All Cross Country Stories

Audrey Belf of Birmingham Seaholm is accustomed to running alone in races.

Cross Country

GIRLS CROSS COUNTRY PREVIEW: Area's top individuals led by Belf

Solid runners all over Oakland County

Allysen Eads is the lead runner for Farmington Mercy.

Oakland County’s Top 40 Girls

1.Audrey Belf, Birmingham Seaholm — Next heir to Oakland County’s line of elite distance runners

2. Jessica Goethals, Rochester — Has arrived as a state-caliber distance runner

3. Rachel Barrett, Milford — If she’s healthy, can run with the best in the state

4. Rachel DaDamio, Birmingham Seaholm — Will fight to the finish line in her races

5. Jackie Feist, Birmingham Groves — All-around athlete can run long sprints and distances

6. Marissa Dobry, Birmingham Seaholm — Made an impact as a freshman last year

7. Nicole Hanson, Clarkston — Has a leading role if the Wolves are to be successful

8. Tessa Fornari, Waterford Our Lady of Lakes — Sophomore only beginning to tap her ability

9. Abby Green, Troy — Has already won one invitational this season

10. Julia Demko, Birmingham Seaholm — Likes to pack run with her teammates

11. Lauren Miller, Troy — Senior has experience and racing acumen

12. Danielle Bentzley, Birmingham Seaholm — Has worked her way into the heart of Maples’ lineup

13. Mackenzie Gammons, Bloomfield Hills — New school, uniforms gives her a new lease on life

14. Sarah Hale, Waterford Mott — Steady and consistent for the past couple of seasons

15. Lauren Bos, Royal Oak — Was on the cusp of qualifying for state last year

16. Katlyn Pizzo, Clawson — Only a freshman but watch her go

17. Hannah Lonergan, Novi — Looking for a state qualifying berth this season

18. Darcy Kimberlin, Walled Lake Northern — Getting better every season

19. Danielle Carr, Lake Orion — Could be Dragons’ leading runner, but she’ll have competition

20. Lynsie Gram, Clarkston — May need a few more races to really get going

21. Paige Arney, Ortonville Brandon — Beginning to find her stride as a solid cross country runner

22. Allyson Eads, Farmington Our Lady of Mercy — The Marlins’ top runner missed a trip to state by a second last season

23. Allysa Byndas, Milford — Ready to make her senior year a memorable one

24. Elizabeth Jenkins, Bloomfield Hills — Feeling groovy with solid early season performances

25. Nicole Kowalchick, Stoney Creek — A year off may benefit Cougars’ top runner

26. Jennifer Rogers, Farmington — Will be the Falcons’ top flyer this season

27. Hannah Long, Oxford — Not too far behind her teammate

28. Lina Erlingis, Milford — Has gotten better from being around her teammates

29. Claire Nord, Troy Athens — Showing signs of making a big push on the course

30. Madison Paquette, Milford — A key factor if Mavs are to be successful this season

31. Sabrina Smith, Oxford — Having a good time running with her teammates

32. Savannah Schaefer, Waterford Mott — An important of the Corsairs’ division title aspirations

33. Eve Hemingway, Milford — Looking forward to a fabulous season

34. Caroline Kletzien, Rochester Adams — Has to take the reins as lead runner for Highlanders

35. Claire Ford, Cranbrook Kingswood — Learned a lot from her former teammate Jemma Howlett

36. Erin Womack, Lake Orion — Will be an important part of Dragons’ success

37. Miranda Reinhart, Lakeland — Has taken over as Eagles’ leading runner

38. Lauren McGrath, Pontiac Notre Dame Prep — Will shoulder the responsibility as team’s leading runner

39. Maggie Schneider, Holly — Was Bronchos' top finisher at Holly Invite

40. Nicole Clover, Lakeland — KLAA races toughen her up

How They’ll Finish


Kensington Conference

Central Division

1. Northville; 2. Salem; 3. Livonia Stevenson; 4. Novi; 5. South Lyon; 6. South Lyon East

South Division

1. Livonia Churchill; 2. Livonia Franklin; 3. Plymouth; 4. Canton; 5. Westland John Glenn; 6. Wayne Memorial

Lakes Conference

North Division

1. Waterford Mott; 2. Walled Lake Northern; 3. Lakeland; 4. Walled Lake Western; 5. Walled Lake Central; 6. Waterford Kettering

West Division

1. Milford; 2. Brighton; 3. Howell; 4. Pinckney; 5. Hartland; 6. Grand Blanc

Flint Metro League

1. Linden; 2. Lapeer West; 3. Fenton; 4. Ortonville Brandon; 5. Holly; 6. Lapeer East; 7. Clio; 8. Flint Kearsley; 9. Swartz Creek

Last Updated: 9/15/2013 5:08:18 PM EST

blog comments powered by Disqus

Promotions & Specials

See All