Lake Orion HS's Page All Cross Country Stories

Cross Country

Lake Orion, St. Mary's nab Averill Memorial titles WITH PHOTO GALLERY

  • St. Mary's Carson Eby (right) nips Jackson Lumen Crhsti's Ryan Gibson for third place in the Division II boys race
  • Jack Halpin brings it in for the Maples.
  • Clarkston's Dan Billette was the Wolves' top finisher in the Division I race.
  • Big dog was leading people.
  • Gabe Hogan of Oxford was nearly a blur as he took first place in the Division II race.
  • Cooper Bellinson of Bloomfield Hills finishes ahead of Matt Arenze of Lake Orion in the Division I race
  • Scott Sawyer (right) of Orchard Lake St. Mary's nips Oxford's Dominic Bruce for 11th place in the Division II race.
  • Giovanna Leone of Bloomfield Hills was the Black Hawks' top finisher.
  • Jacob Arenz (right) of Lake Orion and Grand Ledge's Christian Hubaker made a dash to the finish line with Arenz edging him for 13th place.
  • Freshman Michael Tremonti of Bloomfield Hills proved he was the real deal with his eighth place finish, tops for the Black Hawks.
  • Bennett Coe is relieved the race is over.
  • Jack Everts of Lake Orion cruises to the finish to place 19th for the Dragons.
  • Adam Beck (left) of Rochester Adams is a step ahead of Scott Smith of Novi Detroit Catholic Central to place fifth.
  • Oxford teammates Logan Bruin (right) and Gabe Hogan were leaders of the pack halfway through the race.
  • St. Mary's teammates Kyle McCormick (left) and Bryce Sinclair helped the Eaglets win the Division II race.
  • These were faces in the crowd at the start of the Division I race.
  • Colin Herrmann of Orchard Lake St. Mary's was the Eaglets' second finisher in placing seventh overall in the Division II race.
  • Novi Catholic Central's Bailey Hobson (from left), teammate Scott Smith and Seaholm's Jack Halpin were in the lead pack.
  • Claire Nord of Troy Athens makes it to the finish line.
  • The boys are off in the Division II race.
  • Reece Chambers of Stoney Creek finishes ahead of Alex Huey of Sterling Heights Stevenson in the Division I race.
  • With pigtail flying, Romeo's Emma Wilson cruises to the finish line.
  • Clarkston's Lynsie Gram checks her pulse at the finish line.
  • Lakeland's Marisa Sailus and Lake Orion's Danielle Carr finished nearly together in the Division I race.
  • Clarkston's Nicole Hanson (from left), teammate Lynsie Gram and Detroit Country Day's Jackie Bredenberg are among the leaders in the Division I race.
  • Sterling Heights Stevenson's Samantha Hanson (left) and Clarkston's Lynsie Gram battle up the hill.
  • Allyson Eads of Farmington Mercy keeps her pace going.
  • Detroit Country Day's Jackie Bredenberg takes a peek at the clock as she crosses the finish line in second place.
  • Clarkston's Nicole Hanson finishes the 5K race.
  • Jackie Bredenberg (left) of Detroit Country Day and Allyson Eads of Farmington Mercy are on the case, up the hill.
  • Ryan Mooney (left) of Troy Athens finishes ahead of Peter Tkac (right) of Troy Athens and Jacob Ernatt of Lake Orion.
  • The late Alice and Lee Averill were remembered with memorial sweatshirts at the meet.
  • Peter Tkac of Rochester Adams is glad the race is over.
  • Stoney Creek's mischievous JV squad had something on their minds.
  • A fallen Eagle from Lakeland High tried to recover from the race.
  • Clarkston runners assemble after their race.
  • It was puppy love for this group of runners from Lake Orion.
  • Oxford's band of runners were on the right, from the start.
  • Carson Eby (right) of Orchard Lake St. Mary's beats Jackson Lumen Christi's Ryan Gibson for third place in the Division II race.
  • Zach New of Ferndale was among the leaders early in the race.
  • Matt Schram (from left) of Rochester Adams, Jacob Domagalski of Romeo, Scott Smith of Novi Detroit Catholic Central, John Peninington of Brother Rice, Andrew Lorant of Lake Orion and Dan Billette of Clarkston were front runners past the mile mark.

Penington, Bruni place first in individual races

MILFORD >> The first Lee Averill Memorial Invitational cross country meet went on as scheduled Saturday at Kensington Metropark.

But the origins of the meet go further back than just a day. In fact a few decades or more according to those who’ve been around a while. “I want to say 1965,” said Lisa Averill, the daughter of the late, legendary West Bloomfield coach who passed away earlier this year. Averill, a stalwart for cross country and track and field for the past half century, organized the first meet, traditionally held the first Saturday after Labor Day, at Marshbank Park in West Bloomfield during the mid 1960s, where it was held until the mid-1990s, when it was moved to Kensington. Milford coach Brian Salyers, who learned a lot from Averill, recalled how Averill designed the current course at Kensington after the move from Marshbank.

Teams have come and gone over the years and there have been name changes, from the West Bloomfield Invitational to the Brother Rice/Bloomfield Invitational to its current designation, honoring Averill and Alice, his late wife. Both were affectionately caricatured on sweatshirts as veteran officials and coaches honored their memory.

“The whole purpose of this meet is about Lee Averill,” said veteran Brother Rice coach Bob Stark.

And competition, a trademark of Averill during his coaching days.

On this occasion, Lake Orion’s boys came out on top, winning the Division I race by eight points over improved Rochester Adams (85) and Novi Detroit Catholic Central (87) while Orchard Lake St. Mary’s set the pace by winning the boys Division II race, scoring 42 points to finish ahead of Oxford (62).

On the girls side, Clarkston was second with 85 points in the Division I race to Sterling Heights Stevenson, who won with 56 points. Samantha Hanson was first in 19:06 for the 5K course and Detroit Country Day’s Jackie Bredenberg was second in 19:14.

Clarkston’s Nicole Hanson (third) and Lynsie Gram (fourth) and Audrey Huhntasaari (ninth) were top 10 finishers but the Wolves couldn’t match Stevenson’s depth.

“It was good, really fun,” said a smiling Sam Hanson, who broke away from the pack to secure the victory. “That was my goal, to pull away from everybody. I wanted under 19 (minutes), but it was a hard course.”

Oxford was second in the girls Division II race with 41 points, six behind winner Jackson Lumen Christi, as the Wildcats’ Heather Czarnecki (third), Reilly Squarcia (sixth), Jenna Feeney (eighth) and Hannah Long (11th) were top finishers.

For the boys, John Penington of Brother Rice pulled away from a group of six or seven contenders late in the race to forge a nine-second victory over Lake Orion’s Andrew Lorant. Penington clocked 16:27. “It’s great,” said the senior, whose victory at last year’s meet gave him extra incentive.

“A lot of guys gave me competition and we even hosted this meet, so it’s even better.”

The Dragons, though, were kings of the hill as Lorant (16:36), Jacob Arenz (13th), Matt Arenz (18th) and Jack Everts (19th) were top 20 finishers.

Rochester Adams, who beat the Dragons at the Cicciarelli Inviational, was hot on the Dragons heels as Matt Schram (fourth) and Adam Beck (fifth) led the Highlanders, who couldn’t match the Dragons’ depth this time.

“The kids ran well, packed up pretty good and they were a little smarter,” Lake Orion coach Stan Ford said. “We know we’ve been training hard. They trusted it and they ran better today.”

So did the Eaglets, who packed six in the top 15 to take top honors. Carson Eby (third), Colin Herrmann (seventh), Bennett Coe (eighth) and Scott Sawyer (11th) led the Eaglets, who also had Kyle McCormick (13th) and Bryce Sinclair (14th) among the top finishers.

“Just fantastic, our team ran really well,” said Eaglets coach Sean Hendrick. “Pack running, that’s what we preach to them.”

Oxford’s Gabe Hogan was the individual winner with teammate Logan Bruni placing second. Both were in control midway through the race before Hogan took over. Hogan clocked 17:16, wanting to go faster, but finally realizing the course’s difficulty. “I’m happy ... it was a fun course,” said

Hogan, who pulled away from Bruni. “I tried to make a move on the first hill and Gabe got me back on the second one,” said Bruni.

Christian Corrion (10th) and Dominic Bruce (12th) were other top finishers for Oxford.

Boys cross country

Averill Memorial Invitational

(Saturday at Kensington Metropark)

Division I

TEAMS - 1. Lake Orion 77; 2. Rochester Adams 85; 3. Novi Detroit catholic Central 87; 4. Bloomfield Hills 129; 5. Romeo 129; 6. Grand Ledge 144; 7. Birmingham Seaholm 161; 8. Birmingham Brother Rice 206; 9. University of Detroit Jesuit 234; 10. Clarkston 266; 11. Stoney Creek 301; 12. West Bloomfield 311; 13. Troy Athens 382; 14. Canton 384

INDIVIDUALS - 1. John Penington (Brother Rice) 16:27, 2. Andrew Lorant (Lake Orion) 16:36, 3. Jacob Domagalski (Romeo) 16:46, 4. Matt Schram (Rochester Adams) 16:47, 5. Adam BBeck (Rochester Adams) 16:57, 6. Scott Smith (Catholic Central) 16:57, 7. Jack Twarozynski (Grand Ledge) 17:03, 8. Michael Tremonti (Bloomfield Hills) 17:6, 9. Dan Billette (Clarkston) 17:11, 10. Adam Fraeyman (Romeo) 17:16.

Division II

TEAMS - 1. Orchard Lake St. Mary's 42; 2. Oxford 62; 3. Jackson Lumen Christi 79; 4. Carleton Airport 103; 5. Divine Child 121; 6. Ferndale 145; 7. Birmingham Groves 159; 8. Avondale 195.

INDIVIDUALS - 1. Gabe Hogan (Oxford) 17:14, 2. Logan Bruni (Oxford) 17:24, 3. Carson Eby (St. Mary's) 17:37, 4. Ryan Gibson (Lumen Christi) 17:37, 5. Zach New (Ferndale) 17:41, 6. Brandon Urban (Carleton Airport) 17:43, 7. Colin Herrmann (St. Mary's) 17:53, 8. Bennett Coe (St. Mary's) 17:53, 9. Nadji Butris (Lumen Christi) 18:09, 10. Christian Corrion (Oxford) 18:14.

Girls cross country

Averill Memorial

(Saturday at Kensington Metropark)

Division I

TEAMS - 1. Sterling Heights Stevenson 56; 2. Clarkston 85; 3. Romeo 98; 4. Grand Ledge 125; 5. Rochester Adams 129; 6. Lake Orion 133; 7. Stoney Creek 190; 8. Bloomfield Hills 233; 9. Lakeland 242; 10. Farmington Mercy 244; 11. Troy Athens 289; 12. West Bloomfield 323

INDIVIDUALS - 1. Samantha Hanson (Sterling Heights Stevenson) 19:06, 2. Jackie Bredenberg (Detroit Country Day) 19:14, 3. Nicole Hanson (Clarkston) 19:25, 4. Lynie Gram (Clarkston) 19:47, 5. Emma Wilson (Romeo) 19:50, 6. Ashlie Baumann (Sterling Heights Stevenson) 20:37, 7. Jordyn Houle (Rochester Adams) 20:40, 8. Allison Shannon (Sterling Heights Stevenson) 20:47, 9. Audrey Huhtasaari (Clarkston) 20:57, 10. Allysen Eads (Farmington Mercy) 21:03.

Division II

TEAMS - 1. Jackson Lumen Christi 35; 2. Oxford 41; 3. Flint Powers 90; 4. Birmingham Groves 106; 5. Carleton Airport 114; 6. Ferndale 179; 7. Avondale 182

INDIVIDUALS - 1. Aubrey Penn (Lumen Christi) 20:28, 2. Caitlin Clark (Lumen Christi) 21:02, 3. Heather Czarnecki (Oxford) 21:17, 4. Emma Lucken (Birmingham Groves) 21:32, 5. Jensen McEldowney (Lumen Christi) 21:34, 6. Reilly Squarcia (Oxford) 21:40, 7. Julia Vanitvelt (Flint Powers) 21:51, 8. Jenna Feeney (Oxford) 21:56, 9. Emily Yoxheimer (Lumen Christi) 21:57, 10. Miranda Banks (Carleton Airport) 22:05.

Last Updated: 9/6/2014 6:22:26 PM EST


blog comments powered by Disqus

Promotions & Specials

See All