All Football Stories

Football

FOOTBALL: Schedules & scores for Macomb County teams -- Week 8

Sean Koski, right, handing off, and L'Anse Creuse North are 7-1 this season. (The Macomb Daily/DAVID S. ANGELL)

Anchor Bay

Record: 3-2 (MAC White), 4-4

Coach: Jason Byers

Aug. 29 at L’Anse Creuse, W, 27-14

Sept. 6 Warren-Mott L, 8-23

Sept. 13 Port Huron L, 13-19

Sept. 20 at Roseville W, 27-0

Sept. 27 L’Anse Creuse North L, 12-55

Oct. 4 at Chippewa Valley L, 6-42

Oct. 11 Utica W, 23-20 (2OT)

Oct. 18 at Cousino W, 28-12

Oct. 25 at Romeo 7 p.m.



Armada

Record: 2-5 (BWAC), 2-6

Coach: Mark Brandimarte

Aug. 29 at Flint Powers Catholic L, 14-41

Sept. 6 Almont L, 0-35

Sept. 13 Algonac W, 21-13

Sept. 20 at Imlay City W, 45-22

Sept. 27 Richmond L, 7-20

Oct. 4 at Yale L, 7-24

Oct. 11 at Capac L, 28-14

Oct. 18 Croswell-Lexington L, 0-38

Oct. 25 Marlette 7 p.m.



Center Line

Record: 0-5 (MAC Bronze), 0-8

Coach: Jim Carlisle

Aug. 29 at Madison L, 0-51

Sept. 6 at Clawson L, 18-37

Sept. 14 Clintondale L, 6-39

Sept. 21 Lake Shore L, 7-21

Sept. 27 at Mount Clemens L, 7-35

Oct. 5 Fitzgerald L, 28-40

Oct. 11 at New Haven L, 14-39

Oct. 19 Lincoln L, 17-26

Oct. 25 at Lamphere 7 p.m.



Chippewa Valley

Record: 4-1 (MAC Red), 7-1

Coach: Scott Merchant

Aug. 29 Dearborn * W, 27-20 (2OT)

Sept. 6 Romeo W, 21-11

Sept. 13 at Eisenhower W, 42-21

Sept. 20 at Grosse Pointe North W, 42-22

Sept. 27 Ford W, 42-6

Oct. 4 Anchor Bay W, 42-6

Oct. 11 at Stevenson W, 35-14

Oct. 18 at Dakota L, 7-52

Oct. 25 Port Huron 7 p.m.

*at Wayne State



Clintondale

Record: 5-0 (MAC Bronze), 8-0

Coach: Dave Schindler

Aug. 29 at Lamphere W, 35-0

Sept. 6 Lincoln W, 34-6

Sept. 14 at Center Line W, 39-6

Sept. 20 Lakeview W, 36-7

Sept. 27 at Clawson W, 41-7

Oct. 4 East Detroit W, 39-0

Oct. 11 at Mount Clemens W, 37-22

Oct. 18 at New Haven W, 55-7

Oct. 25 South Lake 7 p.m.



Cousino

Record: 1-4 (MAC White), 1-7

Coach: Mike Powell

Aug. 29 L’Anse Creuse North L, 37-42

Sept. 6 at Roseville W, 48-0

Sept. 13 Utica L, 24-27

Sept. 20 at Port Huron L, 14-40

Sept. 27 Grosse Pointe North L, 15-35

Oct. 4 Dakota L, 6-42

Oct. 11 at Warren-Mott L, 15-51

Oct. 18 Anchor Bay L, 12-28

Oct. 25 at Eisenhower 7 p.m.



Dakota

Record: 5-0 (MAC Red), 8-0

Coach: Mike Giannone

Aug. 29 vs. Dearborn Fordson* W, 17-9

Sept. 6 Stevenson W, 31-0

Sept. 13 at Romeo W, 21-0

Sept. 20 Port Huron Northern W, 42-7

Sept. 27 at Eisenhower W, 24-0

Oct. 4 at Cousino W, 42-6

Oct. 11 Ford W, 50-13

Oct. 18 Chippewa Valley W, 52-7

Oct. 25 at Roseville 7 p.m.

*at Wayne State



De La Salle

Record: 2-2 (Catholic League Central), 5-3

Coach: Paul Verska

Aug. 31 Toledo Central Catholic* L, 14-21

Sept. 6 Hamilton St. Thomas More W, 1-0

Sept. 14 Chandler Park Academy W, 42-14

Sept. 21 at Brother Rice L, 24-26

Sept. 27 at Orchard Lake St. Mary W, 7-0

Oct. 4 at Dearborn Fordson W, 36-0

Oct. 12 U-D Jesuit W, 49-7

Oct. 19 Detroit Catholic Central L, 14-20

Oct. 24 at Detroit Consortium

*at Wayne State



East Detroit

Record: 2-3 (MAC Silver), 2-6

Coach: Brandon Banks

Aug. 29 Roseville L, 0-18

Sept. 6 at South Lake L, 6-13

Sept. 13 Lamphere W, 47-7

Sept. 20 at Warren Woods-Tower L, 33-36

Sept. 27 Marine City L, 0-27

Oct. 4 at Clintondale L, 0-39

Oct. 11 Madison L, 0-53

Oct. 19 Fitzgerald W, 41-20

Oct. 25 at Clawson 7 p.m.



Eisenhower

Record: 2-3 (MAC Red), 4-4

Coach: Chris Smith

Aug. 30 Rockford L, 6-23

Sept. 6 at Ford W, 50-13

Sept. 13 Chippewa Valley L, 21-42

Sept. 20 at Grosse Pointe South W, 6-0

Sept. 27 Dakota L, 0-24

Oct. 5 at Roseville W, 38-13

Oct. 11 Romeo W, 16-14

Oct. 18 at Stevenson L, 15-17

Oct. 25 Cousino 7 p.m.



Fitzgerald

Record: 1-4 (MAC Silver), 2-6

Coach: Ken Briere

Aug. 30 at St. Clair L, 14-67

Sept. 6 Madison L, 7-41

Sept. 13 South Lake L, 33-60

Sept. 20 at Lamphere W, 28-13

Sept. 27 at Lake Shore L, 13-33

Oct. 5 at Center Line W, 40-28

Oct. 12 Warren Woods-Tower L, 7-55

Oct. 19 at East Detroit L, 20-41

Oct. 25 at Lincoln 7 p.m.



Ford

Record: 0-5 (MAC Red), 1-7

Coach: Todd Winters

Aug. 30 at Temperance Bedford L, 0-47

Sept. 6 Eisenhower L, 13-50

Sept. 13 Stevenson L, 9-27

Sept. 20 at Fraser W, 17-14

Sept. 27 at Chippewa Valley L, 6-42

Oct. 4 Warren-Mott L, 7-55

Oct. 11 at Dakota L, 13-50

Oct. 18 at Romeo L, 22-38

Oct. 25 Utica 7 p.m.



Fraser

Record: 1-4 (MAC Blue), 2-6

Coach: Pat Threet

Aug. 29 Marysville W, 52-25

Sept. 6 at Port Huron Northern L, 14-26

Sept. 13 Grosse Pointe South L, 13-24

Sept. 20 Ford L, 14-17

Sept. 27 at Warren-Mott L, 13-53

Oct. 4 at Grosse Pointe North W, 35-34

Oct. 11 L’Anse Creuse L, 37-50

Oct. 18 at L’Anse Creuse North L, 39-41

Oct. 25 Sterling Heights 7 p.m.



L’Anse Creuse

Record: 1-4 (MAC Blue), 1-7

Coach: Don Roda

Aug. 29 Anchor Bay L, 14-27

Sept. 6 Grosse Pointe North L, 17-35

Sept. 13 at Port Huron Northern L, 24-27

Sept. 20 at Stevenson L, 0-31

Sept. 27 Utica L, 22-27

Oct. 4 at L’Anse Creuse North L, 20-50

Oct. 11 at Fraser W, 50-37

Oct. 18 at Grosse Pointe South L, 7-36

Oct. 25 Lake Shore 7 p.m.



L’Anse Creuse North

Record: 4-1 (MAC Blue), 7-1

Coach: Anthony Kiner

Aug. 29 at Cousino W, 42-37

Sept. 6 Grosse Pointe South W, 39-37

Sept. 13 at Grosse Pointe North L, 21-33

Sept. 20 Romeo W, 25-10

Sept. 27 at Anchor Bay W, 55-12

Oct. 4 L’Anse Creuse W, 50-20

Oct. 11 Port Huron Northern W, 62-13

Oct. 18 Fraser W, 41-39

Oct. 25 at Marysville 7 p.m.



Lake Shore

Record: 1-4 (MAC Gold), 3-5

Coach: Tom Iwancki

Aug. 29 at South Lake L, 13-33

Sept. 6 Marysville L, 13-34

Sept. 13 Marine City L, 7-35

Sept. 21 at Center Line W, 21-7

Sept. 27 at Fitzgerald W, 33-13

Oct. 4 Sterling Heights W, 49-10

Oct. 11 at St. Clair L, 37-60

Oct. 18 Lakeview L, 13-16

Oct. 25 at L’Anse Creuse 7 p.m.



Lakeview

Record: 2-3 (MAC Gold), 3-5

Coach: Rob Wozniak

Aug. 29 Grosse Pointe North L, 0-35

Sept. 6 St. Clair L, 8-48

Sept. 13 Marysville L, 21-46

Sept. 20 at Clintondale L, 7-36

Sept. 27 South Lake W, 22-21 (OT)

Oct. 4 at Marine City L, 6-55

Oct. 11 at Sterling Heights W, 28-7

Oct. 18 at Lake Shore W, 16-13

Oct. 25 Grosse Pointe South 7 p.m.



Lincoln

Record: 2-3 (MAC Bronze), 3-5

Coach: Darrius Alexander

Aug. 29 Warren Woods-Tower L, 6-37

Sept. 6 at Clintondale L, 6-34

Sept. 13 Mount Clemens L, 0-27

Sept. 20 at Marysville L, 6-57

Sept. 27 at New Haven W, 20-16

Oct. 4 Lamphere W, 47-22

Oct. 11 at Clawson L, 27-28

Oct. 19 at Center Line W, 26-17

Oct. 25 Fitzgerald 7 p.m.



Lutheran North

Record: 0-4 (Catholic League AA), 3-5

Coach: Ryan Wesley

Aug. 29 Yale W, 28-17

Sept. 6 Cabrini W, 17-15

Sept. 13 at Clarenceville L, 17-19

Sept. 20 Divine Child L, 14-32

Sept. 27 Father Gabriel Richard L, 33-36

Oct. 4 at Harper Woods W, 37-14

Oct. 11 at Notre Dame Prep L, 28-40

Oct. 18 at Loyola L, 7-12

Oct. 25 Richmond 7 p.m.



Memphis

Record: 2-3 (GTC East), 4-4

Coach: Paul Bringard

Aug. 29 at New Haven L, 6-19

Sept. 6 at Marlette L, 12-52

Sept. 13 Ubly L, 22-24

Sept. 20 at Harbor Beach L, 14-54

Sept. 27 Brown City W, 32-0

Oct. 4 at Sandusky W, 7-6

Oct. 11 at Bad Axe W, 46-26

Oct. 18 Everest Collegiate W, 19-14

Oct. 25 Algonac 7 p.m.



Merritt Academy

Record: 1-5 (Mid-Michigan), 1-7

Coaches: Kevin Bennett

Aug. 29 Bellaire L, 16-78

Sept. 6 at Akron-Fairgrove L, 14-63

Sept. 13 at Owendale-Gagetown L, 6-60

Sept. 19 Michigan School for the Deaf W, 46-26

Sept. 27 Akron-Fairgrove L, 6-63

Oct. 4 Owendale-Gagetown L, 14-66

Oct. 10 at Michigan School for the Deaf L, 26-50

Oct. 18 at Cardinal Mooney L, 0-55

Oct. 25 at Peck 7 p.m.



Michigan Collegiate

Record: 4-2 (Charter School), 5-3

Coach: Alfredo Calderon

Aug. 30 Hamtramck W, 51-0

Sept. 6 at Bishop Foley L, 20-24

Sept. 13 at Summit Academy W, 25-14

Sept. 20 Plymouth Educational W, 50-0

Sept. 26 University Prep L, 12-14

Oct. 5 at Southfield Bradford W, 45-0

Oct. 11 Detroit Old Redford W, 24-20

Oct. 18 at Chandler Park L, 7-18

Oct. 25 Divine Child 7 p.m.



Mount Clemens

Record: 3-2 (MAC Bronze), 3-5

Coach: Harold Penn

Aug. 29 at Algonac L, 12-27

Sept. 6 New Haven W, 22-6

Sept. 13 at Lincoln W, 27-0

Sept. 20 at Sterling Heights L, 14-17

Sept. 27 Center Line W, 35-7

Oct. 4 at Madison L, 18-35

Oct. 11 Clintondale L, 22-37

Oct. 18 Clawson L, 27-38

Oct. 25 at Warren Woods-Tower 7 p.m.



New Haven

Record: 1-4 (MAC Bronze), 2-6

Coach: Paul Stanton

Aug. 29 Memphis W, 19-6

Sept. 6 at Mount Clemens L, 6-22

Sept. 13 Clawson L, 12-42

Sept. 20 St. Clair L, 13-56

Sept. 27 Lincoln L, 16-20

Oct. 5 at Warren Woods-Tower L, 6-47

Oct. 11 Center Line W, 39-14

Oct. 18 Clintondale L, 7-55

Oct. 25 at Madison 7 p.m.



Parkway Christian

Record: 2-3 (MIAC), 4-4

Coach: Todd Francis

Aug. 29 at Saginaw Buena Vista W, 1-0

Sept. 6 at Dearborn Heights Star International, W, 40-8

Sept. 14 at Lutheran Westland W, 7-0

Sept. 21 at Southfield Christian L, 14-28

Sept. 27 Oakland Christian L, 25-29

Oct. 4 University Liggett L, 21-27

Oct. 11 at Lutheran Northwest W, 41-6

Oct. 19 Southfield Christian L, 27-47

Oct. 26 Cesar Chavez Academy 6 p.m.



Richmond

Record: 7-0 (BWAC), 7-1

Coaches: John Kocher and James Bishop

Aug. 29 Marine City L, 38-42

Sept. 6 at Croswell-Lexington W, 28-21

Sept. 13 Imlay City W, 37-0

Sept. 20 Almont W, 42-35 (OT)

Sept. 27 at Armada W, 20-7

Oct. 4 Capac W, 35-6

Oct. 11 Algonac W, 42-14

Oct. 18 at Yale W, 42-28

Oct. 25 at Lutheran North 7 p.m.



Romeo

Record: 2-3 (MAC Red), 4-4

Coaches: Curt Rienas and Jason Couch

Aug. 29 Troy W, 33-24

Sept. 6 at Chippewa Valley L, 11-21

Sept. 13 Dakota L, 0-21

Sept. 20 at L’Anse Creuse North L, 10-25

Sept. 28 vs. Stevenson* W, 27-17

Oct. 4 Port Huron W, 38-27

Oct. 11 at Eisenhower L, 14-16

Oct. 18 Ford W, 38-22

Oct. 25 Anchor Bay 7 p.m.

*Ford Field



Roseville

Record: 0-5 (MAC White), 1-7

Coach: Melvin Richendollar

Aug. 29 at East Detroit W, 18-0

Sept. 6 Cousino L, 0-48

Sept. 13 at Warren-Mott L, 14-55

Sept. 20 Anchor Bay L, 0-27

Sept. 27 at Grosse Pointe South L, 7-49

Oct. 5 Eisenhower L, 13-38

Oct. 11 at Port Huron L, 8-49

Oct. 18 at Utica L, 8-40

Oct. 25 Dakota 7 p.m.



South Lake

Record: 3-2 (MAC Silver), 4-4

Coach: Nick Marrogy

Aug. 29 Lake Shore W, 33-13

Sept. 6 East Detroit W, 13-6

Sept. 13 at Fitzgerald W, 60-33

Sept. 20 Madison L, 7-37

Sept. 27 at Lakeview L, 21-22 (OT)

Oct. 4 Clawson L, 14-21

Oct. 11 at Lamphere W, 40-13

Oct. 18 Warren Woods-Tower L, 28-48

Oct. 25 at Clintondale 7 p.m.

Sterling Heights

Record: 0-5 (MAC Gold), 1-7

Coach: Brent Widdows

Aug. 29 Dearborn Edsel Ford L, 17-41

Sept. 6 at Marine City L, 13-50

Sept. 13 at St. Clair L, 24-57

Sept. 20 Mount Clemens W, 17-14

Sept. 27 Madison L, 7-45

Oct. 4 at Lake Shore L, 10-49

Oct. 11 Lakeview L, 7-28

Oct. 18 Marysville L, 10-35

Oct. 25 at Fraser 7 p.m.

Stevenson

Record: 2-3 (MAC Red), 4-4

Coach: Steve Goralski

Aug. 29 Howell L, 0-27

Sept. 6 at Dakota L, 0-31

Sept. 13 at Ford W, 27-9

Sept. 20 L’Anse Creuse W, 31-0

Sept. 28 vs. Romeo* L, 17-27

Oct. 4 at Utica W, 31-6

Oct. 11 Chippewa Valley L, 14-35

Oct. 18 Eisenhower W, 17-15

Oct. 25 at Warren-Mott 7 p.m.

*Ford Field

Utica

Record: 2-3 (MAC White), 3-5

Coach: Tony Smith

Aug. 29 Rochester L, 14-28

Sept. 6 Port Huron L, 19-27

Sept. 13 at Cousino W, 27-24

Sept. 20 Warren-Mott L, 0-35

Sept. 27 at L’Anse Creuse W, 27-22

Oct. 4 Stevenson L, 6-31

Oct. 11 at Anchor Bay L, 20-23 (2OT)

Oct. 18 Roseville W, 40-8

Oct. 25 at Ford 7 p.m.

Warren-Mott

Record: 5-0 (MAC White), 8-0

Coach: Tom Milanov

Aug. 29 Troy Athens W, 47-7

Sept. 6 at Anchor Bay W, 23-8

Sept. 13 Roseville W, 55-14

Sept. 20 at Utica W, 35-0

Sept. 27 Fraser W, 53-13

Oct. 4 at Ford W, 55-7

Oct. 11 Cousino W, 51-15

Oct. 18 at Port Huron W, 26-20

Oct. 25 Stevenson 7 p.m.

Warren Woods-Tower

Record: 4-1 (MAC Silver), 6-2

Coach: Mike Mahar

Aug. 29 at Lincoln W, 37-6

Sept. 6 Lamphere W, 56-13

Sept. 13 at Madison L, 22-29 (OT)

Sept. 20 East Detroit W, 36-33

Sept. 27 at St. Clair L, 14-48

Oct. 5 New Haven W, 47-6

Oct. 12 at Fitzgerald W, 55-7

Oct. 18 at South Lake W, 48-28

Oct. 25 Mount Clemens 7 p.m.

Last Updated: 10/24/2013 2:58:33 PM EST

Promotions & Specials

See All