All Swimming - Girls Stories

Swimming - Girls

SWIMMING: Roundup for Sept. 13, 2013

MAC CROSSOVER

Anchor Bay 117, Marysville 77

200 MEDLEY RELAY: Marysville (Soyoung Douglas, Elizabeth Sturtridge, Allison Zhang, Jenna Hude) 2:20.40. 200 FREESTYLE: Janis Brooklyn, AB, 2:11.01. 200 IM: Tessa Eronen, AB, 2:32.13. 50 FREESTYLE: Micaela Champine, AB, 27.72. DIVING: Elizabeth Sturtridge, M, 149.90. 100 BUTTERFLY: Tessa Eronen, AB, 1:09.37. 100 FREESTYLE: Soyoung Dougas, M, 58.59. 500 FREESTYLE: Amber Gier, AB, 6:07.22. 200 FREESTYLE RELAY: Anchor Bay (Rebecca Winalis, Dana Bertonlini, Lauren Malik, Jessica Brockley) 2:01.01. 100 BACKSTROKE: Soyoung Douglas, M, 1:03.08. 100 BREASTSTROKE: Elaine Burley, AB, 1:22.40. 400 FREESTYLE RELAY: Anchor Bay ( Amber Gier, Tess Eronen, Janis Brooklyn, Micaela Champine) 4:04.27.



WARREN WOODS-TOWER TITAN RELAYS

TEAM SCORES: Fraser 154, Eisenhower 151, Ford 136, St. Clair 131, Marysville 123, Cousino 93, Regina 81, Warren Woods-Tower 74, Roseville 46.

400 MEDLEY RELAY: Eisenhower (Amanda Hudson, Kate Svisco, Alyssa VanDoorne, Ashlynn Michalski) 4:23.70.

200 MEDLEY RELAY: Fraser (Janice Chandler, Annette Lowry, Alex Klomp, Kayla McCartney) 2:20.44.

400 MEDLAY IM RELAY: St. Clair (Jenny Meyers, Lynn Szuminski, Wentrack, Grace Shinske) 4:49.73.

200 BUTTERFLY ROOKIE REALY: St. Clair (Heidi Likins, Alexis Smith, Lena Szuminski, Ashley Jones) 1:52.37.

650 FREESTYLE CRESCENDO RELAY: Ford (Emily Frederick, Emily Fleming, Megan Watford, Mary-Kate Gatto) 6:59.50.

DIVING: Fraser (names not available) 121.77.

200 BACKSTROKE ROOKIE RELAY: St. Clair (Likins, Jane Wentrack, Shinske, Jones ) 2:15.97.

200 BUTTERFLY RELAY: St. Clair (Lamb, Likins, Smith, Meyers) 2:03.62.

200 FREESTYLE ROOKIE RELAY: Fraser (Olivia Reiter, McCartney, Paige Cavanaugh, Annette Lowry) 2:08.39.

200 BACKSTROKE RELAY: Eisenhower (Hudson, Michalski, Svisco, VanDoorne) 1:57.99.

200 BREASTSTROKE RELAY: St. Clair (Jones, Meyers, Lamp, Wentrack) 2:28.49.

400 FREESTYLE RELAY: Fraser (Alli Shereda, Jessica Gibson, Caeleigh, VanSickle, Heather Maracle) 4:12.24.





Tennis

MAC WHITE DIVISION

Dakota 8, L’Anse Creuse 0

SINGLES: Connor Sloan d. Zach D’Almeida; Phil Sloss d. Zach Balosh; Thomas Lauro won by default; David Curtis d. James Buckman.

DOUBLES: KJ Jones-Brian Curtis d. Brandon Berry-Braedan D’Almeida; Ryan Allor-Brenden Rizzo d. Mack Wilson-Liam Misner Driscoll; Jacob Geck-Brandon Allor d. Gridden Worzella-Alex Kuckwek; Matt Reines-Mason Chudzik won by default.



MAC BLUE DIVISION

Utica 8, Sterling Heights 0

SINGLES: Matt Sabol d. Aaron Espere 7-5, 6-1; Josh Forkin d. Chintan Agmena 6-2, 6-4; David Nikonowicz d. Ryan Gohike 6-0, 6-1; Ryan Hupfel d. Joe Segar 6-0, 6-0.

DOUBLES: Trevor Macks-Keeshev Seetharaman d. Daniel Aisarski-Dayton Tarr 6-3, 6-0; Jacob Miller-Alec Connell d. Chris Wilczewski-Jesse Gauthier 6-0, 6-3; Kleant Capollari-Gabe Moore d. Peter Jona-Lucian Gierling 6-1, 6-0; Darshil Patel-Dale Henderson won by default.

(Utica is 3-0, 4-1. The Chieftains return to action Monday at Warren-Mott.)



MAC CROSSOVER

Cousino 8, L’Anse Creuse North 0

SINGLES: Brad Brown d. Mike Manfredo 6-1, 6-2; Brandon Beltz d. Aaron Jarmon 6-3, 6-1; Matt Gordon d. Anthony Moskal 6-1, 6-3; John Komarnicki d. Josh Lattie 7-5, 2-6, 6-2.

DOUBLES: Anthony Schimento-Jordan Torrento d. Ryan Lester-Danny Kerr 6-0, 6-4; Marvin Dalunsung-Michell Waske d. Drake Krass-Brett White 6-4, 6-2; Devin LaForge-Bobby Gillespie d. Matthew Moskal-Dominic Dante 6-1, 6-0; Kevin Mai-Migel Dalusung d. Allen Hernandez-Blake Kwiecinski 6-1, 6-3.

Last Updated: 9/13/2013 11:54:23 PM EST

Promotions & Specials

See All