Clarkston Everest Collegiate's Page All Golf - Boys Stories

Golf - Boys

Everest advances to states with D4 regional win at Westwynd WITH PHOTO GALLERY

Can not load XML: XML document must have a top level element. No results

WOLL’s Clay Senerius will be the lone Laker representative

Game Info

>> View more scores

Related Articles

>> View more news

ROCHESTER HILLS - In boys golf regional action, Clarkston Everest Collegiate is moving on to the state meet finishing in first place with a score of 333 points.

Tyler Rozwadowski recorded the top score of the regional shooting a 73.

Waterford Our Lady of the Lakes, Birmingham Roeper and Auburn Hills Oakland Christian also competed.

Clay Senerius of WOLL will be the lone Laker moving on to the state meet as he shot an 84.

See full results of the meet BELOW and a photo gallery of the meet ABOVE.

Division 4 regional

(at Westwynd)

Top three teams and top three individuals on non-qualifying teams advance to state tournament

TEAMS: Clarkston Everest Collegiate 333; Saginaw Nouvel 360; Genesee Christian 370; Waterford Our Lady of the Lakes 375; Birmingham Roeper 375; Pigeon-Bay-Port-Laker 389; Ubly 394; Auburn Hills Oakland Christian 397; Sandusky 399; New Lothrop 399; Kinde-North Huron 415; Cass City 435

TOP INDIVIDUALS: Tyler Rozwadowski (Clarkston Everest Collegiate) 73; Jack Grant (Saginaw Nouvel) 79; Trevor Dropiewski (Ubly) 82; Clay Senerius (Waterford Our Lady of the Lakes)84; Joey McMahon (Clarkston Everest Collegiate) 84; Christian Haraga (Saginaw Nouvel) 85; Mitchell Lowney (Clarkston Everest Collegiate) 86; Jake House (Dryden) 87; Zach Noecker (Genesee Christian) 88; Austin Deguia (Birmingham Roeper) 88; Noah Gilman (Birmingham Roeper) 88

QUALIFYING INDIVIDUALS: Trevor Dropiewski (Ubly) 82; Clay Senerius (Waterford Our Lady of the Lakes) 84; Jake House (Dryden) 87

EVEREST: Tyler Rozwadowski 73; Joey McMahon 84; Mitchell Lowney 86; Nick Korns 90

OUR LADY: Clay Senerius 84; Brendan Heiss 94; Jake Thierry 97; Ethan Heiss 100

ROEPER: Noah Gilman 88; Austin Deguia 88; Lukas Sznewajas 95; Miles Hicks 104

OAKLAND CHRISTIAN: Braxton Daulton 90; Josh Bande 100; George Blake 102; Connor Radomski 105

Please see all of the golf regional results here with story links.

GOLF REGIONAL ROUNDUP

Division 2 regional

(at Calderone Farms)

Top three teams and top three individuals on non-qualifying teams advance to state tournament

TEAMS: East Lansing 293; Pontiac Notre Dame Prep 302; Chelsea 304; Goodrich 307; Orchard Lake St. Mary’s 312; Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 319; Fenton 325; Haslett 329; Mason 333; Fowlerville 343; Auburn Hills Avondale 352; Ortonville Brandon 378;

TOP INDIVIDUALS: Devin Deogun (Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood) 67; Ian Carroll (East Lansing) 68; Jackson Stowe (Pontiac Notre Dame Prep) 68; Tony Fuentes (East Lansing) 69; Ben Otto (Chelsea) 70; Trent Barth (Goodrich) 73; Noah Rocheleau (Goodrich) 74; Bryce Dorough (Orchard Lake St. Mary’s)75; Dylan Conte (Fenton) 76; Cross Lucas (Chelsea) 77; Lucas Derosia (Chelsea) 77; Cam Carroll (East Lansing) 77; Luke Schafer 77;

QUALIFYING INDIVIDUALS: Devin Deogun (Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood) 67; Trent Barth (Goodrich) 73; Noah Rocheleau (Goodrich) 74

NOTRE DAME PREP: Jackson Stowe 68; Greg Turner 77; A.J. Carlson 78; Bryce Baringer 79

ST. MARY’S: Bryce Dorough 75; Blake Gordon 78; Chris Williams 79; Zak Knoll 80

CRANBROOK: Devin Deogun 67; Brandon Karr 83; Zach Felsenfeld 84; Wyatt Frykman 85;

AVONDALE: Colin Miller 79; Sam Jacobson 87; Tony Rosasco 93; Max Marzolf 93

BRANDON: Brett Hobson 85; Hunter Taylor 91; Jared Matusik 95; Nic Hobson 107

(at Willow Metropark)

Top three teams and top three individuals on non-qualifying teams advance to state tournament

TEAMS: Grosse Ile 309; Trenton 323; New Boston Huron 331; Gibraltar Carlson 336; Birmingham Detroit Country Day 337; Dearborn Divine Child 347; Farmington 354; Tecumseh 355; Allen Park 356; St. Clair Shores South Lake 368; Madison Heights Lamphere 385; Riverview 390

TOP INDIVIDUALS: Imaad Qureshi (Birmingham Detroit Country Day) 74; Mitch Daly (Grosse Ile) 75; Jack Carter (Grosse Ile) 77; Jack Tucker (Grosse Ile) 77; Brendan Meadows (Gibraltar Carlson) 77; Josh Ohneck (Trenton) 78; Brent Trela (Trenton) 79; Juwaun Banks (Dearborn Annapolis) 79; Drew Tocco (Monroe Jefferson) 79; Josh Wildayer (Dearborn Divine Child) 80; Adam Kopp (Grosse Ile) 80;

QUALIFYING INDIVIDUALS: Imaad Qureshi (Detroit Country Day) 74; Brendan Meadows (Gibraltar Carlson) 77; Drew Tocco (Monroe Jefferson) 79

COUNTRY DAY: Imaad Qureshi 74; Karthik Jasty 86; Kavon Rahmani 86; Michael Parrish 91

FARMINGTON: Jackson Tellerico 85; Luke Selfic 86; Joe Majoros 90; Justin Walsh 93

LAMPHERE: Jack Strong 92; Koede Bautista 95; Jasom Magyari 95; Ben Weide 103

Division 4 regional

(at Lakes of Taylor)

Top three teams and top three individuals on non-qualifying teams advance to state tournament

TEAMS: Whitmore Lake 357; West Bloomfield Frankel Jewish Academy 358; Clinton 360; Riverview Gabriel Richard 363; Royal Oak Shrine 378; Jackson Christian 381; Grosse Pointe Woods University Liggett 382; Huron Valley Lutheran 393; Morenci 397; Allen Park Inter-City Baptist 400; Whiteford-Ottawa Lakes 406; Hudson 441

TOP INDIVIDUALS: Noah Schneider (Jackson Christian) 73; Austin Fauser (Clinton) 75; Anthony Balazsi (Riverview Gabriel Richard) 77; Jason Ernst (West Bloomfield Frankel Jewish Academy) 78; Idris Sherrod (Whitmore Lake) 83; Garrett Kraatz (Allen Park Inter-City Baptist) 83; Connor Lenhart (Whiteford-Ottawa Lakes) 83; Nate Smith (Morenci) 87; James Kuenzer 87;

QUALIFYING INDIVIDUALS: Noah Schneider (Jackson Christian) 73; Anthony Balazsi (Riverview Gabriel Richard) 77; Connor Lenhart (Whiteford-Ottawa Lakes) 83

FRANKEL: Jason Ernst 78; Jacob Martin 88; Tyler Presser 93; Matt Ernst 99

ROYAL OAK SHRINE: A.J. Massucci 91; Grant Denhof 94; Logan McGinnis 96; Peter Trout 97

FOR FULL STORY AT DUNHAM HILLS CLICK HERE

FOR FULL STORY AT BOULDER POINTE CLICK HERE

Last Updated: 6/2/2016 7:12:24 PM EST


blog comments powered by Disqus