ALL

Weekly Prep Schedule for Monday, October 7

Monday, October 7

VOLLEYBALL — Novi Franklin Road Christian at Ypsilanti Calvary Christian

BOYS SOCCER — KLAA conference crossover; KLAA conference championship; Madison Heights Madison at Eastpointe East Detroit; Novi Franklin Road Christian at Macomb Christian; Warren Woods Tower at Clawson; West Bloomfield at Auburn Hills Avondale; West Bloomfield at Bloomfield Hills

GIRLS GOLF — KLAA Association meet; Flint Carman-Ainsworth meet (w/ Ortonville Brandon)

BOYS TENNIS — Flint Carman-Ainsworth meet (w/ Ortonville Brandon)



Tuesday, October 8

VOLLEYBALL — Walled Lake Western at Waterford Kettering; Lakeland at Walled Lake Northern; Walled Lake Central at Waterford Mott; Grand Blanc at Milford; Salem at South Lyon; Northville at South Lyon East; Livonia Stevenson at Novi; Madison Heights Madison at Mt. Clemens; Clawson at Clinton Township Clintondale; Auburn Hills Oakland Christian at Ann Arbor Greenhills; Birmingham Roeper at Sterling Heights Parkway Christian; League meet at Summit Academy (w/ Southfield Bradford); Grosse Pointe Woods University Liggett at Southfield Christian; Birmingham Groves at Rochester Adams; Oak Park at Auburn Hills Avondale; Troy Athens at Berkley;  Royal Oak at Ferndale; Rochester at Farmington Hills Harrison; North Farmington at  Lake Orion; Southfield at Pontiac; Oxford at Birmingham Seaholm; Hazel Park at Southfield; Bloomfield Hills at Stoney Creek; Clarkston at Troy; Farmington at West Bloomfield; Riverview Gabriel Richard at Pontiac Notre Dame Prep; Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood at Madison Heights Bishop Foley; Wixom St. Catherine of Siena at Bloomfield Hills Sacred Heart; Waterford Our Lady of the Lakes at Marine City Cardinal Mooney; West Bloomfield Jewish Academy at Royal Oak Shrine; Detroit Cristo Rey at Clarkston Everest Collegiate

BOYS SOCCER — Auburn Hills Oakland Christian at Rochester Hills Lutheran Northwest; Ann Arbor Greenhills at Birmingham Roeper; Allen Park Inter-City Baptist at Southfield Christian; Rochester at Troy Athens; Farmington at Auburn Hills Avondale; Lake Orion at Birmingham Groves; Hazel Park at Farmington Hills Harrison; Pontiac at Oxford; North Farmington at Royal Oak; Ferndale at Southfield-Lathrup; Berkley at Stoney Creek; Rochester Adams at Troy; Birmingham Seaholm at West Bloomfield

GIRLS SWIMMING — Eastpointe East Detroit at Madison Heights Lamphere

CROSS COUNTRY — Walled Lake Central at Waterford Kettering; Walled Lake Western at Walled Lake Northern; Lakeland at Waterford Mott; Milford at Howell; Northville at South Lyon; MIAC meet at Auburn Hills Oakland Christian (w/ Oakland Christian); Salem at Novi



Wednesday, October 9

BOYS SOCCER — KLAA Association crossover; KLAA Association championship; Clawson at St. Clair



Thursday, October 10

VOLLEYBALL — Waterford Mott at Waterford Kettering; Walled Lake Central at Walled Lake Northern; Walled Lake Western at Lakeland; Hartland at Milford; South Lyon East at South Lyon; New Haven at Madison Heights Madison; Allen Park Inter-City Baptist at Birmingham Roeper; Baptist Park at Novi Franklin Road Christian; Farmington Hills Harrison at Troy Athens; Lake Orion at Bloomfield Hills; Stoney Creek at Clarkston; Berkley at Farmington; West Bloomfield at Birmingham Groves; Ferndale at Hazel Park; Birmingham Seaholm at North Farmington; Southfield at Oak Park; Troy at Oxford; Royal Oak at Pontiac; Rochester Adams at Rochester; Auburn Hills Avondale at Southfield-Lathrup; Birmingham Marian at Livonia Ladywood; Farmington Hills Mercy at Warren Regina; Dearborn Divine Child at Pontiac Notre Dame Prep; Allen Park Cabrini at Wixom St. Catherine of Siena; Bloomfield Hills Sacred Heart at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood; Madison Heights Bishop Foley at Austin Academy; Detroit Cristo Rey at West Bloomfield Jewish Academy; Clarkston Everest Collegiate at Marine City Cardinal Mooney; Royal Oak Shrine at Waterford Our Lady of the Lakes

BOYS SOCCER — Rochester at Walled Lake Northern; Birmingham Brother Rice at South Lyon; Madison Heights Lamphere at Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood; Madison Heights Madison at Livonia Clarenceville; Auburn Hills Oakland Christian at Ann Arbor Greenhills; Birmingham Roeper at Rochester Hills Lutheran Northwest; Novi Franklin Road Christian at Baptist Park; Southfield Christian at Grosse Pointe Woods University Liggett; Grosse Ile at Troy Athens; Lake Orion at Farmington; Birmingham Groves at Birmingham Seaholm

BOYS TENNIS — Regionals

GIRLS SWIMMING — Waterford United at Walled Lake Northern; Lakeland at Walled Lake Central; Walled Lake Western at Northville; Wayne Memorial Invitational (w/ Milford); Livonia Stevenson at South Lyon East; Novi at Salem; Birmingham Seaholm at Lake Orion; Birmingham Groves at Rochester Adams; Farmingotn Hills Harrison at Berkley; Royal Oak at Stoney Creek; Troy Athens at Ferndale; Hazel Park at Southfield-Lathrup; Farmington at Rochester; North Farmington at Oxford; West Bloomfield at Auburn Hills Avondale



Friday, October 11

FOOTBALL — Lakeland at Walled Lake Northern; Walled Lake Central at Walled Lake Western; Pinckney at Milford; South Lyon at South Lyon East; Northville at Novi; St. Clare Shores South Lake at Madison Heights Lamphere; Madison Heights Madison at Eastpointe East Detroit; Auburn Hills Oakland Christian at Southfield Christian; Southfield Bradford at Summit Academy; Eaton Rapids at Holly; Linden at Ortonville Brandon; Sterling Heights Parkway Christian at Rochester Hills Lutheran Northwest; Walled Lake Central at Walled Lake Western; Rochester at Troy Athens; Bloomfield Hills at Farmington; Birmingham Seaholm at Ferndale; Berkley at Birmingham Groves; Oak Park at Farmington Hills Harrison; Auburn Hills Avondale at Hazel Park; Pontiac at Lake Orion; North Farmington at Royal Oak; Rochester Adams at Southfield; Oxford at Southfield-Lathrup; Clarkston at Troy; Stoney Creek at West Bloomfield; Royal Oak Shrine at Riverview Gabriel Richard; Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood at Royal Oak Shrine; Auburn Hills Oakland Christian at Southfield Christian; Sterling Heights Parkway Christian at Rochester Hills Lutheran Northwest; Macomb Lutheran North at Pontiac Notre Dame Prep

BOYS SOCCER — Auburn Hills Oakland Christian at Grosse Pointe Woods University Liggett; Plymouth Christian Academy at Southfield Christian; West Bloofmield at Bloomfield Hills

GIRLS SWIMMING — MISCA meet (w/ Walled Lake Northern)

CROSS COUNTRY — Meet at Willow Metro Park (w/ Milford); Oxford Invitational (w/ Waterford Mott)



Saturday, October 12

FOOTBALL — Waterford Mott at Waterford Kettering, 12 p.m.; Flushing at Birmingham Detroit Country Day, 1 p.m.; Niagara Academy at Birmingham Brother Rice; Orchard Lake St. Mary’s at Novi Detroit Catholic Central; Madison Heights Bishop Foley at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

VOLLEYBALL — Morrice tournament (w/ Birmingham Roeper); Oxford Invitational; Romulus Invitational (West Bloomfield)

BOYS SOCCER — Walled Lake Central at North Farmington

GIRLS SWIMMING — MISCA meet (w/ Walled Lake Northern)

Last Updated: 10/8/2013 8:03:34 PM EST

Promotions & Specials

See All