All Track And Field Stories

Track And Field

Clare girls win first D3 regional title since 2006

The Clare High School girls track team won its first regional title since 2006 Friday as it won at home with 125 points.

With the showing the Pioneers earn a bid to the MITCA meet next weekend.

Pine River was second with 94 with Harrison sixth with 42 and Farwell eighth with 39.5.

Jasmine Harper won the 800 (2:24.56), 1,600 (5:21.48) and 3,200 (11:40.61) for the Pioneers while Krysten Kruskamp won the 300 hurdles (49.63).

Clare’s team of Lindsay Winter, Kodi Humphrey, Madison McPhee and Paige Gould won the 1,600 relay (4:23.76) while Victoria Harper, Winter, Jasmine Harper and Holly Pummell won the 3,200 relay (10:38.31). Farwell’s Kasey Staley won the pole vault (10-0)

Top-six finishers on the girls side were: 100 DASH: 3. Mallory McDowell (CL) 13.81, 5. Katelyn Sherrick (HA) 14.12, 6. Kodi Humphrey (CL) 14.21; 400 DASH: 5. Madison McPhee (CL) 1:06.33, 6. Kassidy Seebeck (HA) 1:08.04; 800 RUN: 3. Lindsay Winter (CL) 2:29.17, 6. Holly Pummell (CL) 2:40.04; 1,600 RUN: 2. Victoria Harper (CL) 5:27.11, 6. Seebeck (HA) 5:54.51; 3,200 RUN: 2. Victoria Harper (CL) 11:45.77,4. Contessa Hammond (FA) 12:25.92; 100 HURDLES: 5. Aja Heber (HA) 18.29; 300 HURDLES: 4. Heber (HA) 53.37; 400 RELAY: 3. Clare 54.77, 5. Harrison 55.38, 6. Farwell 55.51; 800 RELAY: 4. Clare 1:54.82, 6. Harrison 1:57.98; 1,600 RELAY: 6. Farwell 4:41.04; HIGH JUMP: 4. Kruskamp (CL) 4-8.25, 5. Elle Coughlin (HA) 4-8; POLE VAULT: 4. McKenzie Garver (FA) 9-0; LONG JUMP: 2. Kruskamp (CL) 15-8.75, 4. Sherrick (HA) 15-7.75; DISCUS: 4. Rebecca Boyd (FA) 92-10



On the boys side Standish Sterling won with 124 points while Clare was fourth with 82. Farwell was ninth with 20 with Harrison 11th with 12 points.

Farwell’s Tanner Touchstone won the high jump (6-1) for the Eagles while Clare’s Chase Field won the pole vault (13-6).

Top-six finishers were: 100 DASH: 6. Alex Haupt (CL) 11.80; 400 DASH: 4. Tanner Touchstone (FA) 52.56; 800 RUN: 5. Kevin Spicer-Torres (CL) 2:04.73; 1,600 RUN: 2. Hunter Nivison (CL) 4:42.48, 3. Kyler Phillips (CL) 4:44.28, 5. Ben Haupt (CL) 4:52.55; 3,200 RUN: 3. Nivison (CL) 9:57.23, 4. Spicer-Torres (CL) 10:17.22, 5. Phillips (CL) 10:17.24, 6. Ben Haupt (CL) 10:27.09; 110 HURDLES: 5. Cameron Disbrow (FA) 43.37, 6. Devin Ayers (CL) 16.93; 300 HURDLES: 2. Ayers (CL) 42.67, 3. Zack Nowland (HA) 42.99, 4. Disbrow (FA) 43.37; 400 RELAY: 5. Harrison 47.01; 3,200 RELAY: 4. Clare 8:42.91; HIGH JUMP: 4. Damien Brown (FA) 5-11; SHOT PUT: 5. Tyler Gillespie (CL) 44-5, 6. Levi Boynton (CL) 43-3.75; DISCUS: 6. Gillespie (CL) 126-5

Last Updated: 5/16/2014 11:14:22 PM EST

Promotions & Specials

See All