All Track And Field Stories

Track And Field

Back Track Week 4

Boys

3,200 Relay

St. Louis 8:22.00

Clare 8:31.68

Alma 8:35.37

SHA 8:41.00

Chippewa Hills 8:44.76

Harrison 9:16.80

Fulton 9:20.90

Mt. Pleasant 9:22.61



110 Hurdles

John Wixson, Chip Hills 15.34

Chase Austin, Alma 16.09

Matt Yeagley, MPHS 16.33

Devin Ayers, Clare 16.70

Mason Dey, Chip Hills 16.74

Cameron Disbrow, Farwell 16.83

Kevin Briscoe, Chip Hills 17.44

Zack Nowland, Harrison 17.54



100 Dash

Alex Haupt, Clare 11.27

Steven Green, MPHS 11.36

Hayden Huber, Beal City 11.42

Evan Huber, MPHS 11.48

Malcolm Davis, Alma 11.56

Matt Hasler, St. Louis 11.58

Randy Johnston, Fulton 11.66

Eric Russell, Chip Hills 11.73



800 Relay

Mt. Pleasant 1:35.72

Chippewa Hills 1:36.13

St. Louis 1:37.10

Beal City 1:37.17

Alma 1:38.20

Fulton 1:38.40

Harrison 1:39.10

Clare 1:41.00



1,600 Run

Hunter Nivison, Clare 4:30.66

Connor Pilmore, St. Louis 4:35.29

Jake Morey, Alma 4:36.72

Collin Shaw, St.Louis 4:38.84

Bohdan Hartman, Fulton 4:39.50

Jim English, SHA 4:43.02

Kyler Phillips, Clare 4:44.28

Evan Goodell, St. Louis 4:44.51

Dom Garcia, Alma 4:46.70

Kevin Spicer-Torres, Clare 4:46.85

Ben Haupt, Clare 4:49.29

Cooper Terry, SHA 4:50.32



400 Relay

Mt. Pleasant 45.50

Harrison 46.44

St. Louis 46.84

Beal City 47.14

Fulton 47.49

Alma 47.74

Clare 48.04



400 Dash

Tanner Touchstone, Farwell 51.61

Steven Green, MPHS 51.62

Malcolm Davis, Alma 52.72

Eddie Jackson, St. Louis 53.46

Skyler Neyome, Shepherd 53.66

David Painter, Chip Hills 53.70

Eric Russell, Chip Hills 54.11

Breven Bender, Alma 54.22



300 Hurdles

John Wixson, Chip Hills 40.24

Jake Partee, Breckenridge 41.24

Chase Austin, Alma 41.71

Devin Ayers, Clare 42.67

Mason Dey, Chip Hills 42.80

Zack Nowland, Harrison 42.99

Cameron Disbrow, Farwell 43.37

Alex Mathews, Beal City 44.04



800 Run

Brandon Wolliston, Chip Hills 2:01.95

Kevin Spicer-Torres, Clare 2:03.13

Aaron Wheat, Chip Hills 2:04.68

Collin Shaw, St. Louis 2:05.90

Hunter Nivison, Clare 2:06.01

Zack Ross, St. Louis 2:07.51

Damian Castillo, Alma 2:08.00

Jake Morey, Alma 2:08.23

Brock Demo, Clare 2:09.70

Parker Morris, St. Louis 2:10.19

Connor Pilmore, St. Louis 2:10.30

Hayden Bailey, Alma 2:10.63



200 Dash

Eric Russell, Chip Hills 23.39

Steven Green, MPHS 23.46

Hayden Huber, Beal City 23.64

Malcolm Davis, Alma 23.74

Evan Huber, MPHS 23.91

Alex Haupt, Clare 24.02

Matt Hasler, St. Louis 24.10

Breven Bender, Alma 24.26



3,200 Run

Hunter Nivison, Clare 9:51.00

Jake Morey, Alma 9:52.28

Connor Pilmore, St. Louis 10:03.29

Evan Goodell, St. Louis 10:03.44

Walker Priest, Shepherd 10:06.54

Dom Garcia, Alma 10:09.95

Tyler Travis, Shepherd 10:11.97

Jim English, SHA 10:16.20

Cooper Terry, SHA 10:16.22

Kevin Spicer-Torres, Clare 10:17.22

Kyler Phillips, Clare 10:17.24

Austin Brittain, Breckenridge 10:26.80



1,600 Relay

Chippewa Hills 3:36.27

Alma 3:37.04

Clare 3:41.00

St. Louis 3:42.10

Mt. Pleasant 3:43.33

Beal City 3:45.52

Harrison 3:47.30

Breckenridge 3:50.00

Farwell 3:50.00



Long Jump

Marcus Merrill, Chippewa Hills 20-8

Steven Green, MPHS 20-6.25

Toren Sanchez, Shepherd 20-4.5

Kalebb Perry, MPHS 20-4.25

Nairobi Thomas, Harrison 19-10.75

Matt Castillo, St. Louis 19-7.25

Eddie Jackson, St. Louis 19-2.5

Zack Taubitz, Montabella 19-2

Mitch Franklin, Coleman 18-11.5

Trevor Humphrey, Chip Hills 18-11

Damien Brown, Farwell 18-11

Isaiah Radke, Farwell 18-9



High Jump

Kalebb Perry, MPHS 6-5

Jarid Walton, Coleman 6-2

Toren Sanchez, Shepherd 6-2

Eddie Jackson, St. Louis 6-2

Tanner Touchstone, Farwell 6-1.25

Marcus Merrill, Chip Hills 6-0

Damien Brown, Farwell 6-0

Trenton Searight, Harrison 5-10

Jeremiah Salisbury, Shepherd 5-10

Adam Scherrer, Harrison 5-9

Derek Strobel, Chip Hills 5-8

Aaron Wheat, Chip Hills 5-8

Jonny Durham, Montabella 5-8



Pole Vault

Kyle Wheeler, Breckenridge 14-0

Curtis Bell, Coleman 14-0

Chase Field, Clare 13-6

Baylee Stoneman, B’ridge 11-6

Elliot Murray, Montabella 11-6

Jonny Durham, Montabella 11-6

Hayden Ackerman, Farwell 11-0

Bohdan Hartman, Fulton 11-0

Jeremy Fillhard, Harrison 11-0

Zack Taubitz, Montabella 11-0

Jacob Adams, Alma 10-6

Scott Purvis, Chip Hills 10-6

Hunter Schaaf, Clare 10-6

Matt Castillo, St. Louis 10-6

Cody Kostal, St. Louis 10-6



Shot Put

Kyle Smith, Breckenridge 49-2.5

Cole Younger, SHA 46-5.5

Tyler Gillespie, Clare 45-5

Curtis Doyle, Alma 44-10

Hunter Gross, Coleman 44-5

Clayton Carr, Alma 44-2

Dakota Latoski, St. Louis 43-10

Mitch Mills, Fulton 43-9

Levi Boynton, Clare 43-5

Brenden Hulbert, Fulton 43-1

Jordan Buck, Fulton 42-7

Hunter Cannefax, St. Louis 42-0.5



Discus

Kyle Wheeler, Breckenridge 142-7

Kyle Smith, Breckenridge 142-6

Cole Younger, SHA 140-4

Clayton Carr, Alma 137-3

Levi Boynton, Clare 132-3

Tyler Gillespie, Clare 130-2

Curtis Doyle, Alma 126-10

Brenden Hulbert, Fulton 123-7

Marcus Merrill, Chip Hills 121-11

Dakota Latoski, St. Louis 121-3

Jonny Durham, Montabella 117-6

Bryce Patton, Alma 115-3.5



(Top eight sprints, relays and hurdles along with top-12 times in distance events (800, 1,600 and 3,200) and field events will be invited to the Firstbank/Morning Sun Meet of Champions at Mt. Pleasant High School on May 27)



Girls

3,200 Relay

Chippewa Hills 9:44.50

Shepherd 9:52.94

Ithaca 10:00.80

Clare 10:01.00

St. Louis 10:12.26

Beal City 10:21.70

Breckenridge 10:33.54

Montabella 10:40.20



100 Hurdles

Arielle Esch, Chip Hills 16.39

Joelle Humpula, Chip Hills 16.64

Ashtyn Capen, St. Louis 17.05

Kaitlynn Frayre, Beal City 17.10

Emily Foster, Ithaca 17.72

Melanie Schafer, Beal City 17.81

Riley Reyes, Chip Hills 17.84

Terese Dahl Weischer, Shep. 17.90



100 Dash

Lindsay DeFrain, MPHS 12.80

Brogan Holmes, St. Louis 12.83

Brianne Draper, Ithaca 13.16

Nicole Snyder, Chip Hills 13.19

Jennifer McNeal, Chip Hills 13.20

Hannah Yesmunt, Shepherd 13.20

Erica Sheahan, Ithaca 13.22

Amanda MacDonald, Coleman 13.34



800 Relay

Chippewa Hills 1:47.40

Beal City 1:49.72

Ithaca 1:50.40

St. Louis 1:53.12

Mt. Pleasant 1:53.60

Alma 1:53.70

Clare 1:54.20

Harrison 1:56.10



1,600 Run

Megan O’Neil, Chip Hills 4:56.5

Jasmine Harper, Clare 5:04.29

Katelynn Hutchinson, Shepherd 5:18.55

Hannah Davis, St. Louis 5:23.34

Victoria Harper, Clare 5:23.53

Kirsten Olling, Breckenridge 5:25.54

Alexis McConnell, SHA 5:30.68

Emily Starck, Chippewa Hills 5:32.20

Hannah Steffke, Beal City 5:33.48

Blaire Showers, Ithaca 5:33.48

Mallory Munderloh, St. Louis 5:34.51

Kensington Garvey, M’bella 5:35.10



400 Relay

Chippewa Hills 52.63

St. Louis 52.64

Ithaca 52.74

Alma 53.80

Clare 54.45

Montabella 55.24

Mt. Pleasant 55.54

Harrison 55.64



400 Dash

Jennifer McNeal, Chip Hills 58.89

Megan O’Neil, Chip Hills 1:00.71

Nicole Snyder, Chip Hills 1:00.96

Amanda Madden, Fulton 1:01.14

Brogan Holmes, St. Louis 1:01.56

Nicole Gross, Beal City 1:01.84

Degan Gembarowski, MPHS 1:02.56

Rachel Mathers, Shepherd 1:03.06



300 Hurdles

Joelle Humpula, Chip Hills 49.41

Kyrsten Kruskamp, Clare 49.63

Kaitlynn Frayre, Beal City 49.89

Riley Reyes, Chip Hills 50.19

Arielle Esch, Chip Hills 50.44

Ashtyn Capen, St. Louis 50.46

Emily Foster, Ithaca 50.52

Paige Gould, Clare 51.24



800 Run

Megan O’Neil, Chip Hills 2:16.90

Emily Starck, Chip Hills 2:23.68

Jasmine Harper, Clare 2:24.12

Whitney Taylor, MPHS 2:27.18

Katelyn Hutchinson, Shep. 2:27.45

Courtney Allen, Ithaca 2:27.52

Taylor Thrush, Shepherd 2:28.19

Victoria Harper, Clare 2:28.72

Amanda Bajena, St. Louis 2:28.97

Lindsay Winter, Clare 2:29.17

Emily Steffke, Beal City 2:29.50

Kylie Hutchinson, Shepherd 2:29.50



200 Dash

Nicole Snyder, Chip Hills 25.92

Lindsay DeFrain, MPHS 26.13

Brogan Holmes, St. Louis 26.14

Jennifer McNeal, Chip Hills 26.75

Erica Sheahan, Ithaca 26.84

Nicole Gross, Beal City 26.85

Brianne Draper, Ithaca 27.34

Mikayla Fairchild, Ithaca 27.84



3,200 Run

Megan O’Neil, Chip Hills 11:08.38

Jasmine Harper, Clare 11:10.25

Kirsten Olling, Breckenridge 11:16.08

Hannah Davis, St. Louis 11:26.86

Sophia Bradley, St. Louis 11:35.71

Victoria Harper, Clare 11:43.85

Alexis McConnell, SHA 11:47.24

Emily Starck, Chip Hills 11:59.03

Taylor Smith, Montabella 12:08.55

Taylor Bolinger, Fulton 12:12.00

Hannah Steffke, Beal City 12:15.30

Dominique Adams, B’ridge 12:16.42



1,600 Relay

Chippewa Hills 4:09.00

Shepherd 4:13.13

St. Louis 4:19.25

Mt. Pleasant 4:22.40

Clare 4:22.46

Ithaca 4:24.62

Beal City 4:25.80

Alma 4:28.30



Long Jump

Nicole Gross, Beal City 17-0

Emonee Anderson, Chip Hills 16-5.5

Erica Sheahan, Ithaca 16-5.5

Kyrsten Kruskamp, Clare 16-1.25

Brianne Draper, Ithaca 15-10.25

Kaitlynn Frayre, Beal City 15-9.5

Katelyn Sherrick, Harrison 15-4

Michelle Boyd, Farwell 14-11.25

Callee Stirn, Chip Hills 14-11

Kailey Zochowski, Chip Hills 14-7.75

Megan Brown, St. Louis 14-3.5

Destanie Johnson, Chip Hills 14-2



High Jump

Jennifer McNeal, Chip Hills 5-4

Addie Schumacher, Beal City 5-3

Emonee Anderson, Chip Hills 5-0

Elle Coughlin, Harrison 4-10.25

Rachel Baldwin, Chip Hills 4-10

Alexis Issette, Chip Hills 4-10

Kyrsten Kruskamp, Clare 4-10

Abby Geisthardt, MPHS 4-10

Skylar Nelson, SHA 4-10

Kassidy Seebeck, Harrison 4-8

Aieren Anderson, Coleman 4-8

Krysten Mogg, Harrison 4-8

Emily Steffke, Beal City 4-8

Madi Warner, Clare 4-8

McKenzie Garver, Farwell 4-8

Kasey Staley, Farwell 4-8

Jodi Hauck, SHA 4-8



Pole Vault

Erin Drouillard, Chip Hills 11-7

Kasey Staley, Farwell 10-7

Amanda MacDonald, Coleman 10-0

Sarah Bellinger, Shepherd 9-1

Melanie Schafer, Beal City 9-0

McKenzie Garver, Farwell 9-0

Rachel Baldwin, Chip Hills 8-8

Courtney Dennis, Chip Hills 8-8

Aja Heber, Harrison 8-6

Reagan Douglas, Farwell 8-0.25

Rachel Maxon, St. Louis 8-0.25

Kelsey Wood, MPHS 7-6

Hannah Hofweber, Clare 7-6

Courtney Baker, Fulton 7-6

Ashley Zegarski, Harrison 7-6

Brianna Allen, St. Louis 7-6

Sarah Stehouwer, St. Louis 7-6



Shot Put

Amanda Koepf, Chip Hills 35-2.5

Addie Schumacher, Beal City 33-1

Bri Alspaugh, St. Louis 32-7

Ashtyn Maniez, St. Louis 31-6.5

Madison Castillo, Ithaca 31.5.75

Bainy Scully, SHA 31-3

Cassidy Nelson, Alma 31.1.5

Melissa Ackley, Ithaca 30-7

Kilie Smith, Chip Hills 30-1.5

Rebecca Boyd, Farwell 30-1.25

Rachel Schwerin, Beal City 30-0

Marissa Henning, Chip Hills 29-9.5



Discus

Lexi Morton, Alma 109-10

Addie Schumacher, Beal City 108-6

Bainy Scully, SHA 104-9

Erin Drouillard, Chip Hills 102-8

Amanda Koepf, Chip Hills 95-9

Rebecca Boyd, Farwell 95-7

Kenya House, St. Louis 92-5

Jaclyn Woodbury, Beal City 91-3

Brianna Casteel, Fulton 91-1

Katrina Buskirk, Montabella 90-10

Tara Lonergan, St. Louis 86-0

Marissa Cornejo, Alma 85-11

Lacie Mates, Ithaca 85-11



(Top eight sprints, relays and hurdles along with top-12 times in distance events (800, 1,600 and 3,200) and field events will be invited to the Firstbank/Morning Sun Meet of Champions at Mt. Pleasant High School on May 27)































Last Updated: 5/17/2014 1:37:09 PM EST

Promotions & Specials

See All