All Football Stories

Football

FOOTBALL: How ranked Michigan teams performed last weekend

EDITOR'S NOTE: These are results from LAST week's ranked teams. The new rankings came out today (Tuesday).

How The Associated Press ranked football teams fared this past week, with records in parentheses:



Division 1

1. Detroit Cass Tech (4-0) beat Detroit Cody 30-6.

2. Detroit Catholic Central (4-0) beat Niagara, Wis., 35-0.

3. Macomb Dakota (4-0) beat Port Huron Northern 47-7.

4. Lake Orion (3-1) lost to Stoney Creek 36-7.

5. Canton (4-0) beat Westland John Glenn 55-14.

6. Saline (4-0) beat Ann Arbor Pioneer 35-3.

7. Clarkston (3-1) beat Troy Athens 51-0.

8. Howell (3-1) lost to Pinckney 20-10.

(tie) Rockford (3-1) beat Jenison 42-0.

10. Plymouth (3-1) lost to Livonia Franklin 24-21.



Division 2

1. Muskegon (3-1) lost to Lowell 31-20.

2. Birmingham Brother Rice (4-0) beat Warren De La Salle 26-24.

3. Lowell (4-0) beat Muskegon 31-20.

4. Oak Park (3-1) lost to Southfield 20-12.

5. Midland (4-0) beat Saginaw Arthur Hill 51-21.

6. Temperance Bedford (4-0) beat Ann Arbor Huron 44-0.

7. Walled Lake Western (4-0) beat Walled Lake Northern 44-35.

8. Wyandotte Roosevelt (4-0) beat Allen Park 45-23.

9. Detroit King (4-0) beat Detroit Southeastern 44-2.

10. Southfield (3-1) beat Oak Park 20-12.



Division 3

1. Grand Rapids Christian (3-1) beat Hudsonville 34-7.

2. DeWitt (4-0) beat Ionia 43-7.

3. Zeeland East (4-0) beat Grand Rapids Forest Hills Central 27-25, OT.

4. Orchard Lake St. Mary (3-1) beat Detroit U-D Jesuit 41-7.

5. Zeeland West (3-1) beat Cedar Springs 56-6.

6. Mason (4-0) beat Tol. Scott, Ohio, 47-0.

7. St. Joseph (4-0) beat Portage Northern 17-10.

8. Mount Pleasant (3-1) beat Midland Dow 35-28.

9. East Grand Rapids (3-1) beat Grand Rapids Union 49-0.

10. Stevensville Lakeshore (2-2) lost to Portage Central 38-28.



Division 4

1. Saginaw Swan Valley (4-0) beat Ovid-Elsie 48-16.

2. Grand Rapids South Christian (3-1) beat Wayland 23-8.

3. Grosse Ile (3-1) lost to Monroe St. Mary Catholic Central 29-8.

4. Paw Paw (4-0) beat Allegan 64-3.

5. Lansing Sexton (4-0) beat Jackson 43-12.

6. Cadillac (4-0) beat Alpena 40-21.

7. Comstock Park (4-0) beat Allendale 27-25.

8. Pontiac Notre Dame Prep (4-0) beat Flint Powers 28-2.

9. Battle Creek Pennfield (4-0) beat Delton Kellogg 41-7.

(tie) Belding (4-0) beat Leslie 49-14.



Division 5

1. Muskegon Oakridge (4-0) beat North Muskegon 43-7.

2. Portland (4-0) beat Corunna 47-20.

3. Kingsford (4-0) beat Rhinelander 49-13.

4. Menominee (4-0) beat Gladstone 56-6.

5. Marine City (4-0) beat Clawson 56-21.

6. Ann Arbor Gabriel Richard (3-1) lost to Detroit Loyola 40-15.

7. Flint Powers (2-2) lost to Pontiac Notre Dame Prep 28-2.

8. Grayling (3-1) lost to Traverse City St. Francis 34-14.

9. Olivet (4-0) beat Kalamazoo Hackett Catholic Central 42-13.

10. Almont (3-1) lost to Richmond 42-35.



Division 6

1. Ithaca (4-0) beat Merrill 70-0.

2. Jackson Lumen Christi (4-0) beat Charlotte 35-0.

3. Monroe St. Mary Catholic Central (4-0) beat Grosse Ile 20-8.

4. Grass Lake (4-0) beat Napoleon 46-0.

5. Montrose (4-0) beat Goodrich 49-17.

6. Negaunee (4-0) beat Iron Mountain 36-8.

7. Clinton (4-0) beat Adrian Madison 50-20.

8. Jonesville (4-0) beat Quincy 30-0.

9. Constantine (2-2) lost to Parchment 44-26.

10. Madison Heights Madison (4-0) beat St. Clair Shores South Lake 37-7.



Division 7

1. Ishpeming (4-0) beat Ishpeming Westwood 49-13.

2. Detroit Loyola (4-0) beat Ann Arbor Gabriel Richard 40-15.

3. Pewamo-Westphalia (4-0) beat Dansville 35-6.

4. Hudson (4-0) beat Hillsdale 16-7.

5. Flint Beecher (4-0) beat Perry 41-7.

(tie) Saginaw Nouvel (3-1) beat Chatham-Kent (Ontario) 41-0.

7. Lake City (4-0) beat Marion 55-0.

8. Decatur (4-0) beat Gobles 27-0.

9. Traverse City St. Francis (3-1) beat Grayling 34-14.

10. Whittemore-Prescott (3-1) lost to Standish-Sterling 27-20.



Division 8

1. Beal City (4-0) beat Evart 39-14.

2. Mendon (4-0) beat Bowman Academy 50-0.

3. Harbor Beach (3-1) beat Memphis 54-14.

4. New Lothrop (4-0) beat Burton Bendle 49-6.

5. Iron Mountain North Dickinson (4-0) beat Stephenson 27-6.

6. Crystal Falls Forest Park (4-0) beat Ontonagon 53-0.

7. Climax-Scotts (4-0) beat North Adams-Jerome 47-0.

8. Vestaburg (3-1) lost to Carson City-Crystal 24-6.

9. Fowler (3-1) beat Bath 42-22.

10. Muskegon Catholic Central (2-2) beat Muskegon Heights 59-16.

Last Updated: 9/26/2013 3:32:24 AM EST

Promotions & Specials

See All