All Basketball - Boys Stories

Basketball - Boys

Schedules & scores for Macomb County teams -- through Feb. 14 PHOTO GALLERY

  • De La Salle coach Greg Esler
  • Dakota coach Paul Tocco
  • New Haven coach Tedaro France
  • L'Anse Creuse North coach Jay Seletsky
  • Michigan Collegiate coach Anthony Tolbert
  • Lutheran North coach Jeff DeMasse
  • Richmond coach Josh Presnell
  • Utica coach David Hinkle
  • Warren Woods-Tower coach Nick Evola
  • Lake Shore coach Derrick Walton
  • Cousino coach Derek LeFevre
  • Chippewa Valley coach Kevin Voss
  • Armada coach Russ Collins
  • Lincoln coach Stephen Benard
  • East Detroit coach Jim Reed
  • Lakeview coach John Carr
  • Stevenson coach Mark Lacombe
  • South Lake coach Kurt Wilson
  • Fraser coach Matt Lockhart
  • Fitzgerald coach Joe Kopicki (left). Roseville coach Sean Hansen.
  • Mount Clemens coach Willie Betts
  • Roseville coach Sean Hansen
  • L'Anse Creuse North coach Jay Seletsky
  • Clintondale coach Rob Townsend
  • Fitzgerald coach Joe Kopicki

ANCHOR BAY

MAC Blue Division

District: Class A hosted by Dakota

Dec. 6 at Lutheran North L, 46-70

Dec. 8 Port Huron Northern W, 57-47

Dec. 13 Richmond L, 57-64

Dec. 16 Romeo W, 61-53

Dec. 27 at L’Anse Creuse North L, 32-45

Dec. 29 Bloomfield Hills (LC North) L, 37-68

Jan. 6 New Haven L, 53-75

Jan. 12 L’Anse Creuse W, 56-38

Jan. 20 East Detroit W, 47-42

Jan. 23 New Haven (Palace) L, 35-73

Jan. 25 at Fitzgerald L, 50-63

Jan. 26 Cousino L, 41-46

Jan. 31 at L’Anse Creuse W, 66-52

Feb. 3 Fitzgerald W, 51-34

Feb. 7 at East Detroit W, 49-41

Feb. 9 at Cousino W, 51-36

Feb. 10 at Fraser L, 67-72

Feb. 16 (m) Warren Woods-Tower

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

(m) MAC tournament

ARMADA

Blue Water Area Conference

District: Class B hosted by Marysville

Dec. 6 at Memphis W, 77-37

Dec. 9 Dearborn Advanced Technology L, 51-57

Dec. 13 at Lamphere W, 69-29

Dec. 27 Cincinnati Withrow L, 37-80

Dec. 30 Ortonville Brandon (Imlay City) L, 72-76 (OT)

Jan. 3 Richmond L, 46-49

Jan. 6 at Yale L, 45-46

Jan. 13 Capac W, 71-58

Jan. 17 at Algonac W, 67-50

Jan. 20 at Croswell-Lexington W, 63-43

Jan. 27 Imlay City L, 56-63

Jan. 31 at Almont L, 41-60

Feb. 3 Yale W, 66-50

Feb. 10 at Capac W, 36-20

Feb. 14 at Richmond L, 69-75

Feb. 17 Croswell-Lexington

Feb. 22 Detroit Public Safety

Feb. 24 at Imlay City

Feb. 28 Algonac

March 2 Almont

AUSTIN CATHOLIC

Catholic League Intersectional 2

District: Class D at Cardinal Mooney

Dec. 16 Kimball Landmark L, 20-37

Jan. 6 Kimball New Life Christian L, 24-36

Jan. 11 Cardinal Mooney L, 15-58

Jan. 13 at Riverview Richard L, 15-57

Jan. 17 Clarkston Everest L, 18-61

Jan. 19 Frankel Jewish L, 23-39

Jan. 24 at Detroit Cristo Rey L, 18-52

Jan. 27 at Cardinal Mooney L, 20-58

Jan. 28 at Lake Leelanau St. Mary L, 22-47

Jan. 31 Riverview Richard L, 10-53

Feb. 3 at Clarkston Everest L, 25-63

Feb. 7 at Frankel Jewish L, 44-50

Feb. 10 Detroit Cristo Rey L, 17-58

Feb. 18 Catholic League C-D

Feb. 21 Catholic League C-D

Feb. 24 Merritt

Feb. 26 Catholic League C-D

Feb. 28 Akiva Hebrew Day

CENTER LINE

MAC Bronze Division

District: Class B hosted by Lincoln

Dec. 6 at Fitzgerald L, 50-60

Dec. 8 at Ferndale University, W, 72-64

Dec. 13 Lutheran North L, 55-58

Dec. 17 Lincoln (WWT) L, 58-72

Jan. 10 Clawson W, 74-69

Jan. 12 at Lamphere W, 50-46

Jan. 18 at Marine City W, 65-51

Jan. 20 Madison W, 66-56

Jan. 24 Ferndale University W, 57-47

Jan. 26 at Clawson W, 72-54

Jan. 31 Lamphere W, 59-40

Feb. 3 Marine City W 91-63

Feb. 6 Farmington Hills Harrison L, 89-96

Feb. 7 at Madison W, 56-50

Feb. 9 Port Huron W, 59-38

Feb. 10 at Lincoln W, 59-38

Feb. 16 at Lincoln

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 Lincoln

March 2 at Port Huron

(m) MAC tournament

CHIPPEWA VALLEY

MAC Red Division

District: Class A hosted by L’Anse Creuse

Dec. 6 Ford L, 62-66

Dec. 13 at Port Huron W, 74-63

Dec. 20 at Troy Athens L, 80-94

Dec. 27 Clintondale W, 103-66

Dec. 29 St. Clair L, 57-58

Jan. 6 at L’Anse Creuse North W, 59-52

Jan. 10 Dakota L, 49-75

Jan. 13 Grosse Pointe South L, 55-58

Jan. 17 at Eisenhower L. 56-62 (OT)

Jan. 20 Stevenson W, 55-49

Jan. 24 L’Anse Creuse North L, 48-59

Jan. 27 at Dakota L, 38-86

Jan. 31 at Grosse Pointe South L, 42-54

Feb. 3 Eisenhower L, 60-66

Feb. 7 at Stevenson L, 45-67

Feb. 16 Utica

Feb. 21 at Roseville

Feb. 24 Port Huron

Feb. 28 Port Huron Northern

CLINTONDALE

MAC Silver Division

District: Class B hosted by Notre Dame Prep

Dec. 6 at Clawson W, 66-46

Dec. 8 at Port Huron L, 47-58

Dec. 20 Fitzgerald L, 54-67

Dec. 27 at Chippewa Valley L, 66-103

Dec. 29 Roseville (Chippewa Valley) L, 49-54

Jan. 4 Redford Union L, 43-54

Jan. 6 Sterling Heights L, 66-68

Jan. 10 at Marysville L, 40-53

Jan. 12 Lakeview L, 68-76

Jan. 18 at Lincoln L, 61-79

Jan. 20 South Lake W, 74-69 (OT)

Jan. 24 at Sterling Heights L, 42-71

Jan. 26 Marysville L, 40-42

Feb. 1 at Lakeview W, 56-55

Feb. 3 Lincoln W, 62-58

Feb. 7 at South Lake L, 45-67

Feb. 9 at Parkway Christian L, 58-69

Feb. 16 Marine City

Feb. 21 TBA

Feb. 24 at Roseville

COUSINO

MAC Blue Division

District: Class A hosted by Troy Athens

Dec. 8 at Warren Woods-Tower L, 38-69

Dec. 13 Sterling Heights L, 66-77

Dec. 17 Warren-Mott (WWT) L, 50-64

Dec. 20 Parkway Christian L, 56-63

Jan. 6 at East Detroit W, 59-42

Jan. 12 New Haven L, 35-72

Jan. 17 at L’Anse Creuse L, 58-64

Jan. 20 Fitzgerald W, 58-50

Jan. 24 East Detroit W, 52-44

Jan. 26 at Anchor Bay W, 46-41

Jan. 31 at New Haven L, 36-78

Feb. 3 L’Anse Creuse W, 65-54

Feb. 7 at Fitzgerald W, 50-34

Feb. 9 Anchor Bay L, 36-51

Feb. 13 at Ford L, 46-57

Feb. 16 (m) St. Clair

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Utica

March 2 Romeo

(m) MAC tournament

DAKOTA

MAC Red Division

District: Class A hosted by Dakota

Dec. 10 Detroit Pershing W, 76-72

Dec. 13 at Warren-Mott W, 92-52

Dec. 16 New Haven W, 72-66

Dec. 17 Detroit East English Village L, 63-70

Dec. 20 U-D Jesuit (Calihan Hall) L, 61-69

Dec. 27 Columbus Northland L, 48-75

Jan. 6 Grosse Pointe South W, 78-62

Jan. 10 at Chippewa Valley W, 75-49

Jan. 13 Eisenhower W, 79-37

Jan. 14 at Flint Beecher W, 77-70

Jan. 17 at Stevenson W, 67-36

Jan. 20 L’Anse Creuse North W, 96-6

Jan. 27 Chippewa Valley W, 86-38

Jan. 31 at Eisenhower W, 89-59

Feb. 3 Stevenson W, 88-50

Feb. 7 at L’Anse Creuse North W, 96-69

Feb. 10 at Grosse Pointe South W, 79-54

Feb. 16 (m) Romeo

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

(m) MAC tournament

DE LA SALLE

Catholic League Central Division

District: Class A hosted by Troy Athens

Dec. 7 at Stevenson W, 59-36

Dec. 16 West Bloomfield L, 70-72 (2OT)

Dec. 17 at Warren Woods-Tower L, 58-63

Dec. 20 Lake Shore (Calihan Hall) W, 67-61

Dec. 27 Cincinnati Walnut Hills W, 68-64

Dec. 28 Detroit Country Day W, 71-52

Jan. 6 at Brother Rice W, 47-44

Jan. 13 U-D Jesuit L, 56-72

Jan. 14 Detroit Pershing L, 47-64

Jan. 17 at Catholic Central W, 52-46

Jan. 20 at Orchard Lake St. Mary’s L, 42-61

Jan. 27 Brother Rice W, 71-51

Jan. 28 Toledo St. John’s L, 35-64

Jan. 31 at U-D Jesuit L, 38-54

Feb. 3 Detroit Catholic Central W, 71-50

Feb. 7 Orchard Lake St. Mary’s W, 51-48

Feb. 18 (cl) Foley (Marian)

Feb. 21 (cl) TBA

Feb. 26 (cl) TBA

(cl) Catholic League A-B tournament

EAST DETROIT

MAC Blue Division

District: Class A hosted by Lake Shore

Dec. 6 at Sterling Heights L, 50-76

Dec. 8 at Grosse Pointe North L, 41-66

Dec. 9 Royal Oak L, 40-62

Dec. 13 at Lincoln L, 42-53

Dec. 16 at Roseville L, 25-46

Jan. 6 Cousino L, 42-59

Jan. 9 at L’Anse Creuse L, 53-59

Jan. 13 at Fitzgerald L, 53-58

Jan. 17 New Haven L, 29-74

Jan. 20 at Anchor Bay L, 42-47

Jan. 23 Almont L, 48-54

Jan. 24 at Cousino L, 44-52

Jan. 26 L’Anse Creuse W, 62-60

Jan. 31 Fitzgerald L, 33-50

Feb. 3 at New Haven L, 38-77

Feb. 7 Anchor Bay L, 41-49

Feb. 14 Utica L, 60-68

Feb. 16 Port Huron

Feb. 21 at Port Huron Northern

Feb. 24 TBA

EISENHOWER

MAC Red Division

District: Class A hosted by Utica

Dec. 5 Romeo W, 72-62

Dec. 9 Rochester Adams W, 60-43

Dec. 13 at Ford W, 68-64

Dec. 16 Utica W, 67-48

Dec. 20 at Rochester Hills Stoney Creek L, 38-59

Jan. 6 at Stevenson L, 40-65

Jan. 10 at L’Anse Creuse North L, 50-58

Jan. 13 at Dakota L, 37-79

Jan. 17 Chippewa Valley W, 62-56 (OT)

Jan. 20 at Grosse Pointe South L, 50-69

Jan. 24 Stevenson W, 59-56

Jan. 26 L’Anse Creuse North L, 43-70

Jan. 31 Dakota L, 59-89

Feb. 3 at Chippewa Valley W, 66-60

Feb. 7 Grosse Pointe South W, 64-56

Feb. 13 at Lake Orion W, 57-49

Feb. 16 Roseville

Feb. 21 at Utica

Feb. 24 Port Huron

FITZGERALD

MAC Blue Division

District: Class A hosted by Detroit Renaissance

Dec. 6 Center Line W, 60-50

Dec. 15 Lincoln W, 64-42

Dec. 17 Michigan Collegiate (WWT) L, 58-62

Dec. 20 at Clintondale W, 67-54

Jan. 6 L’Anse Creuse L, 63-69

Jan. 11 at New Haven L, 57-92

Jan. 13 East Detroit W, 58-53

Jan. 20 at Cousino L, 50-58

Jan. 23 at L’Anse Creuse W, 75-69 (2OT)

Jan. 25 Anchor Bay W, 63-50

Jan. 27 New Haven L, 51-83

Jan. 31 at East Detroit W, 50-33

Feb. 3 at Anchor Bay L, 34-51

Feb. 7 Cousino L, 34-50

Feb. 16 (m) Lake Shore

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Lakeview

(m) MAC tournament

FORD

MAC White Division

District: Class A hosted by L’Anse Creuse

Dec. 6 at Chippewa Valley W, 66-62

Dec. 8 at Rochester Hills Stoney Creek L, 43-57

Dec. 13 Eisenhower L, 64-68

Dec. 20 West Bloomfield L, 56-59

Dec. 30 Birmingham Groves L, 58-80

Jan. 6 Warren-Mott W, 75-67

Jan. 10 at Utica W, 54-40

Jan. 12 Romeo W, 78-73

Jan. 20 Grosse Pointe North W, 64-54

Jan. 24 at Warren-Mott W, 72-68

Jan. 27 Utica W, 72-61

Jan. 30 at Roseville L, 61-89

Feb. 1 at Romeo L, 56-70

Feb. 3 Roseville W, 61-34

Feb. 7 at Grosse Pointe North W, 61-52

Feb. 13 Cousino W, 57-46

Feb. 16 (m) at L’Anse Creuse North

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Detroit Country Day

(m) MAC tournament

FRASER

MAC Gold Division

District: Class A hosted by L’Anse Creuse

Dec. 8 at Utica L, 43-61

Dec. 13 Roseville W, 41-37

Dec. 16 at L’Anse Creuse North L, 45-67

Dec. 20 Rochester L, 40-61

Jan. 6 at Lake Shore L, 36-50

Jan. 10 Port Huron Northern W, 51-45

Jan. 12 at Warren Woods-Tower L, 36-44

Jan. 19 St. Clair L, 27-44

Jan. 24 Lake Shore L, 47-58

Jan. 26 at Port Huron Northern W, 48-47 (2OT)

Jan. 31 at Warren Woods-Tower L, 37-45

Feb. 3 Port Huron L, 47-63

Feb. 7 at St. Clair L, 41-46

Feb. 10 Anchor Bay W, 72-67

Feb. 13 at Port Huron W, 45-43

Feb. 16 (m) at New Haven

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 Romeo

(m) MAC tournament

LAKE SHORE

MAC Gold Division

District: Class A hosted by Lake Shore

Dec. 7 at Belleville L, 50-68

Dec. 13 at South Lake W, 65-55

Dec. 16 Lakeview W, 74-47

Dec. 20 vs. De La Salle (Calihan Hall) L, 61-67

Dec. 27 Detroit Central W, 84-59

Dec. 30 Detroit Davis Aerospace (River Rouge) W, 46-38

Jan. 6 Fraser W, 50-36

Jan. 10 at Warren Woods-Tower W, 53-51

Jan. 12 St. Clair W, 55-38

Jan. 17 Port Huron Northern W, 80-44

Jan. 20 Port Huron W, 80-49

Jan. 24 at Fraser W, 58-47

Jan. 26 Warren Woods-Tower W, 45-43

Jan. 31 at St. Clair W, 69-56

Feb. 3 at Port Huron Northern W, 55-42

Feb. 7 at Port Huron W, 80-41

Feb. 16 (m) at Fitzgerald

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Notre Dame Prep

(m) MAC tournament

LAKEVIEW

MAC Silver Division

District: Class A hosted by Lake Shore

Dec. 6 at Divine Child L, 47-66

Dec. 8 at Roseville L, 66-68

Dec. 13 Warren Woods-Tower L, 47-57

Dec. 16 at Lake Shore L, 47-74

Dec. 20 St. Clair L, 53-54 (OT)

Jan. 6 at Lincoln L, 48-61

Jan. 10 South Lake L, 60-81

Jan. 12 at Clintondale W, 76-68

Jan. 17 Marysville L, 39-56

Jan. 20 at Sterling Heights L, 57-70

Jan. 24 Lincoln W, 48-45

Jan. 26 at South Lake L, 44-69

Feb. 1 Clintondale L, 55-56

Feb. 3 at Marysville L, 36-51

Feb. 7 Sterling Heights L, 34-66

Feb. 16 Waterford Lakes

Feb. 21 at Marine City

Feb. 24 at Utica

Feb. 28 Fitzgerald

L’ANSE CREUSE

MAC Blue Division

District: Class A hosted by L’Anse Creuse

Dec. 10 at L’Anse Creuse North L, 51-72

Dec. 13 at Romeo W, 68-65

Dec. 16 Sterling Heights L, 61-78

Dec. 27 Adrian W, 67-48

Dec. 29 Dearborn Heights Robichaud L, 54-67

Jan. 6 at Fitzgerald W, 69-63

Jan. 9 East Detroit W, 59-53

Jan. 12 at Anchor Bay L, 38-56

Jan. 17 Cousino W, 64-58

Jan. 20 at New Haven L, 35-80

Jan. 23 Fitzgerald L, 69-75 (2OT)

Jan. 26 at East Detroit L, 60-62

Jan. 31 Anchor Bay L, 52-66

Feb. 3 at Cousino L, 54-65

Feb. 7 New Haven L, 40-74

Feb. 16 Port Huron Northern

Feb. 21 at Port Huron

Feb. 24 Marine City

Feb. 28 at Warren-Mott

L’ANSE CREUSE NORTH

MAC Red Division

District: Class A hosted by Dakota

Dec. 10 L’Anse Creuse W, 72-51

Dec. 13 Port Huron Northern W, 71-59

Dec. 16 Fraser W, 67-45

Dec. 27 Anchor Bay W, 45-32

Dec. 29 Orchard Lake St. Mary’s L, 42-64

Jan. 6 Chippewa Valley L, 52-59

Jan. 10 Eisenhower W, 58-50

Jan. 12 at Stevenson L, 54-64

Jan. 18 Grosse Pointe South L, 74-85

Jan. 20 at Dakota L, 68-96

Jan. 24 at Chippewa Valley W, 59-48

Jan. 27 at Eisenhower W, 70-43

Feb. 3 at Grosse Pointe South L, 53-61

Feb. 7 Dakota L, 69-96

Feb. 13 Stevenson W, 62-47

Feb. 16 (m) Ford

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

March 2 at L’Anse Creuse

(m) MAC tournament

LINCOLN

MAC Silver Division

District: Class B hosted by Lincoln

Dec. 6 Madison W, 60-56

Dec. 9 University Liggett W, 65-56

Dec. 13 East Detroit W, 53-42

Dec. 15 at Fitzgerald L, 42-64

Dec. 17 Center Line (WWT) W, 72-58

Jan. 6 Lakeview W, 61-48

Jan. 10 Sterling Heights L, 39-71

Jan. 12 South Lake L, 54-58

Jan. 18 Clintondale W, 79-61

Jan. 20 at Marysville L, 42-60

Jan. 24 at Lakeview L, 45-48

Jan. 26 at Sterling Heights L, 44-57

Jan. 31 at South Lake W, 61-48

Feb. 3 at Clintondale L, 58-62

Feb. 7 Marysville W, 61-53

Feb. 14 Clawson W, 72-23

Feb. 16 (m) Center Line

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Center Line

LUTHERAN NORTH

Catholic League Intersectional 1

District: Class B hosted by Notre Dame Prep

Dec. 6 Anchor Bay W, 70-46

Dec. 9 at Bishop Foley W, 65-54

Dec. 13 at Center Line W, 58-55

Dec. 16 Divine Child L, 51-60

Dec. 29 Mount Morris (Imlay City) W, 66-50

Jan. 3 at Our Lady of the Lakes W, 66-47

Jan. 6 Lamphere W, 63-39

Jan. 10 Cabrini W, 78-46

Jan. 13 Cranbrook W, 74-54

Jan. 24 at Shrine L, 58-63

Jan. 31 at Cranbrook W, 64-54

Feb. 1 at Cabrini W, 61-38

Feb. 3 Our Lady of the Lakes W, 72-56

Feb. 7 at Michigan Collegiate L, 61-91

Feb. 9 Shrine W, 58-42

Feb. 18 (cl) Cristo Rey (Sacred Heart)

Feb. 21 (cl) TBA

Feb. 26 (cl) TBA

Feb. 28 at Parkway Christian

March 2 Eisenhower

(cl) Catholic League C-D tournament

MEMPHIS

Greater Thumb Conference

District: Class C hosted by Brown City

Dec. 6 Armada L, 37-77

Dec. 9 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker W, 45-43

Dec. 14 Cass City L, 48-57

Dec. 27 at Cardinal Mooney L, 60-71

Jan. 4 Merritt W, 61-45

Jan. 6 at Sandusky L, 57-63 (2OT)

Jan. 9 Capac W, 71-67

Jan. 13 Ubly L, 44-57

Jan. 20 at Marlette L, 42-75

Jan. 23 Croswell-Lexington (SCCCC) L, 46-65

Jan. 27 Harbor Beach L, 51-65

Feb. 1 Brown City L, 41-60

Feb. 3 Sandusky L, 35-52

Feb. 10 at Ubly L, 32-58

Feb. 14 at Carsonville-Port Sanilac W, 81-70

Feb. 15 at Dryden

Feb. 17 Marlette

Feb. 24 at Harbor Beach

March 2 at Brown City

MICHIGAN COLLEGIATE

Charter School Conference

District: Class C at Shrine

Dec. 6 Ferndale University W, 79-51

Dec. 9 Troy Athens W, 69-67 (OT)

Dec. 13 Detroit Public Safety W, 74-64

Dec. 17 Fitzgerald (WWT) W, 62-58

Dec. 27 Mount Clemens (New Haven) W, 58-44

Dec. 29 at New Haven L, 50-79

Dec. 30 at River Rouge L, 47-71

Jan. 6 Old Redford W, 87-68

Jan. 10 at Bradford W, 61-52

Jan. 13 University Prep W, 53-42

Jan. 15 Ecorse W, 58-55

Jan. 17 Star International W, 88-51

Jan. 20 at Chandler Park W, 63-53

Jan. 24 at Dearborn Henry Ford W, 71-28

Jan. 27 Summit W, 72-56

Feb. 7 Lutheran North W, 91-61

Feb. 11 (cs) Star International W, 83-24

Feb. 15 Charter School

Feb. 17 Charter School

Feb. 24 at Lutheran Westland

March 2 at Lakeview

(cs) Charter School tournament

MOUNT CLEMENS

Independent

District: Class C hosted by Brown City

Dec. 6 Detroit Cristo Rey W, 51-44

Dec. 10 Cardinal Mooney W, 63-49

Dec. 15 Detroit Frontier International W, 93-20

Dec. 16 at Notre Dame Prep L, 39-86

Dec. 17 Ann Arbor Huron (Belleville) L, 35-60

Dec. 23 River Rouge L, 41-78

Dec. 28 Michigan Collegiate (New Haven) L, 44-58

Dec. 29 South Lake (New Haven) W, 54-35

Jan. 6 at Orchard Lake St. Mary’s L, 41-67

Jan. 10 Detroit Leadership L, 45-54

Jan. 12 Harper Woods L, 61-63

Jan. 18 at Dearborn Heights Vista Meadows W, 63-38

Jan. 20 Royal Oak L, 36-38

Feb. 2 at Detroit Frontier International

Feb. 8 Vista Meadows W, 54-47

Feb. 10 at Harper Woods L, 48-54

Feb. 14 Dryden W, 46-34

Feb. 21 at Detroit West Side

Feb. 28 Detroit Cristo Rey

March 3 Detroit Douglass

NEW HAVEN

MAC Blue Division

District: Class B hosted by Marysville

Dec. 13 Grosse Pointe South W,

Dec. 16 at Dakota L, 66-72

Dec. 18 Detroit Loyola (Calihan Hall) W, 88-66

Dec. 28 South Lake W, 63-29

Dec. 29 Michigan Collegiate W, 79-59

Jan. 6 at Anchor Bay W, 75-53

Jan. 11 Fitzgerald W, 92-57

Jan. 12 at Cousino W, 72-35

Jan. 18 at East Detroit W, 74-29

Jan. 20 L’Anse Creuse W, 80-35

Jan. 23 Anchor Bay (Palace) W, 73-35

Jan. 27 at Fitzgerald W, 83-51

Jan. 31 Cousino W, 78-36

Feb. 3 East Detroit W, 77-38

Feb. 7 at L’Anse Creuse W, 74-40

Feb. 10 Detroit Renaissance W, 78-48

Feb. 16 (m) Fraser

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Flint Beecher

PARKWAY CHRISTIAN

MIAC

District: Class D hosted by Cardinal Mooney

Dec. 6 at Inter-City Baptist W, 55-53

Dec. 9 at Oakland Christian W, 55-53

Dec. 13 University Liggett L, 50-60

Dec. 16 Detroit Cody L, 44-68

Dec. 20 at Cousino W, 63-56

Jan. 10 Huron Valley Lutheran W, 73-32

Jan. 13 Lutheran Westland W,

Jan. 20 Lutheran Northwest W, 62-58

Jan. 31 at Huron Valley Lutheran W, 60-46

Feb. 2 at Adrian Lenawee Christian W, 69-62

Feb. 6 Macomb Christian W, 82-35

Feb. 9 Clintondale W, 69-58

Feb. 10 at Lutheran Westland L, 62-70

Feb. 14 at Bishop Foley L, 67-87

Feb. 17 at Lutheran Northwest

Feb. 21 Roeper

Feb. 24 at Macomb Christian

Feb. 28 Lutheran North

March 2 at Roeper

March 3 at Shrine

RICHMOND

Blue Water Area Conference

Class B hosted by Marysville

Dec. 13 at Anchor Bay W, 64-57

Dec. 16 at Marine City W, 61-42

Dec. 29 Oxford (Imlay City) L, 59-54

Dec. 30 Flint International (Imlay City) W, 63-49

Jan. 3 at Armada W, 49-46

Jan. 7 Imlay City W, 68-34

Jan. 9 Detroit Jalen Rose W, 43-33

Jan. 13 Croswell-Lexington W, 58-47

Jan. 20 Algonac W, 60-37

Jan. 23 Peck W, 72-44

Jan. 27 Almont W, 35-31

Jan. 31 Capac W, 57-48

Feb. 3 at Imlay City 55-67

Feb. 7 Yale W, 63-53

Feb. 10 at Croswell-Lexington W, 62-37

Feb. 14 Armada W, 75-69

Feb. 17 at Algonac

Feb. 24 at Almont

Feb. 28 at Yale

March 2 at Capac

ROMEO

MAC White Division

District: Class A hosted by Dakota

Dec. 5 at Eisenhower L, 62-72

Dec. 8 Oxford L, 59-66

Dec. 13 L’Anse Creuse L, 65-68

Dec. 16 at Anchor Bay L, 53-61

Dec. 20 at Lake Orion W, 52-46

Jan. 6 at Roseville W, 42-40

Jan. 10 Grosse Pointe North L, 62-74

Jan. 12 at Ford L, 73-78

Jan. 18 Utica W, 45-42

Jan. 20 at Warren-Mott L, 69-77

Jan. 24 Roseville W, 49-44

Jan. 26 at Grosse Pointe North L, 53-69

Feb. 1 Ford W, 70-56

Feb. 3 at Utica W, 54-52

Feb. 7 Warren-Mott L, 71-88

Feb. 16 (m) at Dakota

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Fraser

March 2 at Cousino

ROSEVILLE

MAC White Division

District: Class A hosted by Lake Shore

Dec. 8 Lakeview W, 68-66

Dec. 13 at Fraser L, 37-41

Dec. 16 East Detroit W, 46-25

Dec. 27 South Lake (Chippewa Valley) L, 44-57

Dec. 29 Clintondale (Chippewa Valley) W, 54-49

Jan. 6 Romeo L, 40-42

Jan. 10 at Warren-Mott L, 51-61

Jan. 13 Grosse Pointe North L, 23-47

Jan. 20 at Utica W, 50-48

Jan. 24 at Romeo L, 44-49

Jan. 27 Warren-Mott L, 55-60

Jan. 30 Ford W, 81-69

Jan. 31 at Grosse Pointe North L, 42-58

Feb. 3 at Ford L, 34-61

Feb. 7 Utica L, 52-53 (OT)

Feb. 10 Advanced Technology W, 61-50

Feb. 16 at Eisenhower

Feb. 21 Chippewa Valley

Feb. 24 Clintondale

March 3 Berkley

SOUTH LAKE

MAC Silver Division

District: Class B hosted by Lincoln

Dec. 7 at Oak Park L, 61-78

Dec. 13 Lake Shore L, 55-65

Dec. 28 at New Haven L, 29-63

Dec. 29 Mount Clemens (New Haven) L, 35-54

Jan. 3 Lamphere W, 55-34

Jan. 6 Marysville W, 58-52

Jan. 10 at Lakeview W, 81-60

Jan. 12 at Lincoln W, 58-54

Jan. 20 at Clintondale L, 68-74 (OT)

Jan. 24 at Marysville L, 45-59

Jan. 26 Lakeview W, 69-44

Jan. 31 Lincoln L, 48-61

Feb. 3 at Sterling Heights W, 77-67

Feb. 7 Clintondale W, 67-45

Feb. 9 Sterling Heights W, 49-42

Feb. 16 (m) Lamphere

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

March 1 at Warren Woods-Tower

(m) MAC tournament

STERLING HEIGHTS

MAC Silver Division

District: Class A hosted by Troy Athens

Dec. 6 East Detroit W, 76-50

Dec. 8 Warren-Mott W, 88-81

Dec. 13 at Cousino W, 77-66

Dec. 16 at L’Anse Creuse W, 78-61

Dec. 20 at Port Huron Northern W, 70-61

Jan. 6 at Clintondale W, 68-66

Jan. 10 Lincoln W, 71-39

Jan. 13 at Marysville L, 57-64 (2OT)

Jan. 20 Lakeview W, 70-57

Jan. 24 Clintondale W, 71-42

Jan. 26 Lincoln W, 57-44

Feb. 1 at Marysville W, 49-43

Feb. 3 South Lake L, 67-77

Feb. 7 at Lakeview W, 66-34

Feb. 9 at South Lake L, 42-49

Feb. 16 (m) Madison

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 Lamphere

March 2 L’Anse Creuse

(m) MAC tournament

STEVENSON

MAC Red Division

District: Class A hosted by L’Anse Creuse

Dec. 7 De La Salle L, 36-59

Dec. 13 Utica W, 58-50

Dec. 17 Lansing Everett (Hazel Park) L, 39-51

Dec. 18 Detroit Catholic Central (Calihan Hall) L, 58-62

Dec. 27 Hazel Park L, 35-70

Jan. 6 Eisenhower W, 65-40

Jan. 10 at Grosse Pointe South W, 69-62

Jan. 12 L’Anse Creuse North W, 64-54

Jan. 17 Dakota L, 36-67

Jan. 20 at Chippewa Valley L, 49-55

Jan. 24 at Eisenhower L, 56-59

Jan. 26 Grosse Pointe South W, 73-54

Feb. 3 at Dakota L, 50-88

Feb. 7 Chippewa Valley W, 67-45

Feb. 9 at Detroit Country Day W, 45-44

Feb. 13 at L’Anse Creuse North L, 47-62

Feb. 16 (m) Warren-Mott

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 at Rochester Adams

(m) MAC tournament

UTICA

MAC White Division

District: Class A hosted by Utica

Dec. 5 Rochester Hills Stoney Creek L, 42-59

Dec. 8 Fraser W, 61-40

Dec. 13 at Stevenson L, 50-58

Dec. 16 at Eisenhower L, 48-67

Dec. 21 Grosse Pointe North L, 60-69

Jan. 10 Ford L, 40-54

Jan. 12 Warren-Mott L, 68-80

Jan. 18 at Romeo L, 42-45

Jan. 20 Roseville L, 48-50

Jan. 23 at Grosse Pointe North L, 46-62

Jan. 27 at Ford L, 61-72

Feb. 1 at Warren-Mott L, 63-72

Feb. 3 Romeo L, 52-54

Feb. 7 at Roseville W, 53-52 (OT)

Feb. 10 Port Huron Northern W, 52-45

Feb. 14 at East Detroit W, 68-60

Feb. 16 at Chippewa Valley

Feb. 21 Eisenhower

Feb. 24 Lakeview

Feb. 28 Cousino

WARREN-MOTT

MAC White Division

District: Class A hosted by Troy Athens

Dec. 8 at Sterling Heights L, 81-88

Dec. 13 Dakota L, 52-92

Dec. 17 Cousino (at WWT) W, 64-50

Dec. 20 Windsor St. Anne W, 81-50

Jan. 6 at Ford L, 65-75

Jan. 10 Roseville W, 61-51

Jan. 12 at Utica W, 80-68

Jan. 18 at Grosse Pointe North L, 67-77

Jan. 20 Romeo W, 77-69

Jan. 24 Ford L, 68-72

Jan. 27 at Roseville W, 60-55

Feb. 1 Utica W, 72-63

Feb. 3 Grosse Pointe North L, 57-72

Feb. 7 at Romeo W, 88-71

Feb. 10 at Warren Woods-Tower L, 65-76

Feb. 16 (m) at Stevenson

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

Feb. 28 L’Anse Creuse

(m) MAC tournament

WARREN WOODS-TOWER

MAC Gold Division

District: Class A hosted by Lake Shore

Dec. 8 Cousino W, 69-38

Dec. 13 at Lakeview W, 57-47

Dec. 17 De La Salle W, 63-58

Dec. 21 Notre Dame Prep W, 51-45

Dec. 28 Canton W, 53-50

Jan. 6 at Port Huron W, 63-33

Jan. 10 Lake Shore L, 51-53

Jan. 12 Fraser W, 44-36

Jan. 20 Port Huron Northern W, 42-39

Jan. 24 Port Huron W, 66-32

Jan. 26 at Lake Shore L, 43-45

Jan. 31 Fraser W, 45-37

Feb. 3 at St. Clair W, 53-47

Feb. 7 at Port Huron Northern W, 56-41

Feb. 9 St. Clair W, 55-47

Feb. 10 Warren-Mott W, 76-65

Feb. 16 (m) at Anchor Bay

Feb. 21 (m) TBA

Feb. 24 or 25 (m) TBA

March 1 South Lake

(m) MAC tournament

Email updates to George.Pohly@macombdaily.com.

Last Updated: 2/15/2017 3:37:47 PM EST


Promotions & Specials

See All