Weekly Prep Schedule for Monday, January 16

Monday, Jan. 16

Prep Boys Basketball

Alma at Adrian, 7 p.m.

Evart at Farwell, 7:30 p.m.

Saranac at Vestaburg, 7:30 p.m.

Prep Girls Basketball

Houghton Lake at Alma, 7:30 p.m.

Breckenridge at Sanford-Meridian, 7:30 p.m.

Marion at Harrison, 7:30 p.m.

Montabella at Lakeview, 7 p.m.

Prep Bowling

Carson City-Crystal at Dansville, 3:30 p.m.

Prep Hockey

Mt. Pleasant at Bay City Central, 7 p.m.

Tuesday, Jan. 17

Prep Boys Basketball

Breckenridge at Bay City All Saints, 7:30 p.m.

Carson City-Crystal at Shepherd, 7:30 p.m.

Houghton Lake at Coleman, 7:30 p.m.

Central Montcalm at Chippewa Hills, 7 p.m.

Sacred Heart at Clare, 7:30 p.m.

Webberville at Ashley, 7:30 p.m.

Beal City at Bay City John Glenn, 7:30 p.m.

Ithaca at Pinconning, 7:30 p.m.

Montabella at Lakeview, 7 p.m.

Mt. Pleasant at Arthur Hill, 7 p.m.

MLS at St. Louis, 7:30 p.m.

Prep Girls Basketball

Webberville at Ashley, 6 p.m.

Sacred Heart at Beal City, 7:30 p.m.

Merrill at Farwell, 7:30 p.m.

Dansville at Fulton, 7 p.m.

Evart at Harrison, 7:30 p.m.

Ithaca at Pinconning, 6 p.m.

Arthur Hill at Mt. Pleasant, 7 p.m.

MLS at St. Louis, 6 p.m.

Prep Wrestling

Fulton at Dansville, 6 p.m.

Prep Skiing

Clare, Mt. Pleasant at Cadillac Invitational, TBA

NCAA Menís Basketball

Central Michigan at Ball State, 7 p.m.

Chippewa Hills at Central Montcalm, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 18

Prep Boys Basketball

Fulton at Dansville, 7 p.m.

Prep Bowling

Mt. Pleasant at Midland, 5:30 p.m.

Prep Competitive Cheer

Alma, Ithaca, St. Louis, Shepherd at TVC Jamboree hosted by Chesaning, 6 p.m.

Breckenridge, Coleman, Farwell at Sanford-Meridian, 6 p.m.

Chippewa Hills at Grant, 6 p.m.

Prep Wrestling

Alma, Bullock Creek, Standish-Sterling at Shepherd, 6 p.m.

CMAC at Dansville, 6 p.m.

Central Montcalm, Reed City at Chippewa Hills, 5:30 p.m.

Clare at Birch Run Quad, 6 p.m.

Ovid-Elsie, Pinconning, St. Charles at Ithaca, 6 p.m.

Montabella at Laingsburg, 6 p.m.

Mt. Pleasant vs. Saginaw, Midland (check location), 6 p.m.

St. Louis, Hemlock at Valley Lutheran, 6 p.m.

NCAA Menís Basketball

Trine at Alma College, 7:30 p.m.

NCAA Womenís Basketball

Miami at Central Michigan, 7 p.m.

Alma College at Adrian College, 7:30 p.m.

NJCAA Menís Basketball

Kalamazoo Valley CC at Mid Michigan CC, 7:30 p.m.

NJCAA Womenís Basketball

Kalamazoo Valley CC at Mid Michigan CC, 5:30 p.m.

Thursday, Jan. 19

Prep Girls Basketball

Breckenridge at Sacred Heart, 7:30 p.m.

Carson City-Crystal at Montabella, 7:30 p.m.

Vestaburg at Coleman, 7:30 p.m.

Clare at Harrison, 7:30 p.m.

Merrill at Ashley, 7:30 p.m.

Sanford-Meridian at Farwell, 7:30 p.m.

Fulton at Bath, 7 p.m.

Ithaca at TVC East Crossover, 7:30 p.m.

St. Louis at TVC East Crossover, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 20

Prep Boys Basketball

Swan Valley at Alma, 7:30 p.m.

Sacred Heart at Breckenridge, 7:30 p.m.

Montabella at Carson City-Crystal, 7:30 p.m.

Coleman at Vestaburg, 7:30 p.m.

Chippewa Hills at Big Rapids, 7:30 p.m.

Sanford-Meridian at Clare, 7:30 p.m.

Ashley at Merrill, 7:30 p.m.

Beal City at Manton, 6 p.m.

Farwell at Harrison, 7:30 p.m.

Bath at Fulton, 7 p.m.

Ithaca at TVC East Crossover, 7:30 p.m.

Saginaw at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Shepherd at Carrollton, 7:30 p.m.

St. Louis at TVC East Crossover, 7:30 p.m.

Prep Girls Basketball

Swan Valley at Alma, 6 p.m.

Chippewa Hills at Big Rapids, 6 p.m.

Beal City at Manton, 7:30 p.m.

Mt. Pleasant at Saginaw, 7 p.m.

Prep Competitive Cheer

Shepherd at Grand Rapids West Catholic, 6 p.m.

NCAA Gymnastics

Eastern Michigan at Central Michigan, 7 p.m.

NCAA Wrestling

Central Michigan at Michigan State, 7 p.m.

NJCAA Bowling

Mid Michigan CC at Kirtland CC, 11 a.m.

Saturday, Jan. 21

Prep Bowling

Clare at Gladwin, 1 p.m.

Farwell at Houghton Lake, 1 p.m.

Alma, Ithaca, Hemlock, St. Louis, Shepherd at Valley Lutheran, 10 a.m.

Mt. Pleasant at Lapeer, 10 a.m.

Prep Competitive Cheer

Alma, Farwell, Ithaca, St. Louis at Freeland Invite, TBA

Chippewa Hills at Grand Haven Invitational, 9 a.m.

Alpena, Evart, Munising at Harrison, 9 a.m.

Mt. Pleasant at Fulton Invite, 6 p.m.

Prep Boys Swimming

Alma at Haslett Invite, TBA

Prep Wrestling

Alma, Shepherd at Lowell Tournament, 9 a.m.

Clare at Carson City-Crystal Invitational, 9 a.m.

Chippewa Hills, Farwell at Williamston Tournament, 8:30 a.m.

Breckenridge at Ithaca Invitational, 9 a.m.

Fulton Invitational, 9 a.m.

NCAA Menís Basketball

Miami at Central Michigan, 1:30 p.m.

Alma College at Albion College, 3 p.m.

NCAA Womenís Basketball

Central Michigan at Buffalo, 12 p.m.

NJCAA Menís Basketball

Muskegon CC at Mid Michigan CC, 3 p.m.

NJCAA Womenís Basketball

Muskegon CC at Mid Michigan CC, 1 p.m.

NCAA Swimming & Diving

Kalamazoo College at Alma College, 1 p.m.

NCAA Wrestling

Alma College Open, 9 a.m.

NCAA Womenís Bowling

Alma College at Kegel ISBPA Midwest Collegiate Classic, TBA

Sunday, Jan. 22

NCAA Womenís Basketball

Illinois Tech at Alma College, 1 p.m.

NCAA Wrestling

Central Michigan at Missouri, 2 p.m.

NCAA Womenís Bowling

Alma College at Kegel ISBPA Midwest Collegiate Classic, TBA

Last Updated: 1/15/2017 12:27:34 AM EST

Promotions & Specials

See All