit Country Day; Auburn Hills Avondale at Birmingham Seaholm; Rochester Hills Lutheran Northwest at Birmingham Roeper; Waterford Kettering at Milford; Garden City at North Farmington

BOYS LACROSSE – Utica Ford at West Bloomfield; Birmingham Detroit Country Day at Grand Rapids Forest Hills Northern; South Lyon East at Orchard Lake St. Mary’s; Ann Arbor Greenhills at Waterford Our Lady of the Lakes; Lake Orion at Milford; Linden at Madison Heights Bishop Foley; Royal Oak at Walled Lake Central

GIRLS LACROSSE – Lake Orion at Huron Valley United; Plymouth Salem at West Bloomfield; Birmingham Marian vs. Midland at Midland Community Stadium; Canton at Farmington; Farmington Hills Harrison at Walled Lake Unified

TRACK AND FIELD – Eastern Michigan University Huron Relays Day 1 (w/ Algonac, Berkley, Dearborn Divine Child, Birmingham Detroit Country Day; Marysville, Orchard Lake St. Mary’s; Southfield Bradford Academy; St. Clair, Romulus, Taylor Kennedy, Waterford Kettering, Wyandotte Roosevelt, multiple teams); Saginaw Valley State University Indoor Invitational D3/D4 (w/ Waterford Our Lady of the Lakes, Carson City-Crystal, Dearborn Henry Ford Academy; Harrison, Ithaca, Shepherd, St. Louis, multiple teams)

Saturday, March 25

BOYS BASKETBALL - MHSAA Finals

BASEBALL – Orchard Lake St. Mary’s at Lakeland; Farmington Hills Harrison at Novi (DH); Royal Oak Shrine at Clawson; Novi Detroit Catholic Central at East Grand Rapids (DH) Royal Oak at South Lyon East (DH); Auburn Hills Oakland Christian at Oxford

GIRLS SOCCER – Lake Orion Tournament (w/ Anchor Bay, Sterling Heights Stevenson, multiple teams); Birmingham Marian at Macomb Lutheran North; Farmington Hills Mercy at Farmington; Pontiac Notre Dame Prep at Trenton; Warren Cousino at Madison Heights Bishop Foley

GIRLS TENNIS – Flint Metro League Tournament at Holly (w/ multiple teams); Allen Park Quad (w/Birmingham Marian, multiple teams)

BOYS LACROSSE – Haslett at Troy; Rochester at Lake Orion; Pontiac Notre Dame Prep at Bloomfield Hills; Farmington at Belleville

GIRLS LACROSSE – Grand Blanc at Pontiac Notre Dame Prep

TRACK AND FIELD – Eastern Michigan University Huron Relays Day 2 (w/ Algonac, Berkley, Dearborn Divine Child, Birmingham Detroit Country Day; Marysville, Lake Orion, Orchard Lake St. Mary’s; Southfield Bradford Academy; St. Clair, Romulus, Taylor Kennedy, Waterford Kettering, Wyandotte Roosevelt, multiple teams); Kermit Ambrose Huron Relays at EMU (Ann Arbor Huron, Birmingham Seaholm, and multiple teams); Allen Park Coed Relays (w/ Allen Park Cabrini, Fenton, South Lyon East, Romulus Summit Academy, Wyandotte Roosevelt); Jim Gardiner Catholic Schools Invite at Grand Rapids (w/ Dearborn Divine Child, Novi Detroit Catholic Central, Detroit U-D Jesuit, multiple teams)

Sunday, March 26

BOYS LACROSSE – New Trier (IL) at Novi Detroit Catholic Central

Last Updated: 3/20/2017 10:32:25 PM EST


blog comments powered by Disqus